[DJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Craiova

Started by Ionut, October 01, 2016, 08:58:21 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

oneLess

^ Nu știu ce valoare crezi că ai adăugat tu acestui forum cu postarea de mai sus, scuze colegilor dar eu nu înțeleg nimic. Nimica. Nimicuța! Zero!

oneLess

#241
A mai apărut o știre, chiar bună! Stau în zonă!

Craiova: restricţii de circulaţie până la finalul lunii noiembrie

Informația contează, amănuntele sunt scrise de cineva care nu cred că a călcat vreodată în Craiova!

QuotePrimăria Municipiului Craiova a anunţat restricţii de circulaţie pe mai multe sectoare de drum din oraş, până la finalul lunii noiembrie, în vederea execuţiei lucrării 'Străpungere str Traian Lalescu – Calea Bucureşti – str Henri Coandă', un proiect reluat în 2019 de municipalitate, după circa 20 de ani, în vederea realizării unei căi de acces mai rapide din partea de nord a oraşului către cea de sud.  :D

Proiectul are în vedere accesul mai rapid în special către zona industrială a oraşului  :D , unde se află şi fabrica Ford  :lol:  şi unde este un trafic intens de autovehicule dimineaţa şi după-amiaza. Restricțiile se freferă la tronsoane din străzile Henri Coandă, Mirceşti și Putnei  ??? . Primăria Craiova solicită conducătorilor auto să circule cu atenţie şi să se conformeze semnalizărilor rutiere ce vor fi instituite.

radiooltenia.ro


mariusbalasa

@oneLess
Nu tot ce zboara se mananca!
In ziua de astazi un jurnalist cit de cit profesionist la ,,radioOltenia.ro'' este din ce in ce mai greu de gasit...si nu numai.
Intre străzile Henri Coandă, Mirceşti și Putnei probabil vor exista lucrari pe care au reusit sa le includa financiar pe acest proiect chiar daca sint la sud de strapungere care este la Nord de Calea Bucuresti...
O... ,,smecherie'' a primariei din Craiova. :lol:
In schimb sint de acord cu tine ca bate campii cu povesti de adormit copii de genul: ,,Proiectul are în vedere accesul mai rapid în special către zona industrială a oraşului''. :lol:

mariusbalasa

O intrebare:
.... au reusit sa ceeze o problema acolo unde nu exista?
O intrebare pentru cei ce pot intelege la ce ma refer, nimic mai mult.




Powered by API/PUM imgur uploader

oneLess

#244
^ Părerea mea este că nu stai în Craiova! Cine trece prin zonă a observat că halta aia de tramvai s-a mutat după intersecție! Poate îți rezolvă puzzle-ul informația asta!






oneLess

^ Azi se circula pe 2 benzi în zona criticată cu refugiul vechi demolat și asfaltat, refugiul nou în cealaltă parte a intersecției fiind funcțional nou nouț!

mariusbalasa

@oneLess ...merçi!
Astept cu nerabdare sa vad rezultatul final...
Cismeaua de linga mai este in functiune ? 

oneLess

#247
Quote from: mariusbalasa on August 05, 2023, 02:58:13 PM@oneLess ...
Cismeaua de linga mai este in functiune ?
...

Sincer nu cred că știu/identific cișmeaua ...! Scuze!

^ Chiar am trecut prin zonă azi.
Din stat la coadă la semafor în mașină atât s-a putut:

Vechiul refugiu demolat și asfaltat, 2 benzi:
(GPS)


Noul refugiu mutat în partea cealaltă a intersecției, pe același sens:
(GPS)


Și tot nu sunt finalizate lucrările în intersecție!

Mie mi se para mai OK intrarea față de celălalt MALL, că unul mai avem în Craiova! :D
Plus încă 2 în costrucție de țî ani abandonate!


mariusbalasa

In vara lui '75 am cerut unui sofer de basculanta sa fac o tura ... ca tot evacua pamantul nisipos de la blocurile care se construiau si asa am descoperit prima data Balta Craiovitei.
Cismeaua era vreo 50 - 100m mai in spate spre fabrica de bere, ne umpleam sticla cu apa acolo inainte si dupa scaldat, plaja, pescuit... ;)

dcr965

Quote from: oneLess on August 05, 2023, 10:34:30 PMSincer nu cred că știu/identific cișmeaua ...! Scuze!


Este înainte de refugiul de tramvai următor, pe sensul de mers către Ișalnița


mariusbalasa

Discutiile despre PUG al Craiovei in cadrul Consiliului General al Primariei Craiova...
Nu am avut rabdarea necesara sa urmaresc toate descutiile....
Nu va asteptati la priecte, lucrari, santiere, linii noi de tramvai, parcuri industriale sau technice, centura Sud Vest, A6, metrou, etc... pentru ca nu sintem nici la Cluj, nici la Iasi, nici la Timisoara, nici la Brasov ...
Oltenia, si mai ales CRAIOVA a ajuns al 2lea Vaslui al Romaniei.
Pun aici articolul din Gazeta de Sud aparut astazi.
https://www.gds.ro/Local/2023-08-11/prima-dezbatere-despre-pug-ul-craiovei-publica-dar-fara-public/

oneLess

#251
Quote from: tom_sawyer on August 17, 2023, 03:58:33 PM[CN1058079]
Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect pentru Autorizarea Lucrarilor de Construire pentru realizarea obiectivelor de investitii: "Amenajare pasaj pietonal subteran:


Data publicare: 04.08.2023

Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect pentru Autorizarea Lucrarilor de Construire pentru realizarea obiectivelor de investitii:
Lot 1: Amenajare pasaj pietonal subteran DN 7 in zona km 180+900, localitatea Bujoreni, jud. Valcea;
Lot 2: Amenajare pasaj pietonal subteran DN 7 in zona km 192+580, orasul Calimanesti, jud. Valcea;
Lot 3: Amenajare pasaj pietonal subteran DN 7 in zona km 196+600, localitatea Caciulata, jud. Valcea v;
Lot 4: Amenajare pasaj pietonal subteran DN 65 in zona km 4+650, Municipiul Craiova, jud. Dolj;
Lot 5: Amenajare pasaj pietonal subteran DN 65 in zona km 6+530, Craiova, jud. Dolj;
Lot 6: Amenajare pasaj pietonal subteran DN 65 km 6+850, in zona Aeroportului din Craiova, jud. Dolj.

