Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Teo

Ieri la 9 seara se lucra la amenajarea spatiilor de serviciu pe L1.

AlinC


paulmare

multumim AlinC, foarte murdar santierul lui Pizza, o sa "ecologizeze" candva facand niste forme noi de relief cu toate deseurile alea

cfdp

#26163
Dar ati vazut ce terasamente meseriase se realizeaza pe banda de decelerare dinspre VAB. Pamant cu umiditate optima de compactare, pus in straturi d 20-40cm eventual cateodata cand sesizeaza laboratorul (care este prezent) ca nu se obtine gr de compactare este pregatit utilajul cu liant (stabilizator), imprastierea se face cu lama cu panta transversala proiectata  (4%), ce sa mai vorbim de esalonul de compactare terasamente cu cilindru picior de oaie, si cil lis.....Si toate aceste sub directa indrumare a unui topometrist care verifica cotele la fiecare strat si sub supravegherea "inginerului". CA SA VEZI LUCRU BINE FACUT  peste o iarna cand incepe sa se mai taseze cate un pic... Asta este bataie de joc......se pare ca trebuie sa ne resemnam.

Cetatean

Si mie mi a sarit in ochi cum se fac umpluturile. Isi bat joc :) eu acuma sunt suparat ca nu au facut banda aia pana acuma,ca se usura traficul in zona.
In alta ordine de idei,ce ai scris tu e ideal si se intampla rar. Tu ai descris operatiunile exact cum se cere la caietul de sarcini. Din pacate,uzual in santier se respecta parte din ele. Intr-adevar  umpluturi in straturi de 40 cm nu o sa prea vezi.
Un general intra ala cu cilindru si ii da pe vibratie din prima,ca daca ii da tare se taseaza repede. Topografii vin si verifica sa ai latime minima si sa ramai in taluz. Am vazut umpluturi facute noaptea de au depasit linia rosie :))
Ce e bine,ca raman imaguni cu cat de prost lucreaza. Sper sa vada cei de la drdp si sa-i arda. Clar testele nu le iasa.

SB10STC

#26165
Salutare,

Astazi am trecut prin zona Sebes in directia Sibiu, pe A1. La conexiunea cu controversata bretea Turda -> Sibiu exista o ingustare, circulandu-se doar pe banda 2, iar banda de accelerare dinspre A10 parea sa fie in lucru. Este posibil ca pana la urma sa se fi sesizat eroarea de proiectare care poate genera accidente si sa se lateasca banda de accelerare la 3,5m?

Multumesc,
Seara faina!

gicu

După mult timp, am avut o zi (6.08) în care nu s-a postat nimic pe topicul A10. Eu zic să rămânem vigilenți, poate dau în circulație autorstrada și nu observăm  :D


xab80


dr4qul4

dupa cum se observa este spre Bucuresti, imediat dupa ce se inteapa breteaua care vine din A10.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AlinC


AlinC

ST2, alunecarea de la Oiejdea:


ivladbogdan

Doar asa ca fapt divers, ieri dupamasa am traversat Turda in aproximativ 45 minute, Aiud-ul in 30 minute (si asta datorita Waze care mi-a oferit o ruta alternativa - un drum foarte ingust chiar la intrare in Aiud care te scoate dupa centru) si Teius-ul in inca 30-40 minute.
Am stat aproximativ 20-30 minute blocati pe Autostrada inainte de nodul Aiud (coloana pe ultimii 1.5 km), iar apoi mers in coloana cu 30-40 km/h + opriri ale traficului pana la Alba Nord.
De la Alba Nord pana la Margina mers snur.
Concluziile le stim deja, doar reamintesc...
Se lucra la parcari pe lotul Pizza ieri pe la 8 seara.

xab80

Quote from: dr4qul4 on August 07, 2021, 12:33:44 PM
dupa cum se observa este spre Bucuresti, imediat dupa ce se inteapa breteaua care vine din A10.
Mda, probabil ca de la jonctiunea buclucasa. Sa vedem cat rezista CNAIR cu reclamatii pana sa remedieze prin largire portiunea respectiva...

ciprebbe

Nu e nevoie de largire! Ai creste pericolul pe A1 daca aduci 2benzi  din A10 direct. E ok solutia si se va vedea in timp, totul e sa se respecte indicatoarele si viteza.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe