Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

@Hercule
Cam tot ce e gata la ora actuală apare și pe Google Maps din câte am văzut eu.
Din câte știu luna viitoare doar secțiunea din pozele lui cezar-mario2012 se mai deschide, iar acea secțiune face legătura între capătul actual al A2 Hemus și centura de Nord a Sofiei.

Sper că am fost de ajutor.

cezar-mario2012

Depinde unde mergi în Grecia: pentru Tassos este varianta Ruse-Veliko Tarnovo-Stara Zagora-Haskovo-Kardjali-Zlatograd, iar pentru restul Greciei varianta Ruse-Biala-Plevna-Sofia-Kalotina sau Ruse-Biala-Veliko Tarnovo-Sofia-Kalotina. Eu prefer varianta prin Veliko. Pe drumul spre Tassos nu este decât o mica porțiune de autostrada lângă Haskovo, spre restul Greciei,  prin Sofia ai așa:A2 Hemus, Yabpanitsa-Sofia (cam 70km), apoi cel mai bine o iei prin Sofia (să ai un GPS), dupa care ai doua variante Sofia vest A6 Lyulin-A3 Struma (cam 51km) până la Dupnitsa Nord și apoi pe DN lor până la graniță, sau Sofia Sud-Pernik și apoi A3 Struma (cam 32km) până la Dupnitsa Nord și apoi la fel. Daca vi pe Vidin ai varianta Vidin-Botevgrad-A2 Hemus-Sofia și apoi drumul este asemănător cu cel de mai devreme.

Tavi

Guys, in BG imi pot lua vigneta electronica sau tot de la benzinarii si obligatoriu lipita pe parbriz? Multumesc

cezar-mario2012

Tot lipită de parbriz, de cum intri la Ruse, la sensul giratoriu pe stânga,  au apărut o mulțime de chioșcuri ce fac schimb valutar și vînd vigniete care tot 10 leva a rămas pe săptămână sau 25 leva pe lună. Sau la benzinării, acolo doar cu leva sau cardul.

cezar-mario2012

#589
Ultima stire astazi a avut loc deschiderea oficiala a santierului Lot2 A3 Struma in prezenta oficialitatilor. Lot 2 incepe de la
Dupnitsa si se termina la Botevgrad si are o lungime de 37km, iar termenul de finalizare este de 22 de luni, investitia costand 358.722.000 leva TVA inclus. Stirea este preluata din editia on-line a ziarului Stroitel (Constructorul).
Lotul din cate am inteles o sa aiba patru noduri la Dupnitsa Sud, Bobosevo, Kocerinovo si Blagoevgrad, iar aceste localitati vor fi legata de autostrada cu drumuri rapide ce sunt incluse in proiect. Totdeodata autostrada va avea si doua sau trei tuneluri, 440m, 300m si probabil 450m(?). Pozele de la deschidere sunt de pe SSC-ul bulgaresc.







In legatura cu lot 4 A3 Struma (Botevgrad-Sandarski 69km) "se estimeaza ca cel tarziu in 2015 sa se inceapa lucrarile la acest lot", declaratia apartine ministrului de resort. La data de 27 iulie a fost scoasa la licitatie proiectarea Lot3, deschiderea ofertelor se va face in septembrie, iar durata proiectarii va fi de sase luni.

Hercule

@cezar-mario2012 & user201: multumesc pentru raspunsuri.

Eu vin din Ardeal si vreau sa trec Dunarea pe la Bechet (sau in zona) si vreau sa ajung la Salonic. Ma gindesc la un traseu Oryahovo - Vratsa - Svoge (sau Botevgrad?) - Sofia - Dupnitsa - Blagoevgrad - Kulata.
Deșteaptă-te române!

iuli

#591
De ce nu mergi prin Serbia - Macedonia?

