Libera circulatie a romanilor in Europa si in lume

Started by Ionut, September 16, 2011, 06:28:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

reed

#735
Intreb o chestie.
Pot sa inot dunarea la vechinii bulgari dupa shengenul marin fara sa am probleme? :lol:Sau de la Vama Veche la Durankulak, problema e , trebuie sa fii imersat complet?E ok daca ai apa doar pana la glezne?

shift2rail

^pe mare  da, deoarece maritim suntem in Schengen.
 
Dunarea nu o poti insa traversa fara buletin in slip, aparent e considerata granita terestra.

dr4qul4

Ma pot duce cu un colac de la Vama Veche pana la Durankulak ?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bogdymol

#738
Probabil as incerca daca as fi mai aproape. E granita maritima, in Schengen, nu ar avea ce sa iti faca teoretic. Bine, nu m-as duce de la Vama Veche pana la Durankulak, cred ca cu un colac e suficient sa intrii in apa, inoti 20 m pana la Bulgari, apoi iesi pe uscat la ei. Perfect legal daca inteleg bine cum functioneaza Schengen-ul maritim.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

cristi5

#739
Analog, la Schengen aerian pui o trambulina langa granita Ungariei, iti iei avant, faci un salt aerian cat sa zbori peste fâșie, si aterizezi pe o saltea pregatita din timp de Marika. Fiind altitudine joasa, nu trebuie plan de zbor.

:lol:

Acum serios, m-as astepta ca schengen maritim sa fie din port in port. Cum e celalallt din aeroport in aeroport, in ideea ca poate fi controlat la nevoie traficul, pasageri relativ putini, etc.

bogdymol

Pai Schengen inseamna ca nu mai exista frontiera propriu-zisa pe acolo, adica nu mai exista interzicerea de trecere pe acolo (frontiera tot acolo e, dar e doar o linie imaginara).

Am fost la tri-point-ul unde se intalnesc Germania/Austria/Cehia si Cehia/Slovacia/Polonia si am putut trece dintr-o tara in alta fara nici o intrebare. In Schengen poti trece dintr-o tara in alta prin mijlocul padurii, prin camp, pe drum, pe unde ai chef.

De ce ar fi altfel la maritim? De ce doar din port in port?

Imi aduc aminte de una din primele filmari aeriene a unui lot de autostrada din Romania, cand am zburat cu deltaplanul pe Nadlac-Pecica si am filmat cu camera in mana (ce vremuri! - uite aici cum arata vama Nadlac pe autostrada). Teoretic acum cu Schengen as putea trece dincolo si ateriza la Szeged daca asa vreau (bineinteles, in conformitate cu regulile aeronautice, dar fara frontiera). Nu?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

cristi5

Ca sa raspund serios ar trebui sa citesc tratatul Schengen si n-am timp. Poate citeste/a citit vreun coleg.

shift2rail

^^efectiv, o frontiera Schengen e virtualizata, deci poate fi traversata liber prin paduri, prin ape, la mica sau mare inaltime. (modulo acele controale aleatorii care vor persista dupa 31 martie).

nimeni nu si-a pus insa problema in felul asta in Vest in 1985 cand s-a semnat acordul Schengen initial (intre cei 5,  Benelux, Franta si Germania federala): de ce ai traversa prin mijlocul nimicului cand o poti face civilizat pe sosea/calea ferata, cu vaporul sau avionul?

cristi5

#743
Schengen in general da, inseamna ca treci ca prin branza pe oriunde. Modul restrans in care participa Ro si Bg e problema.

Wikipedia zice ca Romania si Bulgaria sunt in Schengen cu air and sea ports

Documente mai oficiale vorbesc de air and sea borders. Eu nu cred ca e vorba de granita fizica, ci de border in sensul de punct de frontiera (border in sensul ministerului de interne, nu in sensul de granicer).

Dupa cum inteleg eu, prin anumite puncte ale frontierei Romaniei poti ajunge in Schengen fara control. Atat. Asa a aderat Romania. Nu poti ajunge in Schengen, sau in Bulgaria, nici cu colacul, nici cu parapanta sau catapulta.

Eu stiu ca noi pe forum vrem mobilitate etc, stiu ca-i invidiem pe cei care trec dincolo ca prin branza, stiu ca ne dorim si noi, dar hai sa lasam wishful thinking.

Feri

Cred că ar avea succes o linie de feribot Constanța - Mangalia - Balcic - Varna   8)

dumbravaandrei

Ultima dată am stat în vama de la Vama veche fix 30 de secunde... 

carutasul

păi asta ar merge ca plimbare cu vaporașul, dealtfel mie mi se pare că această formă de turism e destul de subdezvoltată la noi (e drept că probabil îți trebuie turiști ceva mai înstăriți dar acum cred că s-ar găsi).Momentan problema e că te mai poți intersecta cu vreo mină dar nu s-a întâmplat prea des...

TibiV

Cred ca lungimea traseului ar fi comparabila cu cea a vaporaselor de plimbare din weekend de pe Herastrau. Ma rog, pe vremuri...
 ;) 
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer

#748
Prosecutors in California say the Romanian mafia has given a new look to an old scam — debit card skimming — by placing devices to steal personal information on self-checkout machines in grocery stores.

"They'll have people sitting outside a Walmart or a Target, and it looks like they're panhandling," prosecutors told Fox News Digital. "Sometimes they'll have a couple of kids. And they are actually using Bluetooth technology that's connected to the skimmers inside the stores. So it's like a two for one, getting cash that people give them and stealing the numbers off the skimmers."

Surveillance video obtained by the El Cajon Police Department shows suspects can place a skimmer over the checkout's credit card swipe in just seconds — and they look almost exactly like the real thing.

Authorities say they've already busted dozens of suspects, most of them with ties to organized crime in Romania.

"Thousands of criminals suspected to be tied to organized Romanian crime have been identified to be in the United States, with a large portion of them entering the United States illegally, mainly through the southern border," Kimberly Edds, the director of public affairs for Spitzer's office, told Fox News Digital. "A smaller portion of this population is entering as asylum seekers."

In addition to sending stolen money back to Romania to fund luxe lifestyles and European sports cars, the crooks are also trading in food stamps for baby formula and energy drinks, which are then resold in Mexico in an alliance with local cartels.

https://www.foxnews.com/us/romanian-mob-coming-debit-cards-atm-style-skimmers-now-self-checkouts


Se pare că cetățenii noștri blocați cândva pe aeroport în Mexic au trecut cu succes în USA.

shift2rail

Adio visa waiver? (daca am fost vreodata in carti).