News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

drrond7

Ok, bombardată înțeleg, însă cât de rău mă interesa. Voiam să merg spre Rm. Vâlcea (am un sedan) și voiam să știu dacă e galben sau roz.
Oricum mersi de răspuns!
Carpe Diem!

alexcrist

DN 12 C, din Bicaz până la intrarea în chei, e gata! :) Asfaltat integral, cele 2 treceri la nivel sunt chiar la nivel, marcaje super (testate pe zi și pe noapte). Sper să fie o lucrare de calitate și să țină în timp, mai ales că prima porțiune făcută acum 2 ani (parcă) încă are 0 probleme.

Recomand albastru.

fulgerica2003

Salutare,

Imi puteti spune si mie cum se prezinta DN67C? Pe toata lungimea, intre Sebes si Ranca? Harta de pe prima pagina vad ca a fost actualizata ultima data in septembrie 2017. De asemenea, am vazut ca e deschisa circulatiei http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=13.msg196811#msg196811, dar as vrea sa stiu care e starea asfaltului.

Multumesc

ahotik

#1848
Quote from: alexcrist on July 15, 2018, 11:19:17 AM
DN 12 C, din Bicaz până la intrarea în chei, e gata! :) Asfaltat integral, cele 2 treceri la nivel sunt chiar la nivel, marcaje super (testate pe zi și pe noapte).

Confirm. Am fost ieri pe acolo si e foarte bine facut.

ahotik

Vad ca pe harta Transalpina are o zona galbena. Stie cineva care starea actuala? Nu am fost niciodata si as vrea sa incerc pe acolo. Multumesc!

perfidus

DN67C sector Obarsia Lotrului - Ranca - este de verde (semnalizare slaba sau lipsa, lipsa parapet pe unele zone sensibile si marcaje de drum in lucru, asfalt inca OK). Sebes - Obarsie - nu cunosc starea mai recenta dar este tot regim de drum in lucru.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Schumy

Pe DN67C, tot sectorul cuprins intre Dobra si limita cu judetul Valcea poate sa fie retrogradat la galben. Daca pana anul trecut ultimii kilometri pe urcare inainte de lacul Tau Bistra si de asemenea portiunea pe urcare inainte de barajul Lacului Oasa erau mai rele, anul acesta situatia s-a schimbat.
Sectorul Dobra - Tau Bistra incepe pe primii cativa kilometri cu alternante intre zone cu strat de uzura si fara, dar ok calitativ. In schimb, lipsa unor amenajari hidrotehnice pentru colectarea apelor pluviale aduse de torenti de pe versanti au facut ca drumul sa fie inundat de apa si aluviuni in unele zone. Chiar si in zilele cu vreme ok sunt cateva portiuni unde aproximativ o treime din banda dinspre versant e acoperita de nisip si pietris (atentie sporita in special celor pe 2 roti). Ulterior, pe portiune de unde se ingusteaza valea si pana sus la barajul Tau Bistra calitatea asfaltului scade, incep sa apara gropi si pe unele portiuni mai exista si caderi de pietre.
Sectiunea Tau Bistra - Baraj Lacul Oasa incepe cu un asfalt ok, dar cu cateva denivelari in dreptul unor podete. Ulterior, dupa terminarea lacului si ingustarea vaii incepe sa se strice asfaltul. Zona nu a avut niciodata un strat de uzura, iar reparatiile de acum cativa ani (atunci cand s-au asfaltat si podetele) precum si stratul de asfalt turnat acum multi ani incep sa cedeze. Pe scurt: multe crapaturi (unele mari, mai ales intre benzi), zone in care s-a tasat terasamentul si au aparut gropi. In plus, aceasi problema de pe segmentul anterior cu apa torentiala revarsata pestre drum si un asfalt destul de rugos si lipsit de aderenta pe alocuri (am avut o situatie destul de neplacuta pe una dintre curbe in care am pierdut aderenta si rotile mi-au intrat pe crapatura dintre benzile de asfalt).
Sectiunea Baraj Lacul Oasa -  limita jud. Valcea e probabil cea mai periculoasa. Cum treci de baraj intampini gropi din primele curbe. In mai multe zone umbrite s-a infiltrat apa si au aparut niste gropi mari care acopera suprafete considerabile din suprafata de rulare (portiunile variaza de la jumatate de banda si pana la intreaga  latime a drumului). Pe intreg sectorul de drum de pe marginea lacului e aceasi situatie si zonele mai bune alterneaza cu cele rele destul de des, astfel ca m-am trezit de vreo 3 ori cu masini care-mi veneau pe contrasens in curba.
Dupa acest segment, situatia se mai imbunatateste, dar portiunile care nu aveau asfalt la momentul sistarii lucrarilor si care au fost asfaltate ulterior s-au degradat foarte tare (gropi si denivelari). In plus, in mai multe locuri in care taluzul a fost lasat expus vremii continua sa se erodeze, iar copacii sa se prabuseasca peste drum.
Dupa intrarea in judetul Valcea calitatea asfatului e mai buna, marcajele si semnele de circulatie putin mai multe, dar podul de la intrare in Obarsia Lotrului ramane in continuare nefinalizat si portiunea respectiva de 100m neasfaltata.
Portiunea in care DN67C se suprapune cu DN7A a ramas aproximativ la fel (aceasi zona neasfaltata), portiunea de la Lotru si pana la Ranca e cam la fel ca anul trecut, dar coborarea de la Ranca la Novaci mi se pare ca a inceput sa se degradeze (in plus, sunt cam sterse marcajele si cu tot concursul de drifturi organizat acum cateva saptamani nu le-au refacut inca).

