News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012

^Podul este construit de chinezi, dar Bemax este o firmă de construcție din Muntenegru gen UMB. Autostrada este finanțate de China și parțial construită de ei. UE nu a vrut să se bage când i-a rugat muntenegreni.

Morosanu

Alecu se referea la Podul Pelijesac. Este construit de aceeasi chineji ca si cei din Muntenegru. Diferenta e ca in Croatia, tara UE, 85% sunt fonduri europene, pentru constructia podului de 2.5 km cam totul este adus din China manopera inclusa, doar betonul fiind croat.
Politica distruge tot ce atinge.

bogdymol

Astazi s-a anuntat ca localitatea Fucking din Austria isi va schimba denumirea in Tarsdorf incepand cu 1 Ianuarie 2021. Deci semnele bine cunoscute vor disparea:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

cezar-mario2012


kitsune

#1549
Și berea ? ? ?

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

bogdymol

Astazi s-a dat drumul circulatiei pe autostrada A1 din Bosnia, bucata care e centura ocolitoare a orasului Zenica (al 4-lea oras ca marime din tara). Si cateva poze:



Vad si ceva tuneluri pe acolo:



Dealul lor cu lilieci:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

danutzu_1069

#1551
Podul Canakkale 1915
Este in plina desfasurare montarea catwalk. (aceiasi pasi vor fi si la podul de la Braila)
Se avanseaza si cu viaductul de acces de pe partea Asiatica (realizat pe principiul, turnare in situ si impingere)

minidocumentare:




bogdymol

In timp ce noi ne batem capul cu un rost de dilatatie ce trebuia sau nu sa fie finalizat inainte de deschiderea autostrazii, altii mult mult mai mici decat noi, izolati in mijlocul Atlanticului, s-au decis sa lege 2 insule intre ele printr-un tunel pe sub Atlantic! Si nu e suficient ca fac tunel pe sub Atlantic, dar au mai si facut un sens giratoriu acolo jos sub ocean.

Tunelul Eysturoyar din Insuelele Feroe, ce are 11,2 km lungime, se va deschide in curand:



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Parca ne bat și la fotbal. Ca la infrastructură ne asculta cu urechea. Bai dar ce le-a venit? Nu puteau să facă debleu?

bogdymol

Quote from: Ionut on December 04, 2020, 10:28:24 PMNu puteau să facă debleu?

Ba da, ca si olandezii doar ca prin ocean, google "the Moses bridge":

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Astazi s-a deschis circulatia pe drumul B289, sectiunea de centura a localitatii Untersteinach din Germania. N-as fi postat aici despre asta, dar podul asta e prea fain:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bgd77

Wow! Pe langa ca arata fain, vad ca poti depasi pe pod, si in curba. In Romania sigur era linie continua.

gicu

Am observat că e valabil cam peste tot in Germania și Austria. Foarte multe zone în care la noi ar fi linie continuă și indicatoare de interzicere a depășirii acolo sunt lăsate la liber, iar șoferii pot decide ei dacă depășesc sau nu. Însă la noi nu e aplicabil din cauza calității școlilor de șoferi și a faptului că în majoritatea șoferilor români este câte un Hamilton sau Schumacher care abia așteaptă să mai câștige câte o zecime de secundă.

bogdymol

Imi doresc ca peste 10 ani sa putem face si noi o comparatie macar la fel de colorata ca si Polonezii:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

marinul

Albastru ce semnifica? Rosu banuiesc ca e in constructie si verde data in trafic