Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vancouver

Nu trebuie ca 2 drumuri sa fie la fel ca sa aibe aceeasi culoare. Fiecare culoare are o plaja destul de larga. Unele drumuri sunt la un capat al plajei, altele la celalalt capat.
In afara de asta, la drumuri judetene judecata este mai "toleranta", pentru ca de la un DJ nu putem avea aceleasi pretentii. Dar diferenta se vede prin linia mai subtire.
De asemenea rosu este un drum numai daca are gropi mari sau nu este asfaltat, nu doar daca e deranjant la mers, fiind de beton.

Mai concret.

DN68A:



DN68A este un drum multipeticit, cu marcajele semi-sterse, cu marginea drumului insuficient intarita - una peste alta un drum cu nota "insuficient" pentru un drum national. De asemenea DN68A este un drum aglomerat. Deseori se merge incetinit din cauza altora. De aici rezulta doua aspecte:
- mergand mai incet, denivelarile nu mai sunt asa deranjante
- concentrandu-te la trafic, ignori si uiti apoi de problemele caii de rulare.
In plus noaptea sau pe ploaie, DN68A devine dificil.
DN68A este la limita dintre verde si galben. De aceea acum asa si apare pe harta, partial galben, partial verde. Nu inseamna neaparat ca zona galbena de pe harta este net inferioara celei verzi, este mai mult simbolic ilustrata ideea ca exista zone verzi si zone galbene.



DJ682:




Dacă față de poza din imagine, intre timp drumul s-a degradat și e plin de gropi - nu neapărat peste tot, dar sa zicem în anumite locuri trebuie redus la 20-30 km/h din cauza gropilor - atunci il facem rosu. Daca nu, fiind un drum liber, cel mai deranjant lucru este calea de rulare si ca atare ramâi cu impresia ca drumul e rau. Dar pentru un DJ starea din poza este de galben. Roșu înseamă că există locuri în care viteza trebuie redusă la 20-30 km/h pentru a nu rupe mașina în două.

Dacă vrei un exemplu de roșu, DN18 Moisei - Iacobeni. In vara trecută, când am mers, erau locuri în care cu 10-20 km/h încercai să faci slalom printre gropi, dar nu aveai cum să nu iei măcar una. Desigur, nu pe tot traseul era la fel de rău, media a fost undeva la 50 km/h - asa cum apare si pe google maps: 87 km intr-o oră și 45 minute. Noaptea nu vreau sa stiu cum ar fi.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Dragos Sebastian

Dn68A a primit asfalt si marcaje noi in Judetul Timis. In Judetul Hunedoara nu a primit nimic , e la fel ca inainte .

vancouver

OK. Am redus zona galbena de pe DN68A, astfel incat in jud. Timis este verde complet. Apare la urmatorul update.

Mi-ar face placere sa elimin complet galbenul, daca si cei din Hunedoara asfalteaza.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

Quote from: vancouver on March 24, 2016, 12:28:30 AM
in jud. Timis este verde complet. Apare la urmatorul update.
Mi-ar face placere sa elimin complet galbenul, daca si cei din Hunedoara asfalteaza.
Chestia asta ma depaseste...

Nu vorbim de DJ-uri, unde inteleg ca un CJ vrea sa intretina drumul, si de la limita celuilalt judete este praf, ca CJ-ul celalat nu vrea....
Dar in cazul DN-urilor ?!?!...
Astea nu sunt finantate la nivel national ?!?!...

Nu de asta se numeste cNadnr ?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

Quote from: vancouver on March 24, 2016, 12:28:30 AM
OK. Am redus zona galbena de pe DN68A, astfel incat in jud. Timis este verde complet. Apare la urmatorul update.

verde pe OSM, apare maine pe web si pe mobil :)




stefanudrea

Sa nu va suparati pe mine, dar nu reusesc sa deschid pe mobil harta. Puteti sa ma ghidati cumva prin pm?

cristi5

Te ajut eu pe pm, si cu ocazia asta poate imbunatatesc instructiunile de mobil!

epuru

Salutare!

