Deszăpezirea și mentenanța drumurilor iarna

Started by AlinC, December 11, 2018, 06:18:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

Si in Ct e nasol: nu e zapada inca dar vantul face prapad. schele cazute, panouri pub rupte, lipsa curent, copaci smulsi...

voicul

In B trebuia sa ploua. Ninge si deja s-a pus pe masini/case.
Oare o sa fie surprinsi cei din PMB de eveniment?

JohannDB

..... o sa fie surprinsi cei din..... Stai liniștit, că nici aici în jurul Brașovului nu se dă peste cap lumea... Surpriza va fi peste câteva ore.... Stau și observ, dar mai bine "fac nani"....

Harry

Ce e al lor e al lor, in Ct au trimis utilajele in asteptare in zone cheie din oras si sunt patrule cu girofaruri pe bulevarde ca sa vada unde risca sa cada chestii. In Tulcea s-au inchis toate drumurile. E inchisa si A2.

voicul

#64
Si eu care credeam ca o sa fie niste trantori astia de la PMB cu dezapezirea.

Actiuni concrete de dezapezire azi:
1. Au dat temperatura exterioara peste 0 grade. Mai mult de 0 grade se topeste zapada singura dhaaa!
2. Au colorat harta cu carioca cunoscuta de fiecare bucurestean: rosu





3. BONUS incredibil dupa ce s-a terminat ninsoarea: au avut curajul sa iasa afara cu cateva masini pe strazile principale si sa blocheze cate o banda de circulatie cu zapada.
4. Doar strazile principale pentru ca si ei cred ca pe cele secundare trebuie sa fie leopardul si deci gardul trebuie vopsit doar afara!
5. Pentru 3 si 4 au un argument de necontestat: zapada e proaspata si deci zapada sau oamenii se descurca usor prin ea.

Multumim. Za best! LuV.

voicul

ACTUALIZARE 7:30. Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că, la ora 07:30, situația traficului se prezintă astfel:

La nivelul județelor Buzău, Brăila, Ialomița și Tulcea, Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, a decis ca în perioada codului roșu, intervalul orar 22.00-08.00 drumurile naționale si  judetene sa fie inchise pentru toate categoriile de vehicule, cu exceptia celor de intervenție.

- Autostrada A2 de la km 10+600m (București) - km143(Fetești),  Cernavodă(km 160) – Constanța( km 212), respectiv tronsonul 160 – 212 (Cernavodă – intersecție cu Autostrada A4 Ovidiu- Agigea), trafic închis din cauza viscolului.

drumuri naționale cu trafic blocat:
-  în județul Harghita, DN12C Gheorghieni - Lacu Roșu, între kilometrii  km 5 – 32 și  pe DN 13B, între localitățile Bucin și Praid, din cauza  căderilor de copaci pe partea carosabilă,  traficul rutier a fost  închis, până la remedierea situației;

- judetul Constanța, se închide DN 2A Hârșova – Ovidiu și DN22 Ovidiu –Tulcea, închis viscol.

- în județul Covasna, din cauza unor arbori căzuți pe carosabil, traficul este blocat pe   DN 10  Buzău – Covasna. Traficul a fost oprit și pe  DN13E Zagoni –Barcani, din cauza viscolului.

- în județul Prahova, din cauza unor arbori căzuți pe carosabil, traficul este blocat pe DN1A  Ploiești  – Cheia (situația se va menține până în mâine dimineață). Închis DN 71 Sinaia – Moroieni, viscol.

- jud Galați, DN24 D Galați-Bârlad, trafic închis din cauza viscolului.

- în județul  Călărași,  din cauza viscolului traficul a fost oprit pe DN 3  Călărași - Lehliu –Fundulea, DN3A Fetești – Lehliu, DN 31 Oltenița – Călărași, pe DN 21 Călărași – Slobozia și DN 3B Călărași- Borcea.

restricții rutiere instituite:
-  în județul Botoșani, traficul rutier este restricționat peste 7,5 tone pe DE 58 Botoșani –Suceava și DE 58 Botoșani – Iași;

-  în județul Constanța, traficul rutier este restricționat peste 7,5 tone pe DN22C Cernavodă –Murfatlar, DN 3 Ostrov-Murfatlar, DN22 Ovidiu – Tulcea, DN22A Hîrșova- Tulcea, DN2A Hîrșova – Ovidiu și DN38 Agigea –Negru Vodă;

-  în județul Iași, traficul rutier este restricționat peste 7,5 tone pe DN28 Roman - Târgu Frumos, DN 28A Târgu Frumos – Pașcani și DN 28B Târgu Frumos – Hârlău;

-  în județul Vaslui traficul rutier este restricționat peste 7,5 tone pe la intrarea în țară(Vama Albița) precum și pe toată raza județului;

-  în județul Galați traficul rutier este restricționat peste 3,5 tone pe DN25 Galați –Tecuci;

- în județul Prahova, traficul rutier este restricționat pentru toate categoriile de autpvehicule, pe DN1A  Ploiești  – Cheia.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/circulatie-in-conditii-de-iarna-pe-mai-multe-drumuri-din-tara-17-trenuri-vor-fi-anulate-miercuri-si-joi-in-urma-avertizarilor-meteo-1255765

dr4qul4

Am facut 15 minute pana la munca (4,5 km) fara sa dau o lopata. Doar am dat zapada jos de pe masina si am iesit usor cu TC off din spatele blocului. Pe stradute nu e curatat, dar nu am avut probleme sa ies, si nu am 4x4. Tinand cont ca am "evitat" lopata, consider ca nu-mi permit sa ma plang.
Am colegi care se plang ca "nu e posibil ca intr-o capitala europeana sa nu se deszapezeasca". Le-a fost extrem de greu sa ajunga la munca. Le-am replicat ca Bragadiru nu e capitala Romaniei.
Eu zic sa va plangeti abia dupa ce veti da zapada de pe trotuarul din fata blocului si din zona locului de parcare. Si cand spun sa o dati, nu ma refer sa o dati in strada, ci sa o carati pana in gradina blocului.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

Eu ma plang (vorba vine) si castig cu asta si 2 minusuri probabil de la niste nimeni care castiga salariul prin PMB.

