Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

JohannDB

Cum va fi la casa din imaginea de mai sus ?? ..... Păii, din ce-am văzut "la fața locului" pe autostrăzile germane (moment la care m-am reîntrebat și eu), chiar zilele trecute, va fi cam ca la ei...................
     Pe "a"-urile nemțești se văd, în multe locuri case apropiate....: pentru asta ziduri antifonice ( cu adevărat, enervant de înalte, care pe tine ca șofer, deja, te apasă vizual) sau, ceea ce încă nu am văzut la noi (probabil din cauza spațiului prea mic lateral), acele diguri de pământ paralele cu autostrada...  Pe acolo sunt nenumărate poduri peste zone/părți de orașe/sate/comune, peste care trece autostrada și care poduri au și ele acei pereți laterali (transparenți sau nu) care mai apără de zumzetul permament al traficului pe cei de jos/lateral.....
    Iar la ce spunea "alecu26"...e de verificat daca nu cumva in SF acolo era un pod mai lung și-n situația aceea cei de sub/lângă autostradă, n-ar fi fost scutiți de veșnicele "bubuituri/bufneli" provocate de trecerea roților peste pieptenele rostului de dilatație.
    Poate că autostrada fiind mai sus, zumzetul traficului să nu fie așa de puternic precum la disiparea lui pe orizontală. Oricum, existența unei astfel de artere rutiere, face ca o liniște "rurală" să fie un vis îndepărtat, de acum încolo.
   Și au mare dreptate colegii care vorbesc de studiile de fezbilitate și proiectările făcute pe google și din adâncul fotoliului, unde traseele sunt aberante și parcă lovesc numai de-al naibii în proprietăți/comunități sau alte obiective, când ar avea destul loc puțin "mai hacana". Dar, na, criterii, prețuri mici, economii, bla....blaaa, care la final sunt mult mai păguboase pentru toți.

   

Todo

Quote from: bdragos2 on February 01, 2020, 09:19:13 PM
Marcu era la munca astazi in jurul orei 14:00 la nodul de la Teius, am numarat pe santier si pe drum vreo 8 basculante... Tinand cont ca sunt aprox. 12 grade afara, slaba mobilizarea pe ambele loturi (asta intareste ideea ca nu se lupta nimeni sa finalizeze cat mai repede)

nu i convine pe nimeni sa angajeaza si sa lucreaza timp o zi/saptamana cu vremea favorabila.

https://alba24.ro/atentionare-cod-galben-de-inundatii-in-alba-vizat-bazinul-hidrografic-aries-752258.html
https://alba24.ro/atentionare-cod-galben-de-vant-in-alba-rafale-cu-viteza-de-peste-55-km-h-2-752256.html
https://alba24.ro/vremea-in-alba-se-intoarce-frigul-cu-ploi-si-ninsori-cat-de-mult-scad-temperaturile-in-saptamana-3-9-februarie-752192.html


codrut74

#16862
dupa informatiile mele parca Aktorii se pregatesc de lasat tara. PNL nu i prea convine.
jumatate din angajati deja au zborat

AlinC

Un articol din editia tiparita a ziarului Unirea pe care il pun acum si pe net. Sunt informatii de vineri de la Retter, dar sunt valabile si astazi:

https://ziarulunirea.ro/pe-autostrada-a10-sebes-turda-lotul-2-retter-cel-mai-important-prestator-roman-ameninta-cu-retragerea-de-pe-santier-611372/

Quest

Eu nu inteleg, parca era vorba ca subcontractantii oficiali (adica CNAIR trebuie sa stie de tine si de relatia ta contractuala), daca sint neplatiti de catre Constructor, vor putea merge cu facturile la Companie, urmind ca suma decontata acestora sa se scada din sumele cerute de Constructor. A fost o gogorita, ca de fapt nu se poate asa un aranjament, sau e totusi posibil, dar la Companie exista un dezinteres total fata de starea financiara a subcontractantilor romani ??
Common sense will get you far !

florin74

Pai nu este subcontractor acceptat de CNAIR. In prezent e un prestator de servicii pentru  Aktor la fel ca firma de paza sau cei care repara masinile.
De un an de zile sa chinuie Retter sa il accepte CNAIR, nu iti aduci aminte ca acum aproape 1 an (prim mai sau iunie) cand a fost Cuc in vizita la ei si a zis ca a semnat documentele, aratandu-le pe masa?
Sunt la fel de semnate acum ca atunci.

codrut74

totusi mi se pare ceva imposibil.
ce se intampla daca pretul lui aktor cu cnair pentru lucrarea e mai mic fata de pretul agreat intre aktor si retter?

NGC

Scriu doar aici, dar e valabil pentru mai multe topicuri. Am actualizat sintezele, dar modificarile vor fi vizibile cel mai probabil abia maine. De mentionat ca au fost emise mai multe ordine de plata, printre care si pentru A10 si nodul Holdea de pe A1.

Todo

#16868
restante Retter: 10 milioane Ron
factura lunara aktor: ~ 5 milioane Ron

mi se pare evident: Cnair nu poate sa plateasca direct subcontrractorilor. ce i plateste? chiar isi bate joc de noi

carutasul

păi Aktor nu facturează lunar ca la plata chiriei, ci în funcție de lucrările aprobate. Așa că dacă au lucrări finalizate ( și acceptate) suma va crește. Evident va fi o întârziere, dar dacă ar fi serioși n-ar trebui să fie mare. Timeo danaos :)

Stefan01

Stie cineva daca s-au au facut progrese in legatura cu acea groapa de gunoi de breteaua Alba Iulia Sud ?

ddfab

^ fizic, absolut nimic. dedesubturi, manevre, etc nu cunosc...

Stefan01

Multumesc. Din declaratiile facute (intre min. 26:09 si min. 27:35) acum o luna de zile de catre ministrul transporturilor si directoraul CNAIR nu rezulta mare lucru. Doar ca au gasit o solutie si ca vor rezolva problema pe banii companiei.
E necesar sa organizeze o licitatie pentru ecologizarea acelei gropi ? Intreb pentru a putea aproxima timpul in care aceasta problema va fi rezolvata.

Ionutcatalin

^ Probabil vor scoate capul din vizuina prin aprilie si vor atribui direct unei firme de "casa" care o va "lalai" toata vara dandu-le motiv pizzarilor sa mai traga de timp. Acum nu este vreme prielnica pentru a aduna gunoaiele.... :(

Liviu M

Asa-i, acum nu-i vreme prielnica. Gunoaiele sunt (cat de cat) inghetate si nu pute prea tare. La vara o sa stie toata lumea din zona ca "se lucreaza" la groapa de gunoi.