News:

.

Main Menu

Recent posts

#1
Rutier / Re: Siguranța circulației ruti...
Last post by Earthchild - Today at 01:53:01 PM
Quote from: JohannDB on May 19, 2024, 04:35:19 AMȘi apropo, mi-aduc aminte cum la o trecere în HU la Nădlac 2 în 2019, um "magraon" cu număr de MH, cu-n rapăn de dubă, albastră, n-avea dureri în bască, pentru lipsa luminilor complete pe spate (când l-am atenționat, a făcut mișto de mine / dracul m-a pus), dar după primii kilometrii  pe M 43, înainte de prima parcare l-a filat un echipaj și l-a tras pe dreapta chiar în nasul meu....; de curiozitate am intrat și eu în parcare și-l vedeam pe "șmecher" cum încerca s-o dea la "pace" cu echipajul.... N-a fost cale de discuție și s-a ales cu buzele umflate...... Ca fapt divers....
Mai că m-aș fi dus și le-aș fi mulțumit polițiștilor unguri în numele șoferilor corecți din România.
#2
Autostrăzi (A) / Re: Autostrăzi în România: dis...
Last post by mircea - Today at 01:40:56 PM
Conform hărții, Tg Mureș n-are bypass road... Iar A13 merge la Bacău, nu Răcăciuni
#3
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A8 Târgu Mureș-...
Last post by NoWords - Today at 01:15:24 PM
@Alexandrei22 Cel mai probabil, cei aflati pe A3.
#4
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A8 Târgu Mureș-...
Last post by alin2pas - Today at 01:01:09 PM
Să nu uităm că de la depunerea proiectului și până la OIL de execuție mai e un drum lung. Acest drum se poate lungi și mai mult dacă statul român nu va avea banii necesari pentru cofinanțarea proiectului. Să nu uităm și situația bugetară a României, cu un deficit mult mai mare decât ar avea voie.
#5
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A7 Ploiești-Mil...
Last post by Xenos - Today at 12:47:50 PM
Păi ar cam trebui, că e bizar să ai - în vreo 2 ani, să zicem - sute de km de autostradă fără WC și fără benzinării...
#6
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A1 București-Nă...
Last post by Xenos - Today at 12:43:24 PM
Văd că PORR nu are probleme cu solul ca Aktor la tunelul Ormeniș :)
#7
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A0 Centura Bucu...
Last post by adix - Today at 12:28:44 PM
Salutare baieti!
#8
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A7 Ploiești-Mil...
Last post by TibiV - Today at 12:22:51 PM
Quote from: Spadan on Today at 10:03:19 AM... legat de spatiile de servicii/benzinarii? N-ar fi mai bine sa se liciteze si alea dinainte, sa fie toate la gata cand se va "livra" si calea de rulare?

Spațiile de servicii DA, sunt în contract. Dar constructorul doar le livrează - beneficiarul trebuie sa facă licitație pentru desemnarea firmei care să întrețină spațiile și WC-urile...

Benzinării NU - constructorul nu este companie petrolieră. Pentru astea trebuie altă licitație iar cei care câștigă (Petrom, OMV, Lukoil etc) își face stația pe modelul propriu...

Deci nu te grăbi cu spații&benzinării, licitațiile despre care am scris mai sus nici măcar nu au fost lansate.
#9
[B-IF] Proiecte / Re: [IF] Largire la 4 benzi DN...
Last post by smartcip - Today at 12:21:39 PM
MRS a incept cu ridicarea unei troite, poate asa ne ajuta si Dumnezeu sa inceapa cu largirea
#10
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A0 Centura Bucu...
Last post by naivu - Today at 12:10:10 PM
^^ Mai lipsește doar să le scape o grindă din macara  :)