Ma plang tinand cont ca noi platim servicii de desapzire din decembrie probabil:
Sectoare, pline de generozitate pe banii bucureștenilor: Plătesc zeci de milioane de lei pentru deszăpezire, chiar dacă nu ninge
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/sectoare-pline-de-generozitate-pe-banii-bucurestenilor-platesc-zeci-de-milioane-de-lei-pentru-deszapezire-chiar-daca-nu-ninge-1243826

Si cand ninge ... modest?

Cand auzi de companii municipale cu 97% din buget pe salarii ... te plangi de asta.

Cu zapada si eu o sa ies la fel ca tine. Poate ca mai si in fata putin. E bine ca e cald si e proaspata.

gruiarew

La mine la bloc e un singur moș ce curăță treptele și trotuarul. Am mai pus și eu mâna că mi-o fost jenă să trec pe lângă el când dădea la lopată. În rest n-am văzut pe nimeni să facă din proprie inițiativă (inclusiv subsemnatul). Îți rupeai gâtul când ieșeai din scara blocului (anii trecuți că acum n-a prea fost zăpadă în Ardeal).

Așa că hai să nu ne mai plângem că o dăm în penibil.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Harry

La mine au curatat inclusiv aleea din fata blocului, au bagat un jeep din ala cu lama si e la asfalt. Din ce am inteles in Ct nu e contract in asteptare. Se plateste doar atunci cand ninge.

voicul

Asa zic ca e normal: platesti cand e zapada.
De asemenea zic ca si interesul e mai mare asa, pentru ca daca poti lucra doar 3 zile pe an, probabil le lucrezi peste tot sa castigi cat mai mult.

irirat

La mine in Rosu (Chiajna) traficul a fost blocat aproape complet pana in jur de ora 10:00.
Strazile principale din sat erau curatate acceptabil dar problema era ca nu aveai cum sa intri in Bucuresti. Cand m-am mutat la tara mi-am asumat ca dau la lopata sa deszapezesc 20-30m de drum, ca trebuie sa-i astept si pe vecinii mei sa faca acelasi lucru, dar nu m-am gandit ca trebuie sa dau la lopata si pe bulevardele din Bucuresti.

voicul

Afaceri profitabile cu statul. Topul firmelor de salubritate și deszăpezire

Au fost necesare doar câteva ore de ninsoare și viscol să vedem încă odată cât de vulnerabili suntem în fața iernii. Autoritățile au închis autostrada București-Constanța, traficul a fost blocat în mai multe județe.

Pentru întreaga noastră economie, pentru mediul de afaceri, blocajele provocate de zăpadă și efectele viscolului generează pierderi financiare importante. Sunt bunuri perisabile care nu ajung la timp, sunt livrări stopate sau întârziate, iar toate duc la neîncasări sau penalizări.

Iar în acest timp firmele de salubritate și deszăpezire raportează afaceri profitabile, în urma contractelor cu statul.

Potrivit unei analize Frames, afacerile din acest sector vor depăși în acest an 4 miliarde de lei. Ce este și mai interesant este că suma este dublă față de acum 10 ani. De exemplu, în 2010, firmele de deszăpezire raportau un business de 1,92 miliarde de lei, iar în 2018 ajungeau la 3,78 de miliarde de lei.

Profitul crește și el în același ritm cu afacerile: de la 132,8 milioane de lei în 2010 la peste 297 de milioane de lei în 2018.

Iar profitul devine tentant pentru cei cu spirit antreprenorial. Dovadă și numărul de firme deschise și active: 2101 firme în 2018 față de 849 de companii active în 2010, cu un total de peste 33 de mii de angajați, un număr puțin mai mare față de anul 2010, când erau 27 de mii.

Afacerile din acest sector, care includ salubritatea, deszăpezirea și deratizarea, sunt dominate de câțiva jucători. Pe primul loc se află compania Romprest Service, cu afaceri de 233,7 milioane de lei în 2018, apoi avem Rosal Grup, cu 219 milioane, Supercom cu 184 de milioane de lei, și Urban, cu 148 de milioane de lei. Toate au sediul în București.

În țară, clasamentul este completat de Polaris Holding din Constanța, Retim Ecologic din Timișoara și Salubris din Iași.


https://www.digi24.ro/stiri/economie/companii/afaceri-profitabile-cu-statul-topul-firmelor-de-salubritate-si-deszapezire-1256590

voicul

Eu stiam ca e rau la CNAIR, dar se pare ca habar nu avem ce e acolo.
Peste orice incredibil.

https://www.facebook.com/AutostradaSudului/videos/232612177749506/

Utilaj de deszăpezire filmat pe Autostrada Sudului cum aruncă zăpada de pe un sens pe altul. Imaginile au devenit virale

https://www.digi24.ro/stiri/utilaj-de-deszapezire-filmat-pe-autostrada-sudului-cum-arunca-zapada-de-pe-un-sens-pe-altul-imaginile-au-devenit-virale-1258097

alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).