Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

valexandru

@petrarca :lol: Dar incepuse de mult timp si aici va aduc aminte promisiune domnului Falca cu 75% din inelul de centura al Aradului.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

adsailton92

Salut,
..ok..sa postam si aici:
Salutari,
Scurta trecere in revista a lucrarilor(care nu prea sunt) pe drumul ce leaga Satu-Mare de Baia-Mare-eu,i-l vad foarte important pentru zona de NV a tarii.De la iesire din SM si pana la intersectia cu drumul ce duce la Halmeu, starea drumului este cam asa:

Este dat un strat de uzura, ceva de genu' si cam atat, in schimb predomina si pe acest strat, ca de altfel pe intreg drumul o gramada de inscriptii, semn ca se va mai lucra.

De aici spre Livada, lucrarile cresc in intensitate, in special pe partile laterale ale drumului, unde au aparut niste transee, ca la Marasesti.
In unele locuri, pana si radacinile plopilor apar la vedere. De fapt, la ora la care am trecut eu, in doua locuri se lucrau, exact la aceste aspecte. In schimb, asfaltul este rau spre foarte rau.


Trecerea de cale ferata, de la Livada:








La orizont Tara Oasului, cu Muntii Oasului

De pe la intersectia spre Busag, drumul e din nou acceptabil pana in Baia Mare. Pe margine, cred ca au adus piatra de la calea ferata, spun acest lucru prin prisma dimensiunilor.
Din punctul meu de vedere, daca se continua tot asa, reabilitarea va fi cu dificultati.
Nu exista nici o asemanare, de exemplu, intre cum s-a lucrat, la intensitate ma refer, intre Dej si Baia-Mare si cum se lucreaza aici.
PS-In Seini drumul e praf
Drumuri Bune!
Adailton 
     

davyl

Multumesc de poze Adailton!
Cat mi-as dori sa vad zona aia, chiar in conditiile drumului aluia. Dar acum ca s-au apucat de treaba, poate o sa o fac drumul dupa ce e gata reabilitarea. 

petrarca

Quote from: davyl on April 24, 2012, 01:52:37 PM
Multumesc de poze Adailton!
Cat mi-as dori sa vad zona aia, chiar in conditiile drumului aluia. Dar acum ca s-au apucat de treaba, poate o sa o fac drumul dupa ce e gata reabilitarea.

Alta reabilitare din aceeasi zona

http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/dn18.pdf

@drian

@petrarca :D Ce veste mare! In sfarsit ...

Foarte bine punctat adsailton92, multumim de update. Vakond KFT si Vegyepszer ZRT se misca foarte incet, iar in acest ritm nu au cum sa termine pana in 02.01.2013.



davyl

Quote from: adsailton92 on April 24, 2012, 01:04:00 PM
Trecerea de cale ferata, de la Livada:

Drumuri Bune!
Adailton 
   
Trecerea aia peste calea ferata poate se reabiliteaza asa cum am vazut pe Timisoara-Cenad, unde sunt mai multe treceri super-line, facute cu un material negru. Aproape ca nu simti ca treci calea ferata!


valexandru

Pe DN67, in zona Horezu:
In spate, se vede Masivul Buila:




La iesirea din Horezu:


Bonus pitici:



"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

#191
La Costesti, la "Rezervatia naturala Muzeul trovantilor Costesti":






Si ca Bonus de final , Oltul la "Malul alb":


"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

davyl

Ce frumosi sunt trovantii aia! Multumim mult de poze! Azi am fost in concediu urmarind pozele tale! :)

valexandru

@davyl
Stiu, si mie mi-au placut .Ca un bonus special pentru tine:
De pe DN7 Pitesti-Ramnicu Valcea, la intrarea in Rm. Valcea:

Acolo e ultimul loc in care se pot vede Muntii Buila. In Ramnicu Valcea nu se pot vedea desi sunt mai aproape decat Cozia care se vad.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"