Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

iuli

La intoarcere, adica dupa weekend deja lucrau la carpirea lui. Era plin de gropi facute de masinile de decopertare (cred ca asa le zice), dar politia statea de veghe evident cu radarul, de parca puteai face si slalom si sa si depasesti viteza, poate doar daca zburai.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

cricric

Oricum ma mir ca ai prins atat de putine masini de politie. Mai ales la Bradu. Acolo pot sa numar pe degete de cate ori am trecut ziua si nu era nici o masina de politie.

Pacat ca atunci cand s-au gandit la reabilitarea lui, nu s-au gandit sa-l faca drum express half-profile. Macar pana la Fagaras si centura Fagarasului.

iuli

La dus doar unul am prins care, culmea, nu m-a prins pe mine care aveam vreo 80 in zona aia tampita de 50 ci pe cumnatul meu care mergea cu 62
http://youtu.be/v3DoO6x3DBk?t=4m11s
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

frunzamihai

Cine mai stie stadiul lucrarilor pe rutele de iesire din tara spre Nadlac. Pana acum am iesit din tara pe traseul Sibiu - Deva - Arad - Nadlac. Se lucreaza pe undeva pe traseul asta? Dar pe Craiova - Drobeta - Timisoara - Arad - Nadlac?

savagedanyro

daca nu e neaparat Nadlac iti recomand Timisoara - Cenad- Mako.
Drumul e bun si vama e libera aproape tot timpul, scapi de traficul greu de pe Arad - Nadlac
TIMISOARA 2021 !

mariansb

#335
intre Orsova si Drobeta sunt 2 semafoare,la care am stat vreo 5 minute azi;altfel s-a mers bine pe dn6-am facut 3 ore si 15 minute intre Arad si Drobeta
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

iuli

Brasov - Buzau

DN 1 - DN 13 - Centura Brasov - DN 11 - DN 10
Brasov - Harman - Prejmer - Stupinii Prejmerului - Teliu - Bradet - Intorsura Buzaului - Sita Buzaului - Zabratau - Crasna - Lunca Jaristei - Nehoiu - Paltineni - Patarlagele - Lunca - Maruntisu - Poieni - Cislau - Viperesti - Ciuta - Magura - Unguriu - Ojasca - Satuc - Candesti - Vernesti - Buzau
Harta: http://goo.gl/maps/XYJ57

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

adsailton92

Salut,
Reabilitarea drumului DN15, intre Tg Mures si Reghin a inceput mai in forta si cu un mic scandal, drumul s-a ingustat, prin amplasarea unor borduri. Inclusiv prefectul judetului se lauda ca a chemat la raport pe...toata lumea responsabila de acest proiect.Pozele sunt facute din masina de un coleg;calitatea este indoielnica, dar se poate vedea cate ceva.
Constructor: Strabag.







Sa vedem ce o sa iasa la final. Lucrul bun, e ca Strabag-ul lucreaza.
Drumuri Bune!

frunzamihai

Quote from: mariansb on August 12, 2012, 09:11:49 PM
intre Orsova si Drobeta sunt 2 semafoare,la care am stat vreo 5 minute azi;altfel s-a mers bine pe dn6-am facut 3 ore si 15 minute intre Arad si Drobeta
Mersi.

stangabriel

Comunicat recent MT:

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România aduce la cunoştinţa utilizatorilor câştigarea procesului intentat de firma Alpine Mayreder Bau GmbH cu privire la proiectul  ,,Lărgire a drumului naţional DN 1 la şase benzi, între Pasajul Otopeni şi Aeroportul Henri Coandă".
Contractul de lărgire a DN 1 la trei benzi pe sens, între Centura Bucureşti şi Aeroportul Henri Coandă a fost semnat în luna noiembrie 2003, lucrările fiind finalizate în iunie 2006. Ulterior finalizării lucrărilor, Constructorul (Alpine Mayreder Bau GmbH) a intentat proces Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România solicitând compensări financiare suplimentare pentru întârzieri în predarea amplasamentului, aprobarea cu întârziere a anumitor proiecte sau vremea nefavorabilă. Pretenţiile financiare ale constructorului au fost estimate la 946.168,40 Euro, acestea fiind susţinute şi de firma de consultanţă Inocsa Ingenieria.
Analiza CNADNR SA a concluzionat că, în fapt, există neconcordanţe între raportul firmei de consultanţă şi corespondenţa realizată de-a lungul timpul, concluzia fiind aceea că Antreprenorul (Alpine Mayreder Bau GmbH) datorează  Beneficiarului (CNADNR SA) suma de 57.680,34 Euro.
În urma câştigării procesului, CNADNR SA va primi de la Alpine Mayreder Bau GmbH suma de 57.680,34 Euro, Compania fiind exonerată de plata oricăror compensaţii financiare către constructor, respectiv suma de 946.168,40 euro.
"Doresc să felicit experţii din CNADNR pentru efortul deosebit pe care l-au depus în acest caz. Am propus membrilor Consiliului de Administraţie a CNADNR premierea angajaţilor care au contribuit la acest rezultat pozitiv", a declarat ministrul transporturilor şi infrastructurii, domnul Ovidiu Silaghi. "Atrag atenţia firmelor de construcţii de infrastructură de transport care şi-au făcut un prost obicei în a emite nenumărate pretenţii privind extensii nejustificate de timp şi de bani că ministerul şi CNADNR vor utiliza toate căile legale pentru a lupta în instanţă împotriva acestor pretenţii", a mai spus Silaghi.

