Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Skynick

La Alba Iulia cred ca avem cel mai abuzat giratoriu ever. Cred ca i-au schimbat forma de vreo patru ori.

carutasul

Ar fi grozav ca de 1 Decembrie să eliberăm Alba Iulia :) Chiar cu mers pe o bandă la Oiejdea, dacă nu e gata - deși nu cred că e cazul - și la Teiuș...

naivu

Nu ma prea incanta inaugurarile astea pe repede inainte si la data fixa! In loc sa deschida cu surle si trambite de ziua nationala, prefer un 10-17-20 decembrie dar sa lucreze cum trebuie.

carutasul

eu zic că se poate face "cum trebuie". Sigur, depinde și de vreme. Doar că probabil nu se pot termina ambele benzi la Oiejdea, și aș prefera să se circule pe una, pentru că altfel e posibil să vină iarna și să așteptăm până prin martie cu autostrada perfect circulabilă. De acord cu tine și nu susțin deschiderea "de mântuială".

danutzu_1069

Bai, da' au impartit si astia loturile, de te doare mintea..... Pitzzarii termina lotul cu catva metrii inainte sa se termi e banda de accelerare la Alba Nord, iar Aktorii, trebuie sa continue marcajul cu 1... 2 linii intrerupte dupa care sa inceapa marcaj cu linie continua... evident si marcajul de terminare banda de accelerare....

hefaistos

Din filmarile de azi lucrarea pare incredibil de avansata, inclusiv progresul de la inceputul lui septembrie pana acum.
In aceste conditii chiar pare realista deschiderea in 4 saptamani de vreme buna.
Punctual, pasajul /supratraversarea cu scandalul pare a se indrepta spre faza asfaltare la sfarsitul saptamanii ce vine. I-au inchis "gaura" din zidul de sprijin si au facut umplutura mai bine de 3/4.

Deci n-as paria, ca sunt totusi Aktor, dar termenul de 15 noiembrie pare rezonabil, cu acceptarea ingustarii temporare la dealul instabil.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

alexV

Pe 1 decembrie a planuit Aktor sa termine cat sa dea drumul circulatiei.
Betoanele si asfaltul mai repede, raman gardurile, marcaje, indicatoare, adica elementele de siguranta obligatorii.

In opinia mea Aktor va mai acumula zile intarziere fata de noua tinta. Asta a facut constant. Dar deschid.

ddfab

^^^ initial, era alt plan de nod la Alba Nord. pizza l-au modificat( au fost negocieri intense...) si nu au avut incotro, au trebuit sa reproiecteze, astfel incat sa se incadreze in limita lotului lor. si s-au incadrat" la limita"... :D

carutasul

asta e, dacă nu e 1 Decembrie e 7 decembrie :)
Ideea mea era să prioritizeze lucrările în vederea deschiderii ( să aibă un sens asfaltat complet, marcaje, parapeți, să închidă la pasajul cu bucluc în loc să lucreze simultan pe ambele). În nici un caz să facă fușereală, că după ce o dai în trafic e greu să mai închizi ca să repari...

Iceman

La Sâncrai conducta de gaz vă fie îngropată în pământ?
Mă refer la zonă Unde există proprietatea care are accesul blocat spre poarta direct acum

RaduG

Bunicel progresul. Mulțumesc Adisan pentru efortul de weekend  :cheers:

Duta C

E pe aproape deschiderea.....s-au plictisit și ei de cind stau pe lot!

xab80

Mi se pare ca sunteti mult prea optimisti... eu vad o problema si cu nodul de la Teius. La ultima filmare pe care am vazut-o (Adisan, 17.10) acolo exista cel putin inca o luna jumate de lucru... As prefera sa ma insel dar sincer, nu cred. :(

ciprebbe

Ce sa mai dureze acolo 45 zile?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

xab80

Quote from: ciprebbe on October 19, 2021, 04:36:59 PM
Ce sa mai dureze acolo 45 zile?
In afara de 'maruntisuri' gen parapeti, iluminat si marcaje, uite cateva chestii pe care le-am vazut eu:
- sensul giratoriu de urcare e doar pe jumatate asfaltat.
- podul peste calea ferata inca sta pe stalpii provizorii
- rosturile de dilatare la acelas pod (DUPA ce se scot stalpii provizorii)
- pe portiuni mi se pare ca nu exista nici macar stratul de stabilizare pus (aici s-ar putea sa ma insel, eu asa am vazut pe sensul aiud-alba iulia).
Sa ne intelegem, nu e vorba ca nu se pot face in 45 de zile. E vorba ca Aktor nu le va face mai repede.