Lucrari de reabilitare a infrastructurii feroviare

Started by TibiV, July 15, 2016, 09:33:00 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

VAE APCAROM este singurul ofertant al licitației pentru 180 de aparate de cale lansată de CFR SA

VAE APCAROM SA este singura companie care a depus ofertă în cadrul licitației lansate de CFR SA în iulie pentru ,,Aparate de cale montate pe traverse de beton – Aparate de cale tip : – S 49E1-300-1:9 AF si – S 60E1-300-1:9 AF. Ecartament 1435 mm, montate pe traverse de beton", în valoare de 29,8 milioane lei. Acestea vor fi livrate sucursalelor RCF Bucuresti, Craiova, Timisoara, Cluj, Brasov, Iasi, Galati si Constanta. Contractul va avea o durată de 48 de luni, fondurile fiind obținute din buget de stat, titlul bugetar ,,Întreținerea infrastructurii feroviare publice" si/sau fondurile proprii ale CNCF "CFR" SA.

Conform SEAP, contractul este împărțit astfel :
• Aparate de cale tip S 49E1-300-1:9 AF =12 buc.
• Aparate de cale tip S 60E1-300-1:9 AF = 36 buc.
• Aparate de cale tip S 49E1-300-1:9 AF =24 buc.
• Aparate de cale tip S 60E1-300-1:9 AF = 72 buc.
• Aparate de cale tip S 49E1-300-1:9 AF = 3 buc.
• Aparate de cale tip S 60E1-300-1:9 AF = 9 buc.
• Aparate de cale tip S 49E1-300-1:9 AF = 6 buc.
• Aparate de cale tip S 60E1-300-1:9 AF = 18 buc.

Mobilitate.eu

Phenol

Pacat ca nu au inclus in achizitie si montarea lor.

Ionut

Păi presupun ca au personal CFR care sa le monteze...

Phenol

Ai perfecta dreptate, au. Sper sa le si instaleze la fel de rapid pecat daca era inclus in achizitie.

frunzaverde

O sa fie bataie pe ele la regionale, daca nu-s deja antamate... Apropo, de ce mai cumpara 49-uri?
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

tom_sawyer

#335
Au lansat si o licitatie destul de mare de achizitie sina:

Anunt de participare: [CN1012949] - ŞINĂ CF TIP 49 ŞI 60
38.345.766,00  RON
Singurul ofertant Voestalpine.

Si mai avem:
Anunt de participare: [CN1012917] - ,,PIESE DE SCHIMB PENTRU APARATE DE CALE"
19.522.694,40  RON
VAE Apcarom singur ofertant.

frunzaverde

Din pacate, licitatia de sina e mai mult decat modesta... M-am uitat in caietul de sarcini. Se va cumpara sina echivalenta unui singur fir de circulatie pe distantele de mai jos (minim si maxim):

sina 49 : 18.4 km - 36.7 km
sine 60 : 23.2 km - 46.4 km
total : 41.8 km - 83.1 km

Si volumele astea sunt esantionate pe 4 ani... Corespund cantitatile cu volumele de RK (poate un pic mai mult) facute in ultimii 10 ani in Romania. Romania are nevoie de undeva la de 10 ori cantitatea din contractul asta anual doar pentru a-si mentine reteaua la standard (fara upgrade-uri).
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

tom_sawyer

#337
La sina mai sunt 2 licitatii atribuite deja, dar contracte mai mici:

Anunt de participare: [CN1006019] - ȘINĂ CALE FERATA
ȘINĂ CALE FERATA în cantitatea de 1.496,67 tone din care, 918,654 tone șină CF tip 49 tratată și 578,02 tone șină CF tip 60 netratată
Valoare 6.290.152 lei voestalpine Schienen GmbH
Locul de executare: Staţia Drobeta Turnu Severin, Staţia Meri (SRCF Craiova), Staţia Jucu (SRCF Cluj) şi Staţia Bacău (SRCF Iaşi)

Anunt de participare simplificat: [SCN1024830] - Sina de cale ferata tip 49 E1pentru CFR
Sina de cale ferata tip 49 E1 pentru CFR, este necesara pentru lucrari de inlocuire sine defecte de categoria Ia, pe raza Sectiilor L2; L3 si L6
Valoare 1.069.513 lei GAMIATRICOS COM SRL
Locul de executare:Sectia L6 – Ploiesti-Statia Ploiesti Triaj
264,60 tone

Phenol

Au inceput sa lucreze la podul peste Somesul Mare de langa Beclean (adica la asta). Fiind surprins de lucrari, nu am apucat sa fac poze.

O sa incerc sa ajung candva prin zona sa fac cateva poze.

TibiV

Excelent!
Podul ala are o limitare groaznica, 5 sau 10 km/h...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dan tm

Dar are limitarea de citiva ani daca nu ma insel.

florin74

^ Oare sa fie pe programul de reperatii poduri si podete din fonduri europene, etapa 1?
Pe regionala Cluj a mai ramas neincheiat lotul 4, care e la 91%. Asocierea SC ARCADA COMPANY SA - SC DARIA CONSTRUCT SRL. Au ramas cam 2.7 mil lei +TVA din contractul initial, daca pastram proportia.

Phenol

@TibiV: are limitare de 10, insa am avut impresia ca acuma cu lucrarile parca se respecta mai strict ca inainte (desi acum eram in IR 1833, care e mai greu ca un automotor)

Limitarea e acolo de cel putin 5 ani (nu cred ca exagerez), sursa de finantare nu stiu care o fi, dar ma gandesc ca e un proiect separat, uite raspunsul celor de la CFR din Octombrie anult trecut (punctul IV):

Quote from: Ionut on October 20, 2018, 02:13:51 PM
Quote from: Ionut on October 08, 2018, 01:07:27 PM
Cateva intrebari despre restrictiile de viteza si lucrarile pe liniile 300, 412 si 416.

Ne-au raspuns ieri.





Pentru mai multe detalii ar trebuii intrebat din nou.

Phenol

In Halta Unirea (atasez si linkul de pe harta sa nu confundati cu Halta de miscare Unirea) au inceput lucrarile la peronul 1 si firul 1 este inchis intre Unirea si Razboieni. Din ce imi aduc aminte, proiectul prevede reconstructia peroanelor si a trecerii de CF.

Halta Unirea
DJ107D
https://maps.app.goo.gl/LekJPJhPJcNdBTex8

District EA

Quote from: Phenol on September 11, 2019, 06:59:13 PM
Limitarea e acolo de cel putin 5 ani (nu cred ca exagerez)...
Imagini din septembrie 2013










Powered by API/PUM imgur uploader