LE Am citit Banat în loc de Ardeal. Nu are rost traseul pe care l-am zis...  :-[
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

cezar-mario2012

#592
Presupun că vi pe Valea Oltului, mergi pe Craiova-Calafat și apoi treci la Vidin. Nu recomand trecerea cu bacul mai ales acum de când s-a dat drumul la podul Calafat-Vidin. Bacul s-ar  să meargă foarte rar sau deloc, dacă nu are trafic și este scump. Am fost o dată la Nicopole și bacul făcut cu bani europeni, circula o dată pe săptămână. Drumul de la Vidin la A2 Hemus este bun.

alecu26

Quote from: cezar-mario2012 on July 31, 2013, 06:58:14 PM
Lotul din cate am inteles o sa aiba patru noduri la Dupnitsa Sud, Bobosevo, Kocerinovo si Blagoevgrad, iar aceste localitati vor fi legata de autostrada cu drumuri rapide ce sunt incluse in proiect. Totdeodata autostrada va avea si doua sau trei tuneluri, 440m, 300m si probabil 450m(?). Pozele de la deschidere sunt de pe SSC-ul bulgaresc.

chiar si acesti amarati de bulgari care la intretinere stau mai prost ca noi....tot mai fac niste tunele. Aceste, pana la 300, 400, 500 de metri sunt perfect rezonabile si fara masuri deosebite de siguranta. Cel mai probabil facute cut&cover.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Hercule

Quote from: cezar-mario2012 on July 31, 2013, 10:16:54 PM
Presupun că vi pe Valea Oltului, mergi pe Craiova-Calafat și apoi treci la Vidin.

Vin din Tirgu Mures pe Valea Oltului - Craiova - Bechet. Drumul prin Bechet e mai direct, nu cred ca merita ocolul de 90 km ca sa trec Dunarea pe la Vidin (cu tot cu timpul de asteptare la bac). Prefer sa stau la plaja in Grecia decit pe asfalt in Bulgaria. :lol:

Multumesc tuturor pentru mesaje si ajutor :cheers:
Deșteaptă-te române!

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Tavi

Quote from: cezar-mario2012 on July 31, 2013, 06:16:05 PM
Tot lipită de parbriz, de cum intri la Ruse, la sensul giratoriu pe stânga,  au apărut o mulțime de chioșcuri ce fac schimb valutar și vînd vigniete care tot 10 leva a rămas pe săptămână sau 25 leva pe lună. Sau la benzinării, acolo doar cu leva sau cardul.
Multumesc de info @cezar-mario2012! Drumuri bune tuturor!

dcr965

Quote from: Hercule on August 01, 2013, 09:08:57 AM
Vin din Tirgu Mures pe Valea Oltului - Craiova - Bechet. Drumul prin Bechet e mai direct, nu cred ca merita ocolul de 90 km ca sa trec Dunarea pe la Vidin (cu tot cu timpul de asteptare la bac). Prefer sa stau la plaja in Grecia decit pe asfalt in Bulgaria. :lol:

Eu cred ca, de fapt, preferi sa stai la plaja in Bechet, asteptand bacul, in loc sa mergi pe asfalt in Bulgaria.
Cu tot cu scaderea (consistenta as spune eu) tarifelor in urma deschiderii podului, tot este scump sa treci cu bacul.
Tarife Feribot Bechet - Oreahovo
Dar nu asta este cel mai rau ci faptul ca bacul nu are un program de circulatie, si cand traficul era imens el pleca numai dupa ce se umplea un anumit procent (peste 60%). Am stat cel mai mult 3 ore si jumatate, ajungeam la Sofia daca era pod.
Incearca sa tii cont  de sfatul colegului de mai sus si, crede-ma, merita un ocol de 90 km in loc de 2-3-4,  nu se stie cate ore de asteptare.

Tavi

Am auzit niste zvoneri, raspandaci sau cum le-o mai spune ca:
- cica s-ar fi terminat de construit drumul Makaza Komotini
- si Makaza Pass se deschide de proba pentru o zi si pentru trafic usor
- si ca deschiderea oficiala este prin toamna ....
Acum nu dati cu pietre. Debitez si eu ce citesc pe tot felul de forumuri (putin credibile) ... dar poate o fi vreun sambure de adevar.
Poate ne spune si noua vreo sursa secreta :)

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog