Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

alexbb

Intre Ruse si Sofia cum este varianta prin Veliko Tarnovo? Am fost pana acum numai prin Plevna si drumul este destul de prost. As prefera sa fac 20-30 de min / km in plus, dar pe un drum mai ok.

cezar-mario2012


cezar-mario2012

De prin Bulgaria:

A2 Hemus, lot 2, lot 3 și lot 5:







Momentan sunt ceva probleme pe această autostradă, noul guvern interimar nu mai vrea să plătească lucrările, pe 11 iulie o să fie din nou alegeri... vom vedea după acea ce se va mai întâmpla...

cezar-mario2012

... tot de prin Bulgaria A2 Hemus lot 4:


cezar-mario2012

... tot de prin Bulgaria A2 Hemus lot 10(parțial):


hepea

Foarte usor lotul 4. Sper sa-l termine o data cu 2 si 3 ca sa nu mai avem treaba cu Plevna

oneway

Se stie ceva mai amanuntit despre lotul 6 ?
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

RaduG

Aici zice că e în etapa evaluării impactului asupra mediului, etapa 4/12: https://magistralahemus.bg/napredak/

cezar-mario2012

^ Au început să facă decopertări, dar au fost opriți de Disciplina în construcții neavând autorizație. Ieșit mare scandal acolo, constructorii că nu au front de lucru (tărăgănare avizărilor), iar noile autorități că nu au ce căuta deocamdată în teren...

TibiV

^ o fi usor lotul 4, dar lotul 3 si mai ales lotul 2 mi se par foarte, foarte grele...

Simple observatii:
- ca minusuri: au si ei probleme cu LEA, cu BulgSilva, si mai ales cu arheologia - zici ca au descoperit cate o Roma pe aproape fiecare lot...
- ca MARE plus: in majoritatea zonelor au sapat cativa metri si au dat de piatra/stanca. Ce comod ar fi fost daca ar fi sot la fel si la noi, in Transilvania....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Ce comod ar fi fost daca ar fi fost la fel si la noi, in Transilvania....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012

De prin BUlgaria... A2 Hemus lot 5 parțial:



... A3 Struma lot Zheleznitsa nord:



Fred

Pe A2 cate din loturile 1-6 sunt gata, cate in lucru si cate sunt neatinse? Parca 3,4,5 sunt in lucru, dar restul?

Drive_140

BG, A2 Hemus:
LOT 0 - deschis
LOT 1-3 (pana la Plevna): in constructie (progres bun)
LOT 4 -  in constructie (toata lungime)
LOT 5 -  in constructie (partial)
LOT 6-9 - fara PT (nu sunt sigur despre 6)
LOT 10 - in constructie (>90%)

Fred

Multumesc. Fara lotul 6 si legatura cu drumul de Veliko Tarnovo lotul 5 are vreo utilitate? Se poate deschide?
Quote from: alexbb on June 13, 2021, 01:05:22 PM
Intre Ruse si Sofia cum este varianta prin Veliko Tarnovo? Am fost pana acum numai prin Plevna si drumul este destul de prost. As prefera sa fac 20-30 de min / km in plus, dar pe un drum mai ok.
Culmea, cand mergeam pe-acolo saptamanal drumul prin Pleven era cel mai bun, l-am prins nou-nout si pustiu; cel prin Veliko era bun, dar cam ocolit si viteza medie efectiva era mai mica, faceam peste 30 de minute in plus intre Ruse si Sofia. Dar asta era acum 20 de ani, cand au reconstruit Ruse-Sofia pe fonduri de pre-aderare si era peste orice drum din Romania, inclusiv A1. Am facut drumul cu unul din proiectantii lotului Sofia-Yablanita, era o placere lotul ala dupa ce acum vreo 30 de ani mergeam pe fundul vaii pe un drum groaznic.