Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

patruroti

multumesc Cezar! drumuri bune!

frunzaverde

Quote from: patruroti on May 15, 2015, 02:46:32 PM
multumesc Cezar! drumuri bune!

Si prin Negru Voda drumul e foarte bun - DN38 e bun spre foarte bun, apoi mergi pana la General Toshevo pe II-29 (foarte bun), apoi pe IV-9002 pana fix in Balcic, un drum judetean reabilitat acum 2 ani, care trece prin doar patru sate si e complet gol de trafic.

E o varianta mult mai buna, in opinia mea, decat DN39 cand e aglomerat spre Mangalia - Vama Veche. Cand e liber pe Mangalia - Vama Veche, varianta asta e mai rapida (2+2 aproape tot drumul romanesc)
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

vchira

Buna! asi avea si eu o intrebare. Plecand de la Timisoara spre Grecia prin Serbia si Macedonia...stie cineva cum e sitoatia autostrazilor? am fost acum 2 ani dar am inteles ca sau mai dat tronsoane de Autostrada in folosinta...pe google maps nu imi dau seama. Merci!

cezar-mario2012

Eu momentan nu as lua-o prin Macedonia.  Săptămâna trecută au avaut loc niște incidente sângeroase astfel situatia politica si militară este cam instabila. Niste grupării paramilitare albaneze venite din Kosovo,  au încercat sa destabilizeze armonia precara din țară. Gruparea a fost anihilată,  dar 20 de polițiști macedoneni au murit. Incidentele din Kumanovo au avut loc pe fondul instabilității politice de la Skopie, care a divizat tara.

radutm

#1429
QuoteMacedonia – Posibile demonstraţii
Tip: Informaţie de călătorie
Data: 15.05.2015
​Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află sau doresc să se deplaseze în Republica Macedonia că trebuie să manifeste precauţie şi să evite zonele sau perimetrele unde sunt mari adunări de persoane sau se derulează activităţi politice de stradă. Demonstraţiile au, în general, caracter paşnic, dar există oricând riscul unor incidente violente pe timpul manifestaţiilor de stradă.
http://www.mae.ro/node/32073
Daca nu planuiesti sa opresti in Kumanovo, in capitala sau in alte orase din Macedonia, unde ar trebui sa fii precaut daca vezi vreo manifestare politica, nu vad cum ar putea sa fie vreun pericol traversarea tarii pe autostrada. In perioada urmatoare va fi un flux puternic de turisti din toata Europa care va traversa tara spre Grecia, asa ca daca ar fi un pericol real, ar exista avertizari serioase in toata UE.
cont inchis

vchira

dar cat este autostrada pana la urma?

cezar-mario2012

#1431
 Conform ViaMichelin de la Timișoara până la Evzonoi (granita dintre Macedonia și Grecia) sunt 733 km din care 253 km de autostrada, iar ca timp 11h 20min. Calitatea drumurilor nu cunosc,  poate doar cineva care a fost pe acolo.

iuli

Calitatea asa zisei autostrazi din Macedonia e de groaza. Daca indraznesti sa mergi cu peste 100 ai asigurat masaj. Portiunea din Serbia unde drumul intersecteaza autostrada in constructie e slab semnalizata si cam plina de surprize daca nu esti atent la drum, mai ales noaptea.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

patruroti

Salutare!
Multumesc pentru sfaturi. Profund impresionat despre drumurile bulgarilor dar si despre turismul de pe litoralul lor. Am ales varianta Vama Veche si nu mi-a parut rau deloc. Drumul e foarte bun si liber. Intre Nisipuri-Albena-Balcik uneori sunt denivelari din cauza terenului care are tendinta sa plece.
Politie multa la intersectii, limitari de viteza o gramada dar daca se merge corect nu-s probleme.
Drumul de la Kavarna la Cap Kaliakra e deformat rau de tot si trebuie mers cu prudenta. Waze e inutilizabil pentru ca mananca internet si wazeri nu sunt asa ca nici notificari nu-s. Pentru navigar recomand cu caldura HERE, o aplicatie gratuita care nu are nevoie de net avand hartile incarcate. E bun pentru ca te avertizeaza inainte sa intrii in zone cu restrictii. Navi-ul masinii e inca in perioada de proba pana sa am incredere deplina in el asa ca am folosit in paralel si HERE.
Soferii bulgari in general semnalizeaza din faruri prezenta politiei dar nu te poti baza doar pe asta. Au fost doua situatii in care am scapat datorita intuitiei ca daca ma bazam pe semnalizari mi-o luam.
La intoarcere am intrat prin statiunile din sud si m-am ingrozit de ruinele si dezastrul vazut. Pacat!

