Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii

Started by Ionut, June 12, 2012, 08:24:17 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

yetiman

Vad eu bine? Ieri ai trimis intrebarea si azi ai si primit raspuns?
Trebuie sa fie un record.  :D Oare poate fi omologat la Guiness?  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

disney

Da, ieri am retrimis solicitarea. In cazul de fata au ratacit solicitarea initiala trimisa in 22 Septembrie. Le-am trimis reclamatie administrativa si ieri m-au rugat sa le trimit dovada solicitarii initiale, iar azi a venit raspunsul.

disney

#1067
In general primesc numerele de inregistrare. Uneori cu o mica intirziere, dar in general chiar a doua zi. Exceptia o face, cine altcineva decit CNAIR, care mai nou nu a mai raspuns la solicitari si nici nu a mai dat numere de inregistrare.
Tot in general, comunicarea functioneaza OK cu MFE, ANAP, Curtea de Conturi, DRDP-uri, etc.
Doar CNAIR Central face probleme, dar in caz ca nu si-au dat seama, solicit oricum informatiile de la mai multe institutii si adun probe pentru "sursele" de care mai pomeneste din cind in cind NGC, "surse" care am inteles ca citesc forumul. Asta drept multumire pentru CNAIR pentru cum sint tratati cei din banii carora isi cistiga salariul, de multe ori un salariu nemeritat.

bgd77

Azi am trimis urmatoarea cerere de informatii la CNADNR:

QuoteInformatiile solicitate:

    Va rog sa imi comunicati toate litigiile in care CNADNR/CNAIR a fost parte din 2010 si pana la momentul actual, atat in instantele nationale cat si in cele internationale, in legatura cu proiectele de constructie de autostrazi sau variante ocolitoare, sau proiectele de reabilitare drumuri nationale, cu mentiunile de mai jos
    Mentionez ca NU sunt interesat de litigii legate de licitatii, ci doar de litigiile aparute dupa ce contractul de executie a fost semnat
    Mentionez ca sunt interesat doar de litigiile dintre CNADNR/CNAIR si constructorul si/sau consultantul de pe proiect
    Va rog ca in raspuns sa specificati urmatoarele informatii:
        numele proiectului
        numele celorlalte parti din litigiu
        daca exista o hotarare definitiva si irevocabila a unei instante
        numele instantei care a dat o hotarare definitiva sau irevocabila, daca este cazul, sau numele instantei la care se judeca la momentul actual litigiul in caz contrar
        numarul hotararii definitive si irevocabile, daca este cazul, sau numarul dosarului in caz contrar

voicul

Esti nebun! Nu ninge nici in varf de munte in decembrie si deci ei este cei mai bine pregatiti posibil.

Ministrul transporturilor: Sunt bani, utilaje și stocuri, să nu ne ia prin surprindere iarna în luna decembrie

Ministrul Transporturilor, Lucian Bode, a afirmat, joi seara, că există bani, utilaje şi stocuri astfel încât "să nu ne ia iarna prin surprindere în luna decembrie" şi a adăugat că doar un singur judeţ - Botoşani - nu are încheiat contract cu o firmă de deszăpezire.

"Eu discut zilnic cu cei de la CFR Infrastructură, respectiv CNAIR. Am discutat şi în această seară. Sunt bani, sunt utilaje. M-au asigurat că sunt bani, sunt utilaje, sunt stocuri, să nu ne ia iarna prin surprindere în luna decembrie. Deşi iarna nu-i ca vara, ar trebui să fim foarte atenţi. Într-un singur judeţ, într-o singură sucursală, nu avem contract încheiat cu o firmă de deszăpezire, dar vom face noi aceste activităţi în judeţul Botoşani", a spus Lucian Bode, la B1TV.

https://www.agerpres.ro/economic-intern/2019/12/13/ministrul-transporturilor-sunt-bani-utilaje-si-stocuri-sa-nu-ne-ia-iarna-prin-surprindere-in-luna-decembrie--419294

Kimi

Cand trimiteti email (direct la MT), atasati formularul cu intrebari sau scrieti intrebarile direct in email?

