Autostrada A2 București-Constanța

Started by Ionut, September 13, 2011, 03:53:26 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 22 Guests are viewing this topic.

iuli

Multumim de poze!
Nu prea as crede ca au cum sa termine in asa timp scurt decat daca fac ceva de super mantuiala.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Cristi232

Quote from: Ionut on April 18, 2012, 11:47:59 AM
Quote from: Cristi232 on April 18, 2012, 10:29:36 AM
Dupa cum arata pilele acolo, coroborat cu pozele viaductelor (mt.ro), se poate circula pe un sens la 1 iulie 2012!
Cu conditia ca toate pilele pe tronsonul Cernavoda-Valea Dacilor sa arata la fel acum, cu mai mult de 2 luni pana la termen.

Mie mi se pare ca mai au foarte mult de lucru pentru a fi gata 70 de zile... dar poate nu stiu eu. :)

Eu zic sa le tinem pumnii stransi, caci se poate termina pe 1 sens. (daca AZI, repet, toate pilele sunt gata pt grile)
Am modificat mesajul cu pozele, am pus o poza  in plus.
La cum s-a lucrat pana astazi, din noiembrie, de la Podul DJ222 pana la Cernavoda, au ceva sanse in ritmul sustinut, de acum.
La ultima intrevedere intre constructori si Nazare, primii au cerut 1 luna in plus, dar au fost refuzati...
Sa vedem ce va fi!
:D

Ionut

Le tin pumnii stransi, desigur, doar ca nu cred ca e suficient, chiar si pentru half profile. In fine, vom vedea. :)

ciprebbe

la cum arata pozele ( nu am inteles de cand sunt mai exact) e destul de dificil sa termine in 70 zile.
Mobilizarea pare destul de mica in poze ..... in plan apropiat se vede doar varful unei macarale care aren metrii ...deci pile lipsa acolo...
Va fi interesant de urmarit evolutia lucrarilor aici in perioada urmatoare..Si eu le tin pumnii sa termine prima autostrada CAP-Coada din romania...A2 !
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

valexandru

@ciprebbe Din ce a zis Cristi232 , eu inteleg ca pozele sunt din ianuarie 2012, deci au ceva sanse sa termine...
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

isotech_ro

fotografiile sunt in zona Cernavoda, in locul unde se termina actuala A2.
Ce nu-mi place insa esta natura solului, care nu este altceva decit loess, si asa este pina in zona DJ222, ceea ce poate creia foarte multe probleme in viitor, mai ales daca fundarile la pilele podurilor si taluzarile malurilor nu vor fi facute ca lumea. Mai este un lucru ingrijorator, si anume ravenele in care vor fi traversate, in care, la ploi abundente, formeaza torenti (sper din tot sufletul sa nu fie greseli de proiectare cu pile pozitionate in acele ravene)

valexandru

@isotech_ro
   In toata Dobrogea e loess. Intrebarea mea e: Trebuie luate anumite masuri legate de terasamente sau de adancimea pana la care intra pilele in sol?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

isotech_ro

#82
ei nu chiar toata Dobrogea, dar in special pe malurile Dunarii. Problema este putin mai delicata, in sensul, daca este loess macroporic care necesita pe linga pile forate la mare adincime si compactari mecanice suplimentare ( nu stiu exact situatia in zona Cernavoda ). Oricum este necesara o consolidare suplimentare si pile de mare adincime.

valexandru

   Tare mi-e frica ca o sa vedem dupa vreo 2-4 luni de la darea in functiune a A2 cum se ingroasa gluma!
   Stie cineva daca si-au luat masuri speciale constructorii in zona respectiva?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Cristi232

Quote from: ciprebbe on April 18, 2012, 01:30:35 PM
la cum arata pozele ( nu am inteles de cand sunt mai exact) e destul de dificil sa termine in 70 zile.
Mobilizarea pare destul de mica in poze ..... in plan apropiat se vede doar varful unei macarale care aren metrii ...deci pile lipsa acolo...
Va fi interesant de urmarit evolutia lucrarilor aici in perioada urmatoare..Si eu le tin pumnii sa termine prima autostrada CAP-Coada din romania...A2 !

Se pare ca, constructorii vor modificarea contractului si de aici...lipsa activitatii santieristice, dar este o informatie " pe surse", poate fi nereala, insa cum suntem tara contractelor aditionale dupa castigarea unei licitatii cu un pret mic... orice e posibil.
Data exacta in care au fost facute pozele n-o stiu. Poate ne spune walterdasilva, de pe scc, caci ale lui sunt pozele recente (doar prima poza e din ianuarie)
Despre pile, acolo unde vezi tu varful macaralei, eu vad si o pila gata. Pe sensul dus, spre Ct. (cel care va fi si inaugurat, primul)
Pilele s-au pozitionat corect, stati linistiti, se vede si-n poze, cu putina atentie.



stangabriel

     Italienii au cerut cu 120 milioane lei mai mult decât primul clasat in licitatie (citez Romania Libera 5 sep 2011),ei erau pe locul 6 la prima evaluare,plus oferte nerealiste de preturi mici a unor firme. Dar totusi,avand si utilajele in zona,nu cred ca se poate spune ca pretul lor e mic,dar daca se poate,de ce sa nu mai traga si ei in sus.
      Dunarea are debit mai mare acum,se poate cara material mai mult.

Sau,ar fi bine,tot pentru imagine in campania electorala, sa apara Nazare pe un cal alb cu un pix in mana prin luna mai,si sa ceara terminarea autostrazii si sa arate cat de autoritar e el.Daca pilele sunt gata,umplutura in graba se pune usor....calitatatea...se va vedea dupa alegeri...

nirolf

Pozele sunt făcute pe 16.04.2012 conform EXIF-ului.

ciprebbe

Quote from: nirolf on April 19, 2012, 11:52:59 AM
Pozele sunt făcute pe 16.04.2012 conform EXIF-ului.
daca e asa atunci e bai mare....70 zile de aici pana la o jumatate de autostrada(un sens deschis) pare cam hilar...vom vedea
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Cristi232

Aveti in pagina 5 o comparatie fotografica actuala, intre o zi de lucru si una libera, la Tronsonul de langa nodul Cernavoda.
Go Astaldi & Max Bogl, go!

ciprebbe

Quote from: Cristi232 on April 23, 2012, 02:36:52 PM
Aveti in pagina 5 o comparatie fotografica actuala, intre o zi de lucru si una libera, la Tronsonul de langa nodul Cernavoda.
Go Astaldi & Max Bogl, go!

e asa mai merge.....
trebuia sa pui aici comparatia nu in urma cu o pagina....dar e ok ca ai facut o   ms ms ms !!!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe