News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 28 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Probabil au marcat cu escavatoarele zona de demarcatie a traseului. O fi primit CNADNR banii pentru exproprieri?

Hercule

Quote from: euromau on March 15, 2016, 10:28:48 AM
Apropo de OGRA-IERNUT.......s-a trasat ax-ul autostrazii .Pacat ca nu se vede in pozele din weekend.
AX-ul e trasat cu tarusi de lemn de aprox 60cm inaltime semnalizati cu banda reflectorizanta pe care trebuie sa scrie pozitia km.

Esti sigur de informatie? Daca erau semnalizati cu banda reflectorizanta i-as fi vazut. Zona e destul de plana si se vede pana in departare. O sa mai verific inca o data pozele la rezolutie mare.
Deșteaptă-te române!

infraAdi_ro

#8912
da is foarte sigur....sunt cel putin 500 de tarusi pe axul autostrazii,pasaje,poduri si drumuri de exploatare.trasarea s-a facut joi si vineri.....pozele is sambata?

Oricum din discutiile cu Gaiger Transilvania inca se mai lucreaza la proiectare si lucrarile propriu zise vor incepe in 1-2 luni adica dupa ordinul de incepere si avans.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

alecu26

Din ce stiu eu Geiger nu misca nimic pana nu primesc ordin de incepere. Nici macar la proiectanti nu le-au dat nici ei la rândul lor ordin de incepere....dar cum spui tu....acei tarusi or fi pusi de cineva.

Referitor la statii de asfalt, pe langa capacitate mai sunt o gramada de alte lucruri de luat in seama, principalul fiind distanta de transport....de aceea pe un lot gen Suplacu Bors ma astept sa vad minim 3 statii de asfalt. Trasnportul la distanta mare pe langa costurile evidente, inseamna asfalt incalzit mai mult (pe langa costuri riscul sa-l ""arzi"". Asfaltul are limite, intervale foarte clare de temperatura pentru plecarea din statie si asternere.

Dar sa nu ne agitam. Mai stiu pe unii care cica si-au cumparat basculante si utilaje ca azi maine incepe CoBra si deja se discuta unde se face organizarea de santier, in curte la nu stiu ce fabrica.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

danutzu_1069

Live A3 Turda-Gilau: Furnicuțele portocalii sunt in mars spre santier. Si mari si mici.

danutzu_1069


marinul


Ciprianul

Acolo sigur pana la sfarsitul anului se termina treaba. Va mai ramane acea padurice dar si acolo se va rezolva. Bravo lor. Stima UMB
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

danutzu_1069

Sa nu uitam de podul peste Somes!. Aici nu misca nimic!!

clau

Mai fratilor... Gilau Nadaselu e 2017 clar... Trece martie si nici macar nu e scos la licitatie viaductul de la Gilau. Licitatia tine minim 5-6 luni la noi, apoi semnare contract dupa inca o luna si ordin de incepere dupa nu stiu cat timp...In cel mai bun caz o sa inceapa lucrarile prin octombrie noiembrie... UMB o sa termine tot lotul chiar atunci... Vreo 8 luni minim o sa vedem la stiri o data pe saptamana cum 8,7 km de autostrada stau nefolositi... Dar daca vor fi contestatii la viaduct Gilau? nici nu vreau sa ma gândesc...

danutzu_1069

Viaduct la Gilau? Nem! E doar pod!

clau


horatiu.cosma

Un "mic" pod de 320 de metri :). E viaduct in toata regula.

Ionut

Quote from: Ciprianul on March 16, 2016, 09:22:49 AM
Acolo sigur pana la sfarsitul anului se termina treaba. Va mai ramane acea padurice dar si acolo se va rezolva. Bravo lor. Stima UMB

Am mai zis, avem informatii direct de la constructor. Daca se rezolva cu padurea asa cum s-a promis si daca, asa cum s-a promis, se va respecta suma din contract, in noiembrie Gilau-Nadaselu e gata. Evident ca NU vom putea circula pentru ca nu avem pod la Gilau. Dar ei vor termina.

danutzu_1069

Mic pod e podeț. Nu vreau sa intru in polemica dar eu stiu ca e pod ala care traverseaza un curs de apa. Viaduct e ala care traverseaza orice in afara de un curs de apa. Daca stiu gresit, imi cer scuze :)