News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

13 Members and 41 Guests are viewing this topic.

Mojito

Quote from: alecu26 on May 03, 2024, 07:00:38 PMEu m-am luat dupa wikipedia. :). Deci 31 Dec 2029.
Tin eu pariul dar în ideea că deceniul se termina la 31 dec 2030. Adică eu sper ca până atunci sa circul cap coada pe autostradă de la mine din Franța până acasă la Ploiesti. Mai departe nu mă proiectez, ajung la 65 de primăveri și nu pot sa mai fac mii de km in Eu cu mașina.

Ionut

Români, croaţi, slovaci, austrieci şi nemţi, angajaţii de pe şantierul autostrăzii Sibiu - Piteşti au sărbătorit Paştele la lucru. Au mâncat sarmale, ouă roşii şi cozonac printre excavatoare şi betoniere.

Welwyn, şef de santier: Avem muncitori din multe culturi, multe ţări diferite şi lucrează împreună. Suntem foarte mulţumiţi de colegii noştri români. Lucrăm în ture de zi şi de noapte, şapte zile din şapte. Avem opt echipe care se ocupă de lucrare. Este o lucrare destul de solicitantă, dar suntem pe drumul cel bun.

Antena 1/3

^
Porr pe lotul 4 la tunel.

Feri

QuoteAutoritatea Rutieră Română (ARR) a realizat auditul de siguranță rutieră pentru modernizarea Drumului Național 73 C Curtea de Argeș-Tigveni-Râmnicu Vâlcea, proiect cunoscut drept ,,lotul 6″ al Autostrăzii A 1 Sibiu-Pitești. Auditul de siguranță rutieră este un pas important pentru aprobarea studiului de fezabilitate și realizarea Proiectului Hotărârii de Guvern cu indicatorii tehnico-economici înainte de lansarea licitației pentru proiectul tehnic și execuția lucrărilor. ARR (instituție din subordinea Ministerului Transporturilor) a transmis CNAIR factura pentru ,,PRESTARI SERVICII AUDIT DE SIGURANTA RUTIERA REABILITARE/MODERNIZARE DN 73C KM 55+000-KM 68+000 TIGVENI -MUNICIPIUL RAMNICU VALCEA", conform datelor financiare pe care le-a consultat Economedia.
...
În martie, ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu dădea asigurări că licitația pentru proiectare și execuție modernizare Tigveni-Râmnicu Vâlcea (lotul 6 al Autostrăzii A 1 Sibiu-Pitești) va fi lansată în această vară : ,,Sorin Grindeanu : ,,Modernizare DN 73 C Tigveni-Râmnicu Vâlcea, lot 2/Clar, în această vară, urmează să fie ținută licitația pentru proiectare și execuție, mergem pe FIDIC galben. La vară se termină documentația și se scoate la licitație"-Sorin Grindeanu.
...
Economedia