Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

Dominik

#3360
Impresionanta aceasta sectiune, am citit pe wikipedia ca pe 29 Mai se deschide acest ultim tronson din R6, dupa cum arata pare ca sunt pe ultima suta de metri.
You're in Steelers Country

cezar-mario2012


cezar-mario2012

 De prin Bulgaria, A2 Hemus lot Yablanitsa - Boaza și lucrări de decopertare pe lotul Boaza - I-35 (Plevna/Lovech):




gruda

Am avut sambata un drum dinspre Kosice spre Miskolc, se lucra la autostrada pe toata distanta. Fiind sambata. am ramas surprins cat de multe camioane si excavatoare erau in miscare pe santier.

Dominik

#3364
Pana la sfarsit de 2020 vor sa termine aceasta sectiune de 57 km din M30 ce leaga Miskolc de granita cu Slovacia.
You're in Steelers Country

Iceman

Akktor in actiune dar nu in Romania:))))


Dominik

Pt ca Serbia nu e Romania si nu-si permit sa faca cum au facut la noi...
You're in Steelers Country

cezar-mario2012

#3367
Stai liniștit, de doi ani se chinuie la acel pasaj...iar tot lotul are doi ani de întârziere. Singurul avantaj este că mai tot timpul au dat drumul la circulație parțial, pe unele segmente.

mannixg

#3368
Quote from: cezar-mario2012 on June 18, 2019, 08:11:26 AM
Stai liniștit, de doi ani se chinuie la acel pasaj...iar tot lotul are doi ani de întârziere. Singurul avantaj este că mai tot timpul au dat drumul la circulație parțial, pe unele segmente.
Nu linistiti, ci chiar fff linistiti trebuie sa stam. Pana cand? Eheeee, pana cand ne vom ... dezmembra. Ca de un secol se stie de proasta(gresita) constructie: Ro mare.
Pai noi, raportat la suprafata altora, ar trebui sa avem(akum avem, 807 km), km de autostrazi cam asa:
Raportat la Slovenia: 6221 km
Raportat la Croatia: 5428 km
Raportat la Ungaria: 3966 km
Raportat la Albania: 2768 km
Raportat la Serbia: 2540 km
Raportat la Bulgaria: 1740 km.
Si asta in conditiile in care din A3(Ploiesti-Brasov plus Nadasel-Bors) ne lipsec nu mai putin de 257,5 km, din A8(C. Turzii-Ungheni) 375,3 km iar din A1(Pitesti-Sibiu) +A12(Craiova-Pitesti) inca 240,3 km. Deci, un total de cca 873 km. Cand ii vom avea(???), atunci am fi egali aprox cu ... bulgarii. Dar, bulgarii nu-s ... romani. Iar  albanezii, ungurii, croatii, nici nu se compara cu noi. Sau facem pe orbii si nu stim ce turism au bulgarii? Dar croatii, slovenii?
De ce-a fost gresita constructia? Din 1001 de motive. Vreo 500 sunt aici: https://imgur.com/gallery/VcnKPB5
Si vreo alte 500 aici: https://imgur.com/a/U6n4JMf
Asa ca-i bun "OPTIMISMUL", dar sa fie bazat pe cinste, cunoastere, nu pe mincina si ticalosenie.
Drumuri bune, pana la .... capat de linie!

cezar-mario2012


bogdymol

Vecinii nostrii maghiari au facut o centura ocolitoare pentru Nagylak. Centura aceasta conecteaza vechiul punct de trecere al frontierei Nagylak/Nădlac cu autostrada M43, evitand micul sat Nagylak. Locatia pe harta (nu merge deocamdata rutarea pe Google Maps, dar puteti vedea noul drum in partea de est). Am condus pe el astazi, asa ca va las cateva poze

La mai putin de 100 m dupa punctul de control al pasapoartelor este noul sens giratoriu:



Poza aceasta e din sensul giratoriu spre punctul de trecere al frontierei (in directia opusa comparativ cu poza de mai sus)



Noua centura Nagylak incepe aici:



Trece print-o zona veche de control al camioanelor:



In zona punctului de trecere al frontierei sunt garduri pe ambele parti:



Iesim din zona punctului de frontiera:





Noul drum merge paralel cu granita noastra (tufele din dreapta sunt chiar pe granita)



Noul drum renovat de la punctul de trecere al frontierei si pana la M43 are cateva limite aiurea la 60 km/h:



Intersectia cu intrarea in Nagylak in partea de nord:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

voicul

Incredibil. Mai treceau 30 de masini pe zi prin sat si imediat s-au gandit sa le faca centura.

Cand aude si CNAIR stirea asta?

pentium10

#3372
TIRisti tot acolo merg, si sunt situatii frecvente pe an, cand sirul lung de camioane in asteptare blocau tot satul si era chiar insuportabil de miros si alte chestii

presa maghiara zice trafic de 500-3000 de TIRisti pe zi

ps. TIRisti cu transport animale vii, sau din alea cu specifice de combustibil etc...
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

De ce merg pe acolo? Eu am trecut prin vama Nadlac 2 la 23.00 noaptea si erau cozi pe A pe ambele parti.
Deci nu prin sat pe autostrada.

pentium10

astia cu animale vii sunt obligati sa mearga prin vechiul punct de frontiera ca acolo este trecere de vama pt ei
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures