Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 4 Guests are viewing this topic.

elion

#5160
Comisia care verifică lucrările executate fără autorizaţie de construcţie de pe lotul 3 ar putea avea nevoie de mai mult timp decât i-a trebuit constructorului să realizeze respectivele lucrări, drept urmare uni paznici  de pe lotul 3 s-au mutat pe lotul 2, ce să mai spun de subcontractori.
Pe lotul 2 au început să muşte din deluşorul dintre Rădeşti şi Sâncrai.

ciprebbe

#5161
Quote from: NGC20 on June 08, 2016, 02:14:50 PM
In schimb nu au AC pe zonele cu exproprieri suplimentare.

De AC vorbeam si eu  cand am zis de exproprieri dar am uitat sa accentuez :p. Ms de corectie.
Si tot ca sa nu se inteleaga gresit notificarea de reziliere, de care spun ca e la un pas, vine din partea constructorului.
Mai e in grafic un termen care daca este depasit se va intampla ce am spus.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

clau

Eu imi retrag comment-ul critic... Dar cum ramane cu accelerarea proiectelor? Mai ales ca suntem in plin sezon favorabil pentru lucrari... Inteleg ca sunt etape de parcurs pana la AC pe lot 3&4 dar acea OUG a venit tarziu pt 2016... Trebuia sa apara cel tarziu in februarie ca sa nu se rateze 2016 pt inaugurare... Asa nu o sa avem nimic pe A10 anul asta SIGUR! Si nu inteleg de ce dureaza atat expertizarea lucrarilor fara AC... Pai daca termina expertiza in iulie-august si vine AC in toamna e pierdut 1AN. Ce sa mai zic daca vorbim de rezilieri acum...

clau

Iar cu Pizzaroti e bataie de joc... Nu avem nici macar transparenta! Macar sa stim exact ce se intampla... Nici macar un termen ceva nimic nimic... Trec anii deja... Mai rau de atat nu se poate!

yetiman

Vreau sa va reamintesc ce zicea Catalin ACUM 2 LUNI si aproape jumatate. Marcajele imi apartin.

Quote from: cutter on March 30, 2016, 08:02:38 PM
Mai precis:
- lotul 2 ar trebui să primească autorizație de construire în cîteva zile
- lotul 3 și lotul 4 (cu excepția zonelor cu exproprieri suplimentare) în cîteva săptămîni (15-30 aprilie)
pentru că trebuia expertizate lucrările executate anterior emiterii AC
- HG de exproprieri suplimentare pentru lotul 4 adoptată astăzi în ședința de guvern
- HG de exproprieri suplimentare pentru lotul 3 va fi adoptată la următoarea ședință (miercurea viitoare)
- de la adoptare HG la decizia de expropriere, CNADNR/MT s-au mișcat în 2 luni la Ogra-Tg. Mureș (1 feb-31 mar)
- promisiunea este că au îmbunătățit ceva și va fi mai rapid de acum, deci 1 lună să zicem (20 de zile e undeva o perioadă obligatorie prin lege)
- după decizia de expropriere să zicem + 2 săptămîni pentru emiterea AC și pe zonele expropriate suplimentar de pe loturile 3 și 4

Evident, totul e la modul condițional ("ar trebui") pentru că depinde de CNADNR/MT/administrație.

Pentru lotul 1, mîine este data limită pentru depunerea declarației de proiectare care să fie conformă cu proiectul tehnic. Dacă se întîmplă asta, probabil că în cîteva săptămîni se va aproba și PT-ul și se poate intra într-o normalitate pe acest lot. Dacă nu, probabil că se va rezilia contractul.

Termenul pentru depunerea declarației de proiectare era la o lună de la semnarea contractului. Suntem la 15 luni probabil acum (n-am calculat exact). CNADNR trebuia să fie ferm și să nu permită astfel de întîrzieri.