NGC

Ai aici un ghid complet. Poti scrie intrebarile direct in E-Mail si nu trebuie nici un formular. Daca intampini probleme, da se stire pe forum si nu lua in seama toate tampeniile pe care le scriu aia de la CNAIR in raspunsuri referitor la tot felul de motive de a nu iti oferi informatiile cerute. Daca poti, pune raspunsurile pe forum, indiferent de intrebarile pe care le adresezi.

disney

Quote from: disney on December 05, 2019, 12:07:43 AM
Am adresat zilele trecute solicitarea de mai jos.
QuoteStimate personaj fictiv de la Biroul Relatii Publice,

"În vederea unei informari transparente a opiniei publice", si conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, va rog sa imi oferiti urmatoarele informatii si documente cu caracter public:

1) Pentru fiecare achizitie publica de mai jos in parte:

- "Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Subsectiunea 3A2: Nadaselu - Mihaiesti (km 8+700-km 25+500) si Subsectiunea 3B1: Mihaiesti - Zimbor (km 0+000 - km 13+260)", suspendata din 14.08.2019
- "Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea Sectiunea 3B: Mihaiesti - Suplacu de Barcau, Subsectiunea 3B2: Zimbor - Poarta Salajului (km 13+260 - km 25+500)", suspendata din 12.08.2019
- "Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3B: Mihaiesti - Suplacu de Barcau, Subsectiunea 3B5: Nusfalau - Suplacu de Barcau (km 66+500 - km 80+054.044)", suspendata din 14.08.2019
- "Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 2: km 20+000-km 39+000", suspendata din 13.08.2019
- "Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 3: km 39+000-km 47+600", suspendata din 14.08.2019
- "Proiectare si executie lucrari pentru obiectivul major de investitii Autostrada Lugoj –Deva (A1), Lot 2: km 27+620 - km 56+220 - Sectiunea E si finalizare Sectiunea D", suspendata din 28.08.2019
- "PROIECTARE SI EXECUTIE ,,Drum Expres Craiova - Pitesti" Tronsonul 3", suspendata din 08.11.2019
- "PROIECTARE SI EXECUTIE ,,Drum Expres Craiova - Pitesti" Tronsonul 4", suspendata din 24.10.2019
- "Proiectare si Executie ,,Drum Expres Brăila - Galați"", suspendata
- "Modernizare DN71 Baldana - Targoviste - Sinaia, km. 0+000 - km. 44+130 largire la 4 benzi de circulatie si km. 51+041 - km. 109+905 drum la 2 benzi : Lot 1 (Sector 1): Baldana - Targoviste km. 0+000 - km. 44+130 largire la 4 benzi de circulatie", suspendata din 31.07.2019
- "Modernizare DN71 Baldana - Targoviste - Sinaia, km. 0+000 - km. 44+130 largire la 4 benzi de circulatie si km. 51+041 - km. 109+905 drum la 2 benzi : Lot 2 (Sector 2): Targoviste - Sinaia km. 51+041 - km. 109+905 - Drum la 2 benzi)", suspendata din 31.07.2019
- "Proiectare si executie Varianta de ocolire Targu-Mures - finalizare lucrari", suspendata din 20.09.2019
- "Proiectare si Executie ,,Varianta de Ocolire Galati"", suspendata
- "Supervizarea proiectarii si executiei variantei de ocolire Bacau", suspendata din 30.07.2019

va rog sa enumerati toate motivele pentru care licitatia respectiva este suspendata de atita timp, va rog sa enumerati toti pasii care mai trebuie facuti pentru ca licitatia respectiva sa fie reluata, precum si sa precizati orizontul de timp pentru reluarea ei.

2) a) Va rog sa precizati clar si fara echivoc in ce perioada desfasoara Curtea de Conturi a Romaniei controale la CNAIR Central
b) Ce anume verifica Curtea de Conturi la CNAIR Central?
c) Sunt afectate de controale si DRDP-urile? Daca da, care?

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Raspunsul in batjocura, pentru ca bineinteles ca acolo nu gasesti informatiile solicitate.



disney

Quote from: disney on December 05, 2019, 12:08:21 AM
Azi am adresat asta.
QuoteStimate personaj fictiv de la Biroul Relatii Publice,

"În vederea unei informari transparente a opiniei publice", si conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, va rog sa imi oferiti urmatoarele informatii si documente cu caracter public:

Pentru fiecare achizitie publica de mai jos in parte:

