Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

nohablaespanol

Se poate face ceva pentru a-i determina pe oamenii astia sa puna despartitoare de sens pe DN4 pe portiunea din nodul cu A0 pana la inaugurare?

Asa cum sunt efectuate marcajele in acest moment (linie dubla continua cu foarte putin spatiu intre dungi) este 100% clar ca nu sunt prevazute elemente despartitoare. Pentru nivelul mediu al soferului roman (mai ales cel bucurestean) un nod trifoi e destul de complex. Vom vedea acolo intoarceri peste linie dubla continua si alte prostii. Pacat.

irirat

CNAIR pe Facebook
QuoteMarți, 12.03.2024, ora 9.00, se deschide traficul rutier pe noul pasaj construit din DN4 peste A0, în cadrul contractului pentru construcția lotului 1 al Autostrăzii de Centură București Sud, între Glina și Vidra.

Până la finalizarea lucrărilor, circulația pe pasaj se va desfășura pe o singură bandă de circulație corespunzătoare fiecărui sens de mers!


mike_us

Toată lumea e cu ochi pe turci, oarecum normal ca se apropie sa mai dea o bucata in folosința. Dar de chinezi mai știe cineva ceva? Ca era vorba ca încep in martie. Au terminat proiectul își cauta contractori. Ar fi super măcar pe cei 2 km pina in DN2 sa înceapă.

kola

Astăzi la ora 19:05 se asfaltau bretele pentru devierea traficului la intersecția A0 cu A1. Am mai vazut și un buldozer ce intindea material și 2 camioane


survola

Quote from: Skynick on March 10, 2024, 10:45:33 PMPe maps e deschisa deja, nu stiu de ce va agitati  :lol:  :lol:
Uite că a dispărut, dacă i-ai făcut de râs.

Claudiu T.

Si domnul secretar de stat Scriosteanu anunta deschiderea pasajului DN4 x Ao.

𝗦-𝗮 𝗱𝗲𝘀𝗰𝗵𝗶𝘀 𝗰𝗶𝗿𝗰𝘂𝗹𝗮𝘁𝗶𝗮 𝗽𝗲 𝗻𝗼𝘂𝗹 𝗽𝗮𝘀𝗮𝗷 𝗿𝘂𝘁𝗶𝗲𝗿 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗔𝟬 𝗽𝗲 𝗗𝗡𝟰
În această dimineață, a fost dat în trafic noul pasaj rutier peste Autostrada Bucureștiului #A0 pe DN4, aferent 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝟭 𝗦𝘂𝗱 al 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶𝗶 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶𝘂𝗹𝘂𝗶 #𝗔𝟬.
Deschiderea acestui pasaj a fost necesară pentru ca antreprenorul să poată executa lucrările la corpul autostrăzii pe sub pasaj, iar circulația rutieră se va desfășura, momentan, pe câte o bandă pentru fiecare sens de mers, din motive de siguranță.
În această lună, vom da în trafic primul tronson de autostradă aferent acestui lot, între DN5 și DN4, urmând ca în cursul acestei veri, în funcție de mobilizarea antreprenorului, să dăm în trafic și restul lotului până la intersecția cu Autostrada București - Constanța #A2.
📍 Lotul 1 al Autostrăzii Bucureștiului - A0 Sud are o lungime de 16,9 km, cuprinsă între localitățile #Cernica și #Jilava.

https://www.facebook.com/reel/691154899895127
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

bogdannp23

#9322
O scurta filmare cu pasajul DN4 peste A0.


adix


voicul

Uraaaa!
Un pas mic pentru turci!
Un pas mic pentru CNAIR!
Un pas mic pentru noi!

Garantat o sa avem 3000 de km - cel mai probabil cand o sa zboare masinile si chiar o sa fie nevoie de km K-lumea de A.

eugend

A1xA0 in seara asta este o macara de mare tonaj calata pe senul B-Pi

carutasul

#9326
@voicul  păi ce să facem, ne bucurăm și noi la fiecare etapă, fie că e făcută la timp sau cu întârziere ne apropie de rezultatul final.
Cât despre mașinile zburătoare, taică-meu îmi zicea (trebuie să fi fost spre sfârșitul anilor '30 că după aia i s-a stins optimismul :)) că bunicul îi tot spunea "până o să crești tu mare probabil o să apară mașinile zburătoare". Între timp în anii '80 bunică-mea cealaltă își luase deja cotigă cu măgăruș, ceea ce în vechiul regim ar fi fost o rușine de nesuportat, soțul ei făcea căruțe, avea cai... Așa că devreme sau târziu, în nădejdea mașinilor zburătoare mai bine le facem. nu știm cum e cu progresul ăsta :)

survola

Și eu mă gândeam mai demult că prin 2005-2010 o să merg din București până în Italia doar pe autostradă.  :lol:

pikciu005

#9328
Quote𝗔 𝗶𝗻𝗰𝗲𝗽𝘂𝘁 𝗺𝗼𝗻𝘁𝗮𝗿𝗲𝗮 𝘁𝗮𝗯𝗹𝗶𝗲𝗿𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗺𝗲𝘁𝗮𝗹𝗶𝗰 𝗹𝗮 𝗻𝗼𝗱𝘂𝗹 𝗿𝘂𝘁𝗶𝗲𝗿 𝗱𝗶𝗻𝘁𝗿𝗲 𝗔𝟬 𝘀𝗶 𝗔𝟭
De data aceasta, pe șantierul 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝟯 𝗦𝘂𝗱 al 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶𝗶 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶𝘂𝗹𝘂𝗶 #𝗔𝟬, așa cum am anunțat săptămâna trecută, minunea chiar se întâmplă - antreprenorul s-a ținut de cuvânt și a început ridicarea grinzilor tablierului metalic aferent pasajului principal de la intersecția A0 cu A1.
Operațiunea se desfășoară cu 2 macarale în tandem, prima deschidere a pasajului pe care se montează grinzile fiind cea de pe partea stânga a sensului de mers București - Pitești, iar la montarea acestora la deschiderea peste A1, în aproximativ 10-14 zile, va fi nevoie de devierea traficului pe bretele provizorii.
📍 Lotul 3 al A0 Sud leagă DN6, în zona #Bragadiru – #Cornetu, până la A1, în zona localităților #Ciorogârla – #Dragomirești Vale (inclusiv nodul rutier dintre A0 și A1) și are o lungime de 18 km.
🇷🇴 𝗛𝗮𝗶, 𝗥𝗼𝗺𝗮𝗻𝗶𝗮, 𝗵𝗮𝗶 𝗰𝗮 𝘀𝗲 𝗽𝗼𝗮𝘁𝗲! 🇷🇴
























Powered by API/PUM imgur uploader

Sursa

horatiu.cosma

O minune în toată regula, la 5 ani de la semnarea contractului.