neaguionutu

Noutati !
Un update grozav de la Google Street View , de curand din septembrie 2014 de la Makaza pana in Thassos (inclusiv) mai putin pe ferry este  street view !!!




































danutzu_1069

^^
Ai pus si poza din tunel ca sa ne faci sangere rece.
Drum national si tunel!
Noi taiem in doua muntii....

alecu26

stai linistit ca se vede diferenta de abordare si de bani bagati intre Bulgaria si Grecia...si nu ar trebui sa ne fie CHIAR asa de rusine. Dar... acu tu ai dreptate...daca tintim la Bulgaria...nici macar pe ei nu-i ajungem. Daca tintim la Austria....poate ajungem macar ca Cehia, Grecia, Portugalia, Slovenia, Croatia....etc.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

go2mars

#1437
Aș vrea să aflu care este calitatea drumului DN34 în Serbia, pe malul Dunării, între Drobeta-Turnu Severin și Belgrad?

Urmează să plec spre Croația, voi face drumul București-Zadar, trecând pe la Porțile de Fier, Belgrad și Zagreb: https://goo.gl/maps/fNxTq


În altă ordine de idei, am observat pe Google Maps că au Street View și pe un vas pe Dunăre, foarte fain: https://goo.gl/maps/gBtaa

LE:
Quote from: icristian on April 06, 2015, 02:04:06 PM
@go2mars

Eu am fost in martie pana in Zagreb. Am ales prima varianta. Drumul este foarte ok de la Craiova la Drobeta. Iar nici partea sarbeasca nu e rea si e foarte liber. Atentie insa ca pe google maps iti arata o scurtatura intre DN 34 si DN 162, nu o recomand, te baga prin niste sate mai ciudate si trebuie sa treci un pod de lemn. Mai bine mergi doar pe dn-ul lor, nu ocolesti asa mult.
Ca timp am plecat la 8 din Bucuresti si am ajuns la 6 ora Croatiei in zagreb. La vama nu ai probleme, treci foarte repede.
Ca peisaj este foarte frumos pe partea asta, mai ales cand treci pe langa cazanele dunarii, sunt si multe tunele, o fortificatie pe marginea Dunarii.

stefanudrea

#1438
Quote from: go2mars on May 20, 2015, 12:33:02 PM
Aș vrea să aflu care este calitatea drumului DN34 în Serbia, pe malul Dunării, între Drobeta-Turnu Severin și Belgrad?
Recent am fost eu la Beograd de la Drobeta Turnu Severin. Drumul se prezinta in conditii bune, ai o portiune de autostrada de 70 km pt care platesti 1,5 euro/sens. Ca durata eu am facut 4 ore 250 km respectand toate limitele de viteza: 50 localitate, 80 extraurban si 130 autostrada (aici am mers cu 110-120). Peisajul superb la cazanele Dunarii. Poti face un popas pt un bors de peste la Donj Milanovac, Tekija, Golubac. Cere si branza la gratar ca aperitiv si daca nu te atrage pestele poti cere carnati la gratar! Nu vei regreta! Am scos si un consum de necrezut pt Dacia Duster 6.0 benzina.

iuli

Am fost eu pe acolo acum o luna. Drumul e acceptabil. Adica destul de peticit dar se poate merge. Foloseste un GPS pentru orientare pentru ca indicatoarele lipsesc sau creaza destula confuzie.

Poze de pe traseu gasesti aici:
Link 1
Link 2
Link 3
Link 4
Link 5
Link 6
Link 7
Link 8
Link 9
Link 10
Link 11
Link 12
Link 13
Link 14
Link 15
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog