News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Morosanu

Daca nu ma insel pe la anul ar cam trebui sa fie gata. (initial termenul era 2019)
Politica distruge tot ce atinge.

Ionut

:lol:

E clar, nu ma pricep deloc.

Quote from: Ionut on December 30, 2018, 11:46:36 AM
Ce promisiuni baga si ăștia ca termina in 2019. :) Asa o fi, nu ma pricep eu, chinezii în Muntenegru lucrează cu 10000 oameni. Chiar, cati oameni au în șantier?

Ba baieti, stati chill. Nici in 2020 nu va fi gata. Voi nu vedeti ce fac aia acolo?

Goldmund

Sincer, pe mine nu ma intereseaza ce fac cei din Muntenegro, Albania, sau Turcia. Noi suntem in UE si ar trebui mai mult sa vedem cum tari precum Polonia, Portugala, Spania sau Ungaria reusesc sa faca mii si mii km de autostrada cu bani europeni, iar noi vrem un ciot de autostrada A8 prin Moldova si acela finantat prin PPP(!)...

Dar ca suntem la "Drumurile Europei", as lua cazul Poloniei care la 1990 avea cam aceiasi km de autostrada precum Romania...
Va rog sa va uitati la santierele lor si sa vedeti diferentele de constructie a autostrazilor din tara prietena si ce si cum se construieste o autostrada la noi: autostrazile poloneze se construiesc pe cat posibil in linie dreapta(parca ar sti, langa poate construi oricand o cale ferata de mare viteza! - candva), curbele de pe autostrazile poloneze  parca sunt facute pentru viteze de peste 200kmh,  autostrazile par mai late, iar pe o singura autostrada poti vedea cateva feluri de "antifonice" care mai de care moderne, unele mult mai inalte ca la noi, etc.. Podurile care trec peste autostrazile lor sunt atat de diferit unele de altele, multe pe o directie care urmareste drumul pentru care sunt facute...Unele poduri peste autostrazile lor sunt superbe, opere de arta! Acum nu gasesc un santier de pe o autostrada poloneza, dar va asigur ca ramaneti surprinsi cum construiesc acesti oameni(din bani europeni)

cezar-mario2012

#1173
^ Poftim din Polonia:





Muntenegru este spectaculos din ce fac acolo. Polonia are mai mult câmpie mult mai ușor de construit. Polonia este și o țara mare cu o populație de peste 38 milioane de locuitori, cu un lobby foarte puternic atât în UE cât și în USA. Acest lucru a făcut ca UE să nu fie atât de drastici când au dat bani, au la măgării făcute maldăr, dar europeni au cam închis ochii. Să nu uitam de poziția strategică a Poloniei, culoar direct între estul și vestul Europei. 

voicul

Daca am urmarit bine, cu sectiunile astea 2, termina A1-ul lor pe directia N-S.


Dominik

#1175
^
Nu chiar, mai este o portiune mica de 24 km de construit, dar in mare e gata A1 polonez.

Situatia de A si DX in Polonia la sfarsit de 2018
Verde: constuite
Rosu:  in constructie

You're in Steelers Country

voicul

#1176
Intre timp s-au miscat cu talent si in 3 luni au dat drumu si la sectiunea aia. Eu asa vad pe maps Daca mergi pe E75 in jos o sa vezi ca e dublu si se vede si din saletit sau masina Google ca e autostrada gata.

Intre timp m-am uitat mai atent si din masina si nu este autostrada (pare cam ingusta banda de urgenta si imaginile sunt din 2013). Oare probabil asta arata harta ta, ca acum extinda la autostrada?

Dominik

You're in Steelers Country

Goldmund

cezar-mario2012,
noi ne dam seama ca situatia geopolitica a Romaniei nu este aceeasi cu a Poloniei, insa Romania are cateva coridoare pan-europene f. importante, tot strategice, poate chiar mai importante daca ne gandim la UE(coridoarele spre tari din sud-estul UE!)
Eu nu cred ca noi dorim vreodata sa scuzam incompetenta locala prin "altii au doar campie, sau mai mult campie, tarile din vest sunt mai prietenoase cu unele tari din est, decat cu altele, etc.)
Apropo Polonia: nu exista zi ca mass media din Germania sa nu critice politicile din Polonia...Totusi observam ca fondurile europene nu tin cont de partid, de ideologii, ci doar de vointa nationala de a lega toate orasle principale a unei tari prin autostrazi si daca se poate...prin fonduri europene.
Poate am fost eu prea categoric cu afirmatia ca pe mine nu ma intereseaza decat tarile din UE, unde apartinem..Normal ca ma intereseaza toata lumea unde se construieste, mai ales in Europa.

PS
acum functioneaza si computerul meu (pot cauta in youtube din nou!)si pot privi din nou cum plonezii isi construiesc una dintre cele mai moderne retele de autostrazi
mersi pt. filme!

iulius

Un mic update de pe A4, Torino-Milano (Berbamo-Aeroporto Orio al Serio)
Primele ore ale diminetii de ieri




Powered by API/PUM imgur uploader



^^^
In aceasta imagine nu stiu daca reusiti sa observati linia feroviara de mare viteza, pe partea dreapta/paralel cu autostrada, trenurile de mare viteza circuland cu cca 300 km/h (am intalnit doua in decurs de o ora)















Constructii de blocuri






Sediul Generali Milano









Aeroportul din Bergamo


Powered by API/PUM imgur uploader

Imi pare rau ca nu am reusit sa fac o poza de la inaltime cu A7/Centura Bacau, se avanseaza f bine.

stent76

^Aeroportul e pe partea cealalta (stanga) a autostrazii. Ceea ce vedem deasupra e Orio Center, poate cel mai mare mall din nordul Italiei. Percassi - proprietarul, a inceput constructia altuia mult mai mare la Segrate (Milano Est).
Nu-mi aduc aminte sa fi prins A4 si A8 asa goale ca si in pozele tale. (le-am batut de sute de ori in ultimii 15 ani)

iulius

^^^
Fiind duminica traficul de dinainte de ora 07:00, da te asigur ca dupa aceasta ora traficul a inceput sa curga..

pentium10

din Polonia

autostrada urbana S2 va trece printrun tunel de 2300 metrii sub oras, si mai adanc sub o alta linie de metrou (care nu va fi oprit pe timpul lucrariilor)

fotoreportaj foarte lung aici: https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=639909&page=1555



Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)