Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

stangabriel

UMB a mutat forezele pe partea de vest de DN1 , spre Corbeanca , pentru A0L2N.

dorin.tabacaru@gmail.com

UMB a adus utilaje si in Corbeanca dincolo de strada Codrului. Au inceput decopertari. Sunt si ceva tuburi de utilitati depozitate tot acolo, probabil vor ataca si acea zona chiar daca va ramine muzeu dupa deschidere.

Ionut

Nu contează că e muzeu. Ei vor să termine în 2023 și să-și mute catrafusele pe alte loturi. Ce sens are să stai aiurea cu stația de asfalt pusă pentru un petic? Ah bine, eventual poți lăsa parapetele sau marcajele sau indicatoarele până e clar că deschizi. Dar așa, asfalt și tot ce trebuie, ești motivat să pui dacă ai alte șantiere. Și UMB acum are mai mult decât poate duce.

carutasul

Pentru că tot am scos cardul din aparat, o poză cu podul peste DN6



Mi se pare că lucrează într-un ritm destul de bun, au trecut la pus predale pe partea de deasupra traseului normal al DN6.

Powered by API/PUM imgur uploader

rota

Turcii de la Ictas blochează semnarea contractului cu chinezii. Ce ,,artificiu" a folosit CNAIR pentru a-i scoate pe chinezi din contract/UMB, printre ofertanți

Contractul pentru proiectarea și execuția lotului 3 al Autostrăzii București Nord nu va fi semnat luna aceasta cu o companie din China după ce constructorul turc Ictas a depus o contestație la Consiliul Național pentru Soluționarea Contestațiilor. Este un ,,artificiu" pe care l-a reușit Compania de Drumuri pentru că, prin procedura desemnării repetate a constructorului din China a permis legal să se depună o contestație și nu s-a semnat direct contractul. În primăvara anului 2021, Guvernul Florin Cîțu a decis prin Ordonanță de Urgență să interzică firmelor din China și Rusia să participe la contractele de achiziții publice, conform reglementărilor Comisiei Europene, însă problema CNAIR era data depunerii ofertelor, anterioară intrării în vigoare a actului normativ.  Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

P3trut

Mi se pare ridicol ce se intampla pe lotul A0N3. Daca semnau cu chinezii poate era gata deja bucata aia de 10km. :dry:

al3x

Pana la urma s-a contestat A0N1?

Sorinus

La o adica, 10km pot sa-i faca si de la bugetul de stat, sa nu se mai atata pe ei. Presupunand ca se anuleaza licitatia asta si se face una noua, care merge snur, n-o sa mirosim lotul asta mai devreme de 3 ani.

AdrianRO

Daca unicul motiv de contestare e OUG-ul prin care se interzice firmelor din China sa participe, va fi respinsa. Legea aplicabila procedurii de achizitie e cea de la momentul la care a inceput, iar procedura pentru A0N3 a inceput anterior OUG-ului, astfel ca nu ii este aplicabila.

TibiV

O filmare de pe 3 decembrie de la DASH CAMERA RO cu sectiunea DJ 401 - DJ 401A:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

A0N L1

Quote from: jalemare on November 29, 2022, 02:25:04 PM
QuoteAm desemnat astăzi câștigătorul pentru proiectarea și execuția lotului 1 al A0 Nord (17,5 km)!
Asocierea Impresa Pizzarotti & C SpA Italia S.p.A. - RETTER Projectmanagement are la dispoziție 815,07 milioane de lei (fără TVA), pentru a finaliza contractul în 34 de luni (12 luni perioada de proiectare și 22 luni perioada de execuție a lucrărilor).

Quote from: Ionut on November 29, 2022, 02:34:56 PMMai precis a re-desemnat.
Probabil Intrakat va contesta...

Quote from: NGC on November 29, 2022, 08:45:39 PMDe data asta cei de la INTRAKAT au fost respinsi pentru ca oferta este neconforma.

INTRAKAT a contestat. Telenovela se prelungeste. Va tin la curent.

NGC

O fi goana dupa senzational sau atata o duce capul pe duduia Madalina care o scris articolul habar n-am, dar astia de la "economedia" par ca o iau pe drumul celor de la "economica". :o

Sa le luam pe rand.

Quote from: rota on December 09, 2022, 09:31:45 AM
QuoteTurcii de la Ictas blochează semnarea contractului cu chinezii. Ce ,,artificiu" a folosit CNAIR pentru a-i scoate pe chinezi din contract/UMB, printre ofertanți

De ce trebuia mentionata UMB aici? :o Au participat la licitatie pe vremea dinozaurilor, dar nu si-au mai prelungit de mult valabilitatea ofertei si nu mai au treaba de mult cu situatia actuala.

Quote from: rota on December 09, 2022, 09:31:45 AM
QuoteContractul pentru proiectarea și execuția lotului 3 al Autostrăzii București Nord nu va fi semnat luna aceasta cu o companie din China după ce constructorul turc Ictas a depus o contestație la Consiliul Național pentru Soluționarea Contestațiilor.

Aha. Deci a sarit repede duduia Madalina sa vada daca apare ceva nou pe pagina de la CNSC si a scris repede un artiol de senzatie.

Quote from: rota on December 09, 2022, 09:31:45 AM
QuoteEste un ,,artificiu" pe care l-a reușit Compania de Drumuri pentru că, prin procedura desemnării repetate a constructorului din China a permis legal să se depună o contestație și nu s-a semnat direct contractul.

Ce ??? Desemnare "repetata" a constructorului din China? Pai e prima data cand a fost declarat castigator. Pana acum a tot fost respins sau clasat artificial pe loc inferior.
Si cum vine aia cu "a permis legal sa se depuna o contestatie"? :lol: Pana acum se putea depune contestatie doar ilegal? Daca atata a priceput duduia, e clar. Vorbim despre un nou raport al procedurii care poate fi contestat fara nici "un artificiu" si fara nici o problema de legalitate.

Quote from: rota on December 09, 2022, 09:31:45 AM
QuoteÎn primăvara anului 2021, Guvernul Florin Cîțu a decis prin Ordonanță de Urgență să interzică firmelor din China și Rusia să participe la contractele de achiziții publice, conform reglementărilor Comisiei Europene, însă problema CNAIR era data depunerii ofertelor, anterioară intrării în vigoare a actului normativ.  Sursa

Asa, si? Ce treaba are ordonanta aia? Scrie in ea clar ca se aplica doar la procedurile la care nu s0au depus oferte. Deci despre ce vorbim aici?

De ce trebuie sa puneti aici toate articolele astea de 2 lei?

adix

Salutare!
Imagini de la Nodul rutier A0-A2.
O zi buna tuturor!

danvoicu

Mi se pare decat mie sau turcii astia se cam coesc cu nodul A2-A0? Foarte lalaite miscarile. Imi face impresia ca trebuiau deja sa termine de o luna cu totul.

alexd4u2

Salutare! Va prezint A0 Sud, Lot 2, Tronson DN6 - DN5: