News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 22 Guests are viewing this topic.

Ionut

Am vorbit despre Borș Biharia la Digi24 Oradea în direct. Posibil să intre și pe național (sper). Am zis si de celelalte două loturi Biharia Suplacu. A iesit ok, cred.

paulmare

Unde a scurmat Vertatel, the neverending story cu caminele ei

Ionut

La aproape 15 ani de la începutul lucrărilor pentru Autostrada Transilvania, se pregăteşte din nou şantierul pentru o bucată puţin mai mare de cinci kilometri, între Biharia şi Vama Borş. Cinci kilometri şi 350 de metri de şosea rapidă vor costa 29 de milioane de euro. În zonă au fost mobilizate mai multe utilaje. Acestea nivelează terenul şi pregătesc spaţiul unde vor fi depozitate materialele de construcţie. Beniamin Rus - patronul firmei de construcţii: ,,Noi am primit un mesaj din partea companiei (CNAIR - n.r.) şi a ministerului (Transporturilor - n.r.) că ar trebui să îl finalizăm anul acesta". Beniamin Rus - patronul firmei de construcţii: ,,Dacă nu încep, este compromisă finalizarea proiectului anul acesta. Pentru un anumit sortiment avem nevoie de 500 de maşini în fiecare zi. 10.000 de tone pe zi şi asta pe o perioadă de două luni şi jumătate."



Digi24

voicul

"Lucrările la porţiunea de autostradă de la graniţă ar trebui să începă cel târziu în aprilie, dacă sunt gata toate avizele."

Hai sa vedem daca acest daca se rezolva intr-o luna.
Vad ca pe harta s-a pus destul de inspirat 2020.

pentium10

ar trebui chiar daca si pe bucata dar sa vina autorizatia de construire,
ar fi fain ca nodul rutier sa primeasca prima data
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

horatiu.cosma

Oare ajunge cineva azi prin zona km 0 de la Petricani să facă niște poze? Am fost eu aseară (fără telefon) și arată "grozav" breteaua de ieșire spre Voluntari. Banda dinspre trotuar s-a lăsat, între ea și cea de-a doua bandă e o crăpătură pe toată lungimea, iar trotuarul s-a ridicat.

Ionut

^ Au fost cei de la Antena 1 in zona. Cica s-au apucat deja de lucru (reparatii). Le-am dat si un mic sincron telefonic, o sa iasa reportaj cel mai probabil in seara asta la stiri. Pfai, penibil. Graba strica treaba. Bine, n-ar fi prima data (a se vedea cat de praf a fost A1 Arad-Timisoara cu deschiderea la alegeri sau A1 Orastie-Sibiu lot 3, vestita groapa). Si, probabil, nici ultima.

paulmare


Ionut

Graba, da. Pentru ca nu s-au facut la timp relocarile de tevi din zona intersectiei cu Petricani si au bagat gaz, ca sa zic asa, fix pe ultima suta de metri. Probabil ca au facut rabat la calitate sau nu s-au respectat cum trebuie timpii tehnologici si... ghinion, probleme.

cristi5

#19809
E foarte buna vorba romaneasca "Lenesul mai  mult alearga". Stiu din proprie experienta :)) Cine o lalaie se grabeste si fusereste cand vine inspectia sau receptia...

Oare pe greceste cum e zicala asta? Xαlαπα ?

realfanady

La relocarea conductelor de gaz ori faci in sant deschis, in acest caz se intampla foarte des ca baietii sunt lenesi si nu se compacteaza cum ar trebui, iar ulterior apar trambulinele, saaaau, daca iti e lene ... le faci ulterior, sau cand ai chef, in foraj, in acest caz nu apar chestii de genul, dar solutia e mai costisitoare. Probabil s-a intamplat primul caz, si nu au compactat cum ar fi trebuit.

CristianPop

      Am facut ieri un drum Tg.Mures-Cluj la Iernut la capatul autostrazi se vedea pe dealul din fata cateva excavatoare iar dupa calea ferata se fora si era zarva destul de mare acolo, la Straco era miscare la supratraversari ale dn-ului la Hadareni si Campia Turzi iar in rest nimic, dar pe drum am vazut in jur de 15 camioane inscriptionate Straco si la organizarea de santier am remarcat foarte multe utilaje.
     

Ionut


Ionut

Se surpa asfaltul pe Autostrada Urbana, inaugurata in urma cu doar 2 luni

Ce s-a intamplat a explicat pentru Ziare.com purtatorul de cuvant al Companiei Nationale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Alin Serbanescu. "Problema a aparut pe breteaua pe care se intra de pe Soseua Petricani pe Autostrada Urbana. Acolo, soseua trece peste o teava de apa. Cel mai probabil, constructorul n-a facut tasarea cum ar fi trebuit, in timpul constructiei. In consecinta, acum s-a lasat (soseaua -n.red.) cu vreo 15 centimetri pe o distanta de vreo 2 metri. Aceasta situatie nu incurca circulatia. Soferii pot intra din Soseaua Petricani direct pe Autostrada Urbana, fara sa circule pe bretea.

Constructorul a trimis echipe la fata locului. Locul in care s-a lasat soseaua a fost delimitat cu balize. Acum oamenii incearca sa afle exact ce s-a intamplat acolo pentru a putea interveni si pentru a reface drumul. Soseaua e in garantie vreo 5 ani, asa ca n-au incotro decat sa repare asa cum trebuie, daca nu vor sa aiba si mai mult de treaba acolo, ulterior", ne-a declarat Alin Serbanescu.

Pana la acest moment, nici Aktor si nici CNAIR nu pot spune, cu siguranta, in cat timp se va rezolva problema.

Ziare.com




Evident ca se incurca traficul, soferii intra in intersectie in loc sa iasa pe bretea spre Pompeiu. Dar habarnistul papagal Serbanescu nu stie de-astea.

paulmare

Ionut se circula pe bretea
S-a surpat doar partea dinspre ultimul camin de apa