- "Modernizarea centurii rutiere a Municipiului Bucuresti intre A1 - DN 7 si DN 2 – A2: sector DN 2 (km 12+300) - A2 (km 23+750)"
- "Proiectare si executie Largire la 4 benzi DN 7 Baldana - Titu km 30+950 - 52+350"
- "Proiectare si executie autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 5 Curtea de Arges – Pitesti km 92+600 – 122+950"
- "Executia de foraje geotehnice pe amplasamentul Sectiunii E2 km 52+780 - km 56+220 in vederea completarii Studiului Geotehnic existent din cadrul contractului <Proiectare si Executie autostrada Lugoj-Deva lot 2, km 27+600-km 56+220> prin lucrari specifice de investigare a terenului (lucrari de foraje, activitati de prospectare geofizica si inginerie geotehnica)"
- "Elaborare Studiu de fezabilitate pentru Drum Expres Bacau – Piatra Neamt"

1) Va rog sa precizati stadiul actual al atribuirii contractului
2) Va rog sa precizati cistigatorul desemnat
3) Va rog sa sa enumerati toate motivele din cauza carora contractul pentru respectiva achizitie publica nu a fost inca semnat, desi procedura se afla de mult timp in "deliberare", iar termenul pentru contestatii e expirat.

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Din nou batjocura.


disney

Quote from: disney on December 05, 2019, 12:12:18 AM
Miine urmeaza asta.
QuoteStimate personaj fictiv de la Biroul Relatii Publice,

"În vederea unei informari transparente a opiniei publice", si conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, va rog sa imi oferiti urmatoarele informatii si documente cu caracter public:

Dupa cum a explicat si demonstrat foarte recent Doamna Ministru de la Ministerul Muncii intr-un caz similar, pentru ca si telefoanele CNAIR sint platite din bani publici, va rog sa imi puneti la dispozitie toate numerele de telefon ale directorilor din CNAIR.

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Mai multa batjocura.

disney

Quote from: disney on October 11, 2019, 02:09:58 AM
Solicitare adresata in 22 Septembrie 2019.
QuoteStimata Doamna, Stimate Domn,

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii si documente cu caracter public.

Mentionez ca doresc aceste informatii si documente in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) si alin. (4) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Va rog sa tineti cont de prevederile art. 22, alin. (2-1) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016, care prevede ca "în situația în care informația publică solicitată se află pe un înscris care conține atât informații la care accesul este liber, cât și informații exceptate de la liberul acces, informația publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informațiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările și completările ulterioare".

Informatiile si documentele solicitate sunt urmatoarele:

Va rog sa enumerati data si numarul de identificare al tuturor certificatelor de atestare fiscala pe care le-a trimis firma Tirrena Scavi pentru fiecare din achizitiile publice "Proiectare si executie Drum Expres Craiova - Pitesti, Tronsonul 1" si "Proiectare si executie "Varianta de ocolire Timisoara Sud"" inainte de atribuirea contractului, conform art. 196 alin. (2) din Legea 98/2016.

Va atrag atentia ca, asa cum precizeaza Ministerul pentru Consultare Publica si Dialog Social (MCPDS), cel care a elaborat HG 478/2016 (normele de aplicare a Legii 544/2001), folosirea formularelor tip de catre persoanele fizice este facultativa. Conform art. 9 alin. (1) din Codul Civil "cel care a adoptat norma civila este competent sa faca si interpretarea ei oficiala". Pentru a nu mai veni cu interpretari proprii ale legii, va atasez raspunsul MCPDS. Va rog sa nu trageti de timp si sa imi spuneti ca MCPDS nu mai exista. Raspunsul MCPDS ramane valabil si in acest caz.

Cu stima,
Alex David

Raspunsul primit Wednesday, October 2, 2019 8:17 AM.
QuoteStimate Domnule Alex David,

Urmare a solicitărilor dumneavoastră, transmise în data de 22 septembrie 2019 reiterăm aspectele semnalate în corespondența anterioară și anume:

Din solicitarea dumneavoastră lipsesc datele de identificare, așa cum este stipulat în Legea 544/2001 în baza căreia solicitați informațiile.

Din refuzul dumneavoastră de a vă identifica și din modul abuziv în care interpretați Legea 544/2001 rezultă că dumneavoastră aveți o atitudine rău intenționată față de activitatea CNAIR S.A.

Pe această cale vă solicităm să vă prezentați datele de identitate pentru a oferi siguranța că discutăm cu o persoană reală și nu cu un personaj fictiv.