Valoarea totala estimata: 1.856.960,64 Moneda: RON

Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare:
Data si ora locala: 11.09.2023 15:00

Completez eu cu pasajul
[CN1048826]
2 - ELABORARE STUDIU DE FEZABILITATE SI PROIECT PENTRU AUTORIZAREA LUCRARILOR DE CONSTRUIRE PENTRU REALIZAREA OBIECTIVULUI DE INVESTITIE PASAJ RUTIER DENIVELAT LA INTERSECTIA DN 65 KM 6+050 CU DN 65F KM 0+000
este încă în desfășurare cu ultimul status
Deliberare/Selectie castigator: 29.03.2023 15:29  :-[
Adică încă neatribuit!

oneLess

#252
Pasajul suprateran între strada Tufănele şi Calea Severinului, autorizat de primărie

QuotePrimăria Craiova a eliberat la începutul acestei luni autorizaţie pentru construirea pasajului de la intersecţia străzilor Tufănele cu Calea Severinului. Pasajul va avea o lungime de peste 100 de metri, servind atât circulaţiei autovehiculelor cât şi pietonilor.

Concret, pasajul suprateran auto şi pietonal care va pleca din Balta Craioviţei va avea o lungime de 107,5 m, o ampriză de 16,10 metri, trei benzi de circulaţie a câte 3,50 m fiecare încadrate de spaţiu verde cu lăţimea de un metru şi trotuar cu lăţimea de 1,50 m racordat la Calea Severinului. În autorizaţia nr.832 elibertă la data de 01.09.2023 se spune:

,,Reconfigurare intersecţie strada Tufănelelor cu Calea Severinului şi construire pasaj suprateran auto şi pietonal. S. terenului= 9122,00mp, Lungime Pasaj=107,53ml cu ampriza de 16,10m, trei benzi de circulație a câte 3,5ml pentru fiecare, lungime suprastructură – 90,00ml, lungime rampă acces pod – 17,53ml, lungime grinzi prefabricate – 30,00/29,00/20,00, lățime parte carosabilă – 10,50m, lățime trotuar – 2X1,00m. Pentru realizarea braţului suplimentar se va realiza reconfigurarea intersecței prin adăugarea unei benzi suplimentare pentru virajul la stânga pe Calea Severinului și reconfigurarea timpilor de semaforizare. Distanțele minime față de vecinătăți sunt: 7,70m față de limita de Nord – blocu de locuinţe colective P+10, 22,60m față de limita din Est – Bloc locuinţe colective P+8, 12,50m față de limita de proprietate din Vest – clădire birouri P+4, 14,50m față de limita de proprietate din Sud – clădire de birouri P+4E+5+6 retras. Clasa de importanță II și categoria de importanță C".

Megainvestiţia privată realizată în Balta Craioviţei – Promenada Mall vine la pachet şi cu o nouă infrastructură rutieră. Este vorba despre acest pasaj suprateran auto şi pietonal între noul mangazin Dedeman şi Calea Severinului.

Pasaj peste bulevard

Pentru realizarea brațului suplimentar se va reconfigura intersecția Calea Severinului cu strada Tufănelelor, prin adăugarea unei benzi suplimentare pentru virajul la stânga pe Severinului şi reconfigurarea timpilor de semaforizare.
Prin urmare, bulevardul care va conecta Calea Severinului de strada Brestei, până la intersecția cu strada Râului, nu va fi singurul drum construit de la zero în contextul construirii noului centru comercial proiectat de către dezvoltatorii de la NEPI Rockcastle.

General Building Management SRL a obţinut recent, de la Primăria Craiova, autorizaţia pentru reconfigurarea intersecţiei străzii Tufănelelor cu Calea Severinului. Aici va construi unui pasaj suprateran auto şi pietonal.
Terenul pe care se va construi acest pasaj are destinaţia de zonă mixtă locuinţe și dotări complementare parţial, parcuri comerciale, servicii de comerţ, parţial spaţii verzi, parcuri urbane. Are o suprafaţă de 21.7482 mp din acte şi din măsurători. Pentru pasaj sunt necesari 9.122 mp de teren. Lucrările au o valoare de 9.000.000,00 de lei. Durata de execuţie a lucrărilor este de 24 de luni, calculată de la data începerii efective a lucrărilor (anunţată în prealabil), situaţie în care perioada de valabilitate a autorizaţiei se extinde pe întreaga durată de execuţie a lucrărilor autorizate.
Concluzia este că: Intersecţia străzii Tufănelelor cu Calea Severinului va fi reconfigurată pentru a prelua traficul dinspre Promenada Mall. Asta pentru că noul magazin Dedeman va fi legat de Calea Severinului printr-un pasaj suprateran auto şi pietonal de 107 metri, cu trei benzi de circulaţie

daniel321

Promenada mall Craiova, Dedeman Str Raului, C Severinului 07092023


oneLess

#254
Quote from: mariusbalasa on August 05, 2023, 02:58:13 PM@oneLess ...merçi!
Astept cu nerabdare sa vad rezultatul final...
...

Un preview semnat @daniel321 aka @MND din ^ 07.09.2023