Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 18 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Nodul cu A2 nu stiu daca o sa fie gata anul viitor pe vremea asta.... (cel putin la nivel de.... inainte de asfaltare..)
Multe pile, multe grinzi, multa suprabetonare...

mirceaeliade

Ma uitam pe harta API si am observat ca A0 are DOAR iesiri la DNuri.  Stie careva de ce ORASELE din Ilfov nu au iesire la A0?  S-a dezbatut candva ca nu merita ca o urba de langa capitala sa nu aiba iesire DIRECTA la autostrada?  Voluntari Pantelimon si Magurele sunt care imi sar in ochi dar poate mai sunt altele.

pasa_andrei

A0 Sud - Lot 2

Mai marcam o premiera pe A0. Primul strat de asfalt a fost astazi asternut ( 31.05.2022) . In zona Dumitrana nu a plouat.

Au continuat si cu balastul stabilizat. Lucrurile par sa intre pe fagasul normal.

Am fost in vizita pe la ora 20 si i-am prins la final.

Au asternut portiunea de aproximativ 300m cu singur utilaj, deci nu vom avea 2 utilaje care sa mearga in pararel.  :banana2:  :banana2:

Va las clipul proaspat mai jos!


Enjoy!

dr4qul4

Au la mai putin de 10km. Ajunge pentru ce retele stradale au.
Vor avea accese mai bune cand se fac DR-urile.

Magurele are la 4-5km, si prin Jilava, si prin Bragadiru. Poate avea sens sa le faca si o descarcare directa, DACA aveau un bulevard in care sa se intepe. Dar nu are niciunul pe directia Nord-Sud. Chiar crezi ca avea rost sa demolam 50 de case ca sa ne legam de Atomistilor?
DR10 va fi chiar intre DN5 si DN6. Deja e aglomeratie.

Voluntariul are prin DN2. si Pantelimonul prin DN3. Intre ele avem doar 7 km si va aparea DR7.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

survola

Quote from: danutzu_1069 on May 31, 2022, 06:15:36 PMNodul cu A2 nu stiu daca o sa fie gata anul viitor pe vremea asta.... (cel putin la nivel de.... inainte de asfaltare..)
Multe pile, multe grinzi, multa suprabetonare...
Oare cum s-o fi ales varianta asta, cu pile, și nu ,,clasica" variantă cu rambleu de pământ?

Ionutcatalin


alecu26

Fiind podurile cvasiimpuse...și oricum terasamente înalte s-a trecut la SF automat pe structura. Cutuma în meserie e ca peste 6 metri înălțime pui structura.
Având umplutura scumpa și poate și probleme de fundație...se merge și mai jos. 4...5 metri
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dr4qul4

Astazi, pe la ora 16, turcii erau la datorie! La nodul cu DN5, 2 basculante cu numar de Turcia au intrat in santier.
Mai erau inca 6 (dar cu numar de RO) in OMV-ul de la 1 Decembrie. 1 alimentase si pleca, 3 erau la pompe si 2 asteptau sa alimenteze.
Mi s-a parut ciudat sa vad camioane alimentand la pompele normale si am aflat ca alimenteaza "doar cu 200 litri". Nu ma intrebati de ce.
Cel putin un sofer era din zona anatoliei-orientului mijlociu. Se pare ca turcii nu au venit doar cu laptopuri dupa ei.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

carutasul

La plimbarea de aseară: mai au front de lucru doar vreo 2-300 m acolo unde au asfaltat. În continuare până la DC20 mai au de ridicat terasamentul destul. În schimb dincolo de DC20 până la DN6 pare că au cam ajuns la cotă, mai au de lucru, nu au stratul de formă dar sunt mai avansați. La ora la care am trecut eu, pe la opt seara, nu se mai lucra, în schimb camioanele vin mereu, coada era în dreptul străzii Școlii din Cornetu, toate mașinile cu număr de DB. Se aude târziu în noapte cum descarcă...

carutasul

de dimineață am văzut cofrajul mutat la pilonul al doilea - tot despre DN6 vorbesc-  ( deci azi sau mâine o să facă probabil turnarea) și m-am intersectat cu două grinzi pe DN6, mai mult ca sigur tot pentru A0 veneau.

pasa_andrei

A0 Sud - Lot 3 - Aktor

Am mers in vizita si la vecinii Aktori sa vedem cum stau lucrurile pe cel mai important tronson din partrea de sud al A0.

Incepem cu Nodul A0-A1 unde au iesit din pamanat cu structura. nimic impresionat. Pare ca au adus si eu ceva balast in santier. Pe toate bretele avand deja primul strat de balast.

Maine filmare cu lotul complet.


Enjoy!

oneway

^Aparent informatia pe care am dat-o pe pagina anterioara referitoare la radiere e gresita.. Imi cer scuze :)
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

Siciltir

^ La A0xDJ601 e aceeași situație,  n au spart nici acum capetele la piloti. Si melcii sunt mai iuți!😡

IonutP

#4738
Găsit pe YouTube:
Lotul 3 - A0 - Aktor

vm75

Multumim pentru filmare. Asteptam cu interes si filmarea mai recenta a lui @pasa_andrei. I-a cam inundat ploaia pe Aktori, dar au progresat fata de ultimele filmari. In specialin zona dintre organizarea de santier din spatiul de servicii Darvari si magistrala CF au avansat cu decopertarile, au mutat dealul de pamant vegetal de la paduricea defrisata si in curand vor ajunge la CF, probabil la timp pentru a muta foreza pe partea lor.
Mai stie cineva ceva de situatia Euroconstruct? Intre Clinceni si DN6 pare abandonata situatia. Cred ca acolo e acum punctul critic. Aktor merge incet, dar sigur.