mishu77

Poate cineva sa imi spuna daca stie care e starea drumului Deva - Brad - Oradea? Stiu ca in trecut se prezenta destul de rau acest drum. Multumesc

MRS

In acest sfarsit de saptamana am mai tras o fuga pe la Iasi...
Mai jos cateva imagini cu DN24/E581.. cu toate ca data de finalizare este aprilie 2013, UMB aproape a terminat... in multe zone este pus deja stratul de uzura... Se lucreaza intens la cele peste 7-8 poduri/podete dintre Tutova si Crasna:













S-a finalizat sensul giratoriu de la intrarea in Barlad:



A aparut un nou sens giratoriu la intersectia DN24 cu DN11A (Podul Turcului/Adjud):


Vi se pare ciudat ceva?




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS

Da, da, da
S-au apucat si de DN 24 Vaslui-Iasi...
De asemenea, se apropie de finalizare si cealalta varianta Iasi-Vaslui --- DJ248 prin India... sorry ... Grajduri  ;)


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

marius_ar

QuoteDN7 inchis in Vladimirescu pana in octombrie
Luni, compania a decis să-i anunţe pe utilizatori că tronsonul din DN7 care străbate Vladimirescu va fi închis două luni, deşi iniţial se dorea închiderea acelei bucăţi doar în week-endul ce a trecut. Potrivit CNADNR, ,,circulaţia rutieră pe drumul naţional DN 7, km 540+270, în zona localităţii Tudor Vladimirescu, din judeţul Arad, rămâne închisă până la data de 20 octombrie 2012, pentru execuţia lucrărilor de modernizare la pasajul de cale ferată din această zonă".
Acest anunţ sec, făcut public de companie, e însoţit doar de informaţia că traficul rutier se va desfăşura deviat, în ambele sensuri, ,,pe următoarele rute ocolitoare: Pentru relaţia: Deva – Nădlac – DN 7 km. 536+750 – DJ 682C – DJ 709 – DN 7, Centura N-V Arad km. 540+750 iar pentru relaţia: Nădlac – Deva pe DN 7 Centura N-V Arad km. 540+750 – DJ 709 – DJ 682C – DN 7 km. 536+750". Tot aici se mai specifică faptul că ,,dirijarea şi informarea participanţilor la trafic vor fi realizate de piloţi de circulaţie care se vor afla în permanenţă la capetele sectorului de drum restricţionat. Conducătorii auto sunt rugaţi să respecte semnalizarea temporară corespunzătoare închiderii circulaţiei".
Reprezentanţii CNADNR mai susţin că informaţii suplimentare privind starea reţelei de drumuri naţionale pot fi obţinute de la Dispeceratul Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România SA, la numerele de telefon 021/9360; 021/264.33.33 sau accesând pagina de internet a Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România.
http://www.aradon.ro/dn7-inchis-in-vladimirescu-pana-in-octombrie/1157476

Anuntul pe site-ul CNADNR:
http://213.177.10.50:6060/itn/drumuri.asp

Daca a fost cineva azi pe acolo, sunt curios daca restrictia de circulatie se aplica doar pentru TIR-uri sau si pentru masini mici?

Ruta ocolitoare este urmatoarea (filmata de mine in 7 iulie 2012; "pe relatia Nadlac-Deva"):

http://www.youtube.com/v/PlE249XVUvU