Skynick

Salut

Care mai este starea reabilitarii drumului DN56 Craiova - Vidin? Se mai lucreaza?

Multumesc

ovideatza

DN2E Spataresti-Gura Humorului se poate prelungi zona de albastru si scurta galbenul (care poate fi trecut chiar Verde, are marcaje si pe laterale, fara gropi).

AlexxC

Craiova Vidin este 95% gata, sunt cateva portiuni neatacate cu asfalt vechi dar in rest se merge lejer cu peste 100kmph.
Atentie la trecerile de la asfaltul nou la cel vechi, sunt cateva praguri destul de accentuate in care risti sa iti avariezi masina.

nasty

#1855
Quote from: alexcrist on July 15, 2018, 11:19:17 AM
DN 12 C, din Bicaz până la intrarea în chei, e gata! :) Asfaltat integral, cele 2 treceri la nivel sunt chiar la nivel, marcaje super (testate pe zi și pe noapte). Sper să fie o lucrare de calitate și să țină în timp, mai ales că prima porțiune făcută acum 2 ani (parcă) încă are 0 probleme.

Recomand albastru.

Confirm albastru.
În schimb porțiunea cu verde de pe hartă, între Gheorgheni-Lacu Roșu este de ROȘU, în special în curbe sunt  niște găuri mari și adânci, care nu pot fi ocolite cu toate roțile, unii au încercat chiar să iasă de pe carosabil, se văd urme. Situația e dinamică, găurile au mai fost cârpite în zonă, dar asfaltul și cârpelile au fost de foarte proastă calitate.

ovideatza

DN2H spre Radauti, in Milisauti, nu mai este intrerupt pt auto sub 3,5t. Au facut un pod provizoriu de tuburi.

Asa ca nu cred ca are rost sa apara ceva pe harta.

PS: pe cand urmatorul update de harta? Vad ca scrie 09.2017 pe ea...era util cred inainte de concedii si eventual inca un update dupa, pe baza informatiilor primite.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ionutz

#1857
Atentie cu acel pod provizoriu de la Milisauti de pe  DN2H, dupa 3 zile s-a surpat... Eu nu m-as duce pe acolo... Mai bine ocolesti 10-15 km, si mergi pe DN... Este o varianta ocolitoare si mai scurta, prin satele Satu Mare si Tibeni, dar acolo est eo portiune de 2 km neasfaltata, si e cam rau (multe gropi)

http://www.obiectivdesuceava.ro/local/podul-provizoriu-de-la-milisauti-s-a-surpat/

ovideatza

Da, vroiam sa anunt ca s-a terminat cu varianta de avarie.


Sent from my iPhone using Tapatalk

mariusd

Buna ziua,intentionez sa fac o excursie pe langa malul Dunarii pana la Tulcea,directia Orsova - Tulcea,am o masina de teren..ma intereseaza situatia drumului pe acest traseu

54A - 51A - 5C - 41 - 31

Traseu Garla Mare - Bistret - Turnu Magurele - Piatra - Giurgiu - Calarasi - Cernavoda

Multumesc frumos