Menționăm că și abuzul de drept este prevăzut de Noul Cod Civil în art.15 ,,niciun drept nu poate fi exercitat în scopul de a vătăma sau păgubi pe altul ori într-un mod excesiv și nerezonabil, contrar bunei-credințe".

Pentru nemulțumirile dumneavoastră legate de modul de soluționare a solicitării trimisă, vă puteți adresa instanței de contencios administrativ iar potrivit prevederilor Codului de Procedură Civilă sunteți obligat să comunicați datele de identificare.

Cu deosebită considerație,
CNAIR S.A./Biroul Relații Publice

Batjocura, batjocura si iar batjocura!


Aici sint sigur ca ascund ceva.

dancosta

Le-am scris acum si am cerut rapoartele finale.
Quote
Buna,

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Conform legii 544/2001, va rog sa imi oferiti urmatoarele informatii si documente publice:

In comunicatul de astazi al CNAIR privind deschiderea circulatiei pe tronsonul Lugoj-Deva lot 3, disponibil la adresa "http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/se-circul%C4%83-pe-lotul-3-lugoj-%E2%80%93-deva-cu-restric%C8%9Bii-de" precizati ca
"In raportul final al expertizei tehnice a lucrărilor de drum proiectate şi executate în cadrul contractului Proiectare şi  Execuţie Autostrada Lugoj ÷ Deva, Lot 3 km 56+220 ÷ km 77+361 au fost concluzionate restricții pentru circulația pe cei 21,1 kilometri de autostradă:
- Circulația autovehiculelor cu masa până la 7,5 tone
- Viteza maximă de până la 80 km/h
- Viteza maximă de 50 de km/h, când partea carosabilă este acoperită cu polei, gheață, mâzgă sau circulația pe durata ploilor torențiale
- Viteza maximă de 60 de km/h pe zona podului peste râul Mureș (rampe şi pod principal, intre km 68+500 şi km 69+500), pe zona podurilor de pe autostrada de la nodul Ilia (poduri şi rampe intre km 76+100 şi km 77+000), respectiv pe zona podului de pe autostrada de la nodul Dobra   (pod principal şi rampe intre km 67+000 şi km 67+500);
- Semnalizarea corespunzătoare a sectorului de drum, inclusiv a pericolului prezentei animalelor".

Intrucat este cunoscuta inclinarea CNAIR de a prezenta doar jumatati de adevar si chiar sa si minta public, va rog sa imi puneti la dispozitie in format electronic
- raportul final rezultat in urma procedurii "Realizare Expertiză Tehnică a lucrărilor de drum proiectate și executate în cadrul contractului "Proiectare și Execuție Autostrada Lugoj – Deva, lot 3 km 56+220 – km 77+361""
- raportul final rezultat in urma procedurii "Realizare Expertiză Tehnică a lucrărilor de artă proiectate și executate în cadrul contractului "Proiectare și Execuție Autostrada Lugoj – Deva, lot 3 km 56+220 – km 77+361""
Este vorba despre cele doua proceduri despre care ati vorbit in comunicatul de la adresa "http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/au-%C3%AEnceput-lucr%C4%83rile-de-repozi%C8%9Bionare%C3%AEnlocuire".

Avand in vedere ca rapoartele le aveti deja in format electronic, va rog sa nu trageti de timp 30 de zile.

Multumesc,
Costa Dan

disney

Aici aveti raspunsul oficial.

Stiam ca ascund ceva, asa ca am intrebat in alta parte daca ei nu vor sa ne spuna. :lol:



@CNAIR: Chiar atit va duce capul? Nu v-ati prins ca cu cit incercati mai mult sa ascundeti, cu atit ma faceti sa vreau mai mult sa aflu si voi intreba in alte parte pina aflu?

cristi5

@disney si altii, nu puteti sa rezumati cine ce ascunde sau care sunt semnificatiile unui document pe care-l puneti, sa nu trebuiasca sa citim toti scan-urile alea? Multumesc!

subway

#1079
^ Fara dovezile <palpable> autentificate de autoritatile indreptatite despre ce sa <comentam>, despre zvonuri?
Daca nu vrei sa citesti ok, dar e doar problema ta...
De fapt asta cu <comunicarea transparenta si onesta> e inca o mare problema de care fug toti ca dreaqul de tamaie...asa ca orice exercitiu de <exorcizare> e binevenit!