Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 37 Guests are viewing this topic.

26ld

Si inca una din noaptea asta :

A1 Pitești-Sibiu. Prima grindă in noaptea asta.

CAS

#60631
Quote from: Cetatean on April 27, 2024, 06:24:27 PMAm trecut recent pe acolo. Stie cineva care'i faza cu cuzinetii aia? Sau ma rog tot sistemul de la bancheta. N-am mai vazut niciodata cuzineti "izolati" cu folie. Probabil ceva sistem nou,italian...
Sunt niste reazeme provizorii, care se vor sparge ulterior, după finalizarea plăcii de suprabetonare. Pentru a nu adera betonul din aceste reazeme provizorii la bancheta cuzineților și la subantretoază se pune acea folie de plastic. La final grinzile înglobate în antretoaza de capăt vor rezemă pe cele două aparate de reazem clasice.

Cetatean

#60632
Multumesc,o sa mai caut detalii,tot nu imi este foarte clar.
Sa inteleg ca se monolitizeaza grinzile prin acea antretoaza,care ulterior va sprijini pe aparatele de reazem?
Si acuma intrebarea de baraj? E mai ieftin,e de seism sau care e difernta intre aceasta solutie si sistemul clasic cu cuzineti?

costica1234

Iata si rezultatul muncii de azi-noapte de la Bascov.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Acum observ: grinzile aveau predalele pre-instalate. O soluție bună care mai salvează niște timp, mi-aș dori să o văd mai des folosită. Nu-mi dau seama dacă asta implică totuși niște costuri în plus la ridicare. @alecu26 ?

TibiV

Mie din ultimele filmari NU mi se pare ca ar avea predale pre-instalate.

Poate le-au instalat in aceeasi noapte, stiind ca nu poti pune restrictii prea indelungate TOCMAI ACOLO...

Dar poate cineva de meserie ne lamureste mai bine...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Păi au instalat pe deschiderea peste DN7. Nu cred că aveau timp să le pună pe toate într-o noapte. Sau?! :o

rocklee

Păi. La un moment dat pe o filmare se vedeau 3 macarale in zona grinzilor  :o

danutzu_1069

Pe ultima filmare postata, cea de noaptea, se vede ca grinda din macara este... cheala. Nu are predale. In mod sigur le pun repede stiind ca alta ocazie nu mai au.

Ionut

OK atunci, greșeala mea. S-au mișcat foarte bine înseamnă, ce să zic. Nu e tocmai ușor să le pui într-o noapte.

costica1234

Se montau predale si astazi de dimineata, deci o noapte + cateva ore pentru a termina treaba. E nesperat de bine, oricum!

CAS

#60641
@Cetatean
Prin această soluție reduc numărul de aparate de reazem. Reducerea acestora era ceruta prin caietul de sarcini de la licitație. In loc sa fie patru aparate de reazem, unul pentru fiecare grindă, sunt doua ce montează sub antretoaza ce înglobează cele patru grinzi.

miahi

@CAS multumim pentru explicatii! Care ar fi logica unei astfel de cerinte in SF, constrangeri financiare sau mentenanta ?

alecu26

Mentenanta. (Rosturile de dilatatie si aparatele de reazem sunt consumabile. :)
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

costica1234