Încă o dată reamintesc, eu nu sunt directorul CNADNR sau ministrul Transporturilor, deci nu am responsabilități sau pîrghii directe. Dar încerc să ajut pe cît pot toate proiectele, pentru mine orice zi pierdută pe orice proiect este o mică tragedie, cum știu că este și pentru voi. Pentru multe din termenele de mai sus gîndiți-vă că au stat multe zeci și sute de ore de discuții, întîlniri și telefoane care să mai reducă timpii de care vorbim (inclusiv OUG 7/2016 care permite emiterea acestor AC-uri în mare parte și altele). Evident e complet ineficient și nesustenabil așa, dar alternativa era să mai stăm luni sau ani.

Cu o reformă a administrației și a CNADNR și a MT s-ar putea mai eficient și mai sustenabil. Să sperăm că se va întîmpla.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

@Eurocopter: mai tii minte? Sper ca n-ai avut cu cine pune ramasag.  :D

Quote from: Eurocopter on May 12, 2015, 07:20:27 PM
A10 va fi inaugurata cu mare fast (complet) weekendul de dinaintea alegerilor parlamentare din noiembrie 2016. Pun ramasag.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

NGC

Quote from: yetiman on June 08, 2016, 04:08:18 PM
Vreau sa va reamintesc ce zicea Catalin ACUM 2 LUNI si aproape jumatate. Marcajele imi apartin.

Quote from: cutter on March 30, 2016, 08:02:38 PM
Mai precis:
- lotul 2 ar trebui să primească autorizație de construire în cîteva zile

Lotul 2 a primit autorizatie in 05.04.2016, mai putin pe zonele cu exproprieri suplimentare.

Pentru loturile 3 si 4 s-ar putea sa avem autorizatie comuna, adica si pentru zonele deja expropriate si pentru cele cu exproprieri facute recent.

yetiman

Am subliniat cu rosu informatiile legate de loturile 2, 3 si 4.

Si problema mea e ultima fraza marcata cu rosu... "depinde de CNADNR/MT/administratie".

Catalin si Horatiu sunt sigur ca fac tot posibilul. Dar nu la ei e "mingea"
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Eurocopter

Quote from: yetiman on June 08, 2016, 04:28:05 PM
@Eurocopter: mai tii minte? Sper ca n-ai avut cu cine pune ramasag.  :D

Hehe, nu am avut cu cine pune, din pacate. Totusi din mai 2015 pana astazi s-au schimbat multe variabile. Pe atunci gravitatea problemelor si blocajele erau pe deplin mascate, iar termenele oficiale comunicate total irealiste. In ziua de azi chiar daca nu s-au facut inca progrese semnificative, macar stim exact unde sunt probleme si cine este responsabil sa le rezolve.

Sunt de acord ca ceea ce se intampla pe loturile 3 si 4 este un imens esec pentru care incep sa fie responsabili intr-o oarecare masura si actualii factori de decizie.

yetiman

Quote from: horatiu.cosma on April 29, 2015, 04:12:58 PM
Au ajuns la 35% in perioada septembrie-aprilie, care teoretic si practic e perioada mai putin productiva a anului. Sa vedem cum o sa creasca procentul in lunile care urmeaza si in care o sa se poata lucra 16 ore pe zi in conditii optime.

:D mai 2015-mai 2016 +10%
Se mai aventureaza cineva la termenul de finalizare?

@NGC20 - daca tot nu sunt informatii pentru A10, macar sa ne reamintim ce naivi/visatori eram acum un an (inclusiv eu) [cand inca mai credeam in Mos Craciun....]

Sigur ne citesc si cei din MT si CNADNR, poate macar au bunavointa sa vina cu un comunicat oficial.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

aditd

Am cam inceput sa cred ca inainte de A10 o sa se termine: TGM - CT.

alecu26

asa credeam si când a inceput A10...ca se va termina inainte de Lugoj-Deva. Ce e drept..>Porr si TS sunt in fata, dar nu pentr mult timp, daca nu chiar au trecut in spate la Aldesa-Comsa.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Eurocopter

#5172
Teoretic sunt in fata cei de la Comsa, practic e greu de comparat un lot de 15km cu unul de 24km. Poate cu exceptia Holdea in mod normal LD3 ar trebui sa fie finalizat inainte de ST3.

elion

O doză de optimism - lotul 2 între Rădeşti şi Sâncrai



















Sâncrai - lângă pârâul Secădaşe



TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)