Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

MHN

Quote from: Mrs on July 27, 2012, 06:54:48 AM
Podul de la Doaga/Cosmesti nu mai are mult... Restrictia de 10 km/h este pusa de mai bine de un an... Pe acolo trec TOATE camioanele pentru Basarabia si restul tarilor CSI... Este de departe cel mai nesigur (looking like) pod pe care merg in acea zona a tarii... Ganditi-va ca in loc rosturilor de dilatatie s-au pus bucati mari de tabla ff groasa... :puke: cand nimeresti si trenul pe deasupra ta e destul de spooky...
Multam de informatii.
Se vede in filmul lui iuli ca unele dintre acele pseudo-rosturi se misca la trecerea vehiculelor. Sper sa nu fie nevoie de vreo nenorocire pentru a intra in reabilitare sau pentru construirea unuia nou.

iuli

Tablele alea nu sunt rosturi, sunt pur si simplu sa acopere gaura, acolo e picat betonul si sta doar pe grinzile metalice. Cred ca ati mai vazut uneori si in oras pus tabla de 20 peste niste gauri din asfalt.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog


Ionut

Merci de filmari! :) Ne trebuie mai repede autostrada...

iuli

A fost calvar pe portiunea asta de drum!!! Bine macar ca de data asta nu am prins accident si nu am prins si blocaj inainte de Sebes ci doar in oras. Cred ca locuitorii din Sebes au sa ridice 10 biserici daca scapa de nebunia aia din oras. Ma si mir ca mai sta biserica aia veche din centru in picioare la cate TIR-uri au trecut pe langa ea in ultimii 15 ani cel putin.  :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

BoGDaN

Sibiu-Deva adevaratul drum al mortii...cate drame, cati morti. Il parcurg mereu cu grija. De multe ori cand vin din Germania obosit, ma opresc la Deva la Mc o jumatate de ora si apoi trag spre casa spre SB. Aveti grija oameni buni in comuna Cristian, in curbele alea la iesirea spre Sibiu. Mereu mor oameni acolo. Fiti cu bagare de seama! Nu e o luna-doua fara un accident mortal. Hai autostradaaa


BoGDaN

Skynic mersi de film, nu prea am fost in Sud chiar ma gandeam cu sunt drumurile...stau binisor!

marius_ar

O parte din DN 79 Arad - Oradea, mai exact din Arad pana in Chisineu Cris:

http://www.youtube.com/v/kGdmC3ii8QI

radutm

In sfarsit o analiza faina, la obiect, facuta de Capital:
QuoteConcursul național de asfaltare, faza pe județe
Din 1990 și până azi, pe harta României au apărut 10.000 de kilometri de drumuri modernizate. Distribuția lor este departe de a fi uniformă.

În 1990, în Olt erau 347 km de șosele asfaltate. La sfârșitul lui 2011, lungimea lor crescuse de aproape patru ori, la 1.290 km. O situație similară se înregistrează și în Alba: de la 392 km de drumuri asfaltate la căderea regimului comunist s-a ajuns, anul trecut, la 1.278 km.

De cealaltă parte se află județe unde progresele au fost nesemnificative (Iași - 388 km de șosele modernizate în 1990, 403 km în 2011, sau Sibiu, unde creșterea a fost de la 321 km la 337 km).

....


Sursa: http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/170178.html
cont inchis

sebba

@Skynic
WOW, au reparat "valurile" de dupa Tr.Magurele?
Au pus si asfalt pe bucata de dinainte de Olt?
Abia acum imi dau seama de cati ani nu am mai trecut pe acolo...  O:-)

Dar in ansmblu tot cam "zdruncinat" a ramas drumul, cel putin intre Alexandria si Tr.Magurele.
Si nu pricep cum au scos ei Oltu ca se scalda in asfalt, referitor la graficul de mai sus.
La asa grafic ma asteptam sa fie sticla drumurile pe acolo

Si... tu nu stiai ca in Corabia vacile au prioritate? prea te-ai bagat cu tupeu dar nu ti-a mers!  :D

Multumim ptr filmare
Sailing away! S/Y Haimana

stelian222

#326
Quote from: radutm on August 09, 2012, 09:26:00 AM
In sfarsit o analiza faina, la obiect, facuta de Capital:
QuoteConcursul național de asfaltare, faza pe județe
Din 1990 și până azi, pe harta României au apărut 10.000 de kilometri de drumuri modernizate. Distribuția lor este departe de a fi uniformă.

Interesanta statistica! In unele judete s-a dublat sau chiar triplat numarul de km de asfalt. INSA din ceea ce am constatat eu desi a aparut asfalt nou (multe drumuri datorita proiectelor europene) starea drumurilor nationale de exemplu, sau vechile drumuri judetene este din ce in ce mai proasta. Sa dau exemplu jud VS:

DN24A Husi-Murgeni-Barlad praf si pulbere, nu s-a mai turnat covor asfaltic de peste 20de ani, doar plombe aleatorii (adica raman mereu gropi).
DN24B portiunea de dupa Albita spre Iasi, la fel cred ca nu s-a mai turnat covor din '91-'92 cu exceptia uni sat imediat dupa Albita cam 3-4km asfalt nou in rest doar plombe pana la Iasi.
DN15D Vaslui-Negresti-Roman drumul arata bine pana la Negresti pt ca s-au facut tratamente cu piatra in anii trecuti dar de la Negresti e praf-praf nici macar plombe nu sunt peste tot.
DN2F Vaslui-Bacau arata acceptabil dar asfalt nu s-a mai turnat in ultimii 10ani decat plombe,  in satul Dragomiresti nici macar plombe nu sunt.
DJ244D Husi-Ciortesti-DN24 Iasi s-a lasat in degradare in ultimii 10ani nici macar plombe, este in proiect de multi ani modernizarea lui pt. scurtarea distantei spre Iasi
DJ248 Vaslui DN15D-Buhaiesti-Iasi lasat in degradare in ultimii 20 de ani, este in proiect modernizarea lui pt. scurtarea distantei Vaslui - Iasi

In schimb au aparut cateva judetene de mica importanta dar cu asfalt nou: 244B,244C,224E,243+ mai multe drumuri comunale unde au avut primarii fonduri, de 2-3-5 km


iuli

Sibiu - Codlea



Am vrut pana la Brasov dar din pacate s-a cam terminat memoria pe card si ultimii km nu au mai intrat :(

Harta:  http://goo.gl/maps/NOY7d
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

cricric



Faine filmulete. Aveam si io unu pe care vroiam sa-l pun pe youtube, da' acuma m-ai degrevat de treaba asta :lol:

Asfaltul de la iesirea din Sibiu pana la giratoriul DN1/DN7 mi se pare tot mai prost