Am de facut un drum de la Timisoara la Leresti, jud. Arges, iar Google Maps imi ofera urmatorul traseu: https://goo.gl/maps/BTTLrkx7nRm si ma bate gandul sa-l urmez intocmai ca sa nu mai ocolesc pe la Ramnicu Valcea.
Stie cineva cum este drumul pe acest segment de ~50km din traseul de mai sus: https://goo.gl/maps/vGkRPDYuKjs ? N-am mai trecut pe acolo si nici nu sunt imagini StreetView.

Multumesc!

vancouver

Nu am fost pe acolo, dar stiu ca s-a discutat pe aceasta tema in momentul in care au cazut stanci si s-a blocat Valea Oltului la Brezoi. Daca tin bine minte, presa locala a sugerat traseul ca fiind posibil, dar ca avand ca. 15 km de drum de tara, din care vreo 5-6 km pur si simplu o poteca de carute, si anume intre Pripoane si Salatrucu. De la Salatrucu in jos pe Valea Topologului e asfaltat si OK.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

rizelgeorgel

#804
Stie cineva ce stare are DJ153C Reghin - Ditrau? Ar scura distana cu 20 km fata de drumul european prin toplita. De asemenea DJ154A observ ca poate fi folosit ca ocolitoare a reghinului, pana la Deda. Ar fi foarte interesant de folost, pt ca eu cand am venit de la Tg Mures spre Topita am traversat reghinul in 25 min.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

Quote from: vancouver on March 25, 2016, 11:24:52 PM
Nu am fost pe acolo, dar stiu ca s-a discutat pe aceasta tema in momentul in care au cazut stanci si s-a blocat Valea Oltului la Brezoi. Daca tin bine minte, presa locala a sugerat traseul ca fiind posibil, dar ca avand ca. 15 km de drum de tara, din care vreo 5-6 km pur si simplu o poteca de carute, si anume intre Pripoane si Salatrucu. De la Salatrucu in jos pe Valea Topologului e asfaltat si OK.

Pe OSM e marcat rosu ("very bad" no doar "bad") acolo.
http://ev.csc.kth.se/cristi/maps/#map=13/45.341/24.447

http://www.openstreetmap.org/way/79939043

cum se vede, autorul e dr4qul4 de aici de pe forum, si marcajul dateaza de acum cateva zile.

cristi5

Quote from: rizelgeorgel on March 25, 2016, 11:35:03 PM
Stie cineva ce stare are DJ153C Reghin - Ditrau? Ar scura distana cu 20 km fata de drumul european prin toplita. De asemenea DJ154A observ ca poate fi folosit ca ocolitoare a reghinului, pana la Deda. Ar fi foarte interesant de folost, pt ca eu cand am venit de la Tg Mures spre Topita am traversat reghinul in 25 min.

DJ153C rosu pe OSM, informatie din 2010-2012

http://ev.csc.kth.se/cristi/maps/#map=11/46.709/25.054

comentariul e "asfalt cu denivelari" pana la Ibanesti, apoi "asfalt cu gropi" pana la Tisieu, unde devine "very bad" (nu doar bad) si macadam. Comentariile mai spre est sunt si mai dramatice, dar te voi lasa sa le descoperi singur, da click pe drum aici

http://standup.csc.kth.se/maps/tiles.html#map=11/46.779/25.091
(se incarca mai greu)

DJ154A: nu sunt informatii pe OSM



pasadia

Quote from: rizelgeorgel on March 25, 2016, 11:35:03 PM
Stie cineva ce stare are DJ153C Reghin - Ditrau? Ar scura distana cu 20 km fata de drumul european prin toplita.

Google Street-ul s-a plimbat pe el, mai mult decat as fi crezut. Capatul arata asa (adica precum un drum forestier, ceea ce si e pe ultima portiune. Eu as zice sa nu incerci. :D

Quote from: rizelgeorgel on March 25, 2016, 11:35:03 PMDe asemenea DJ154A observ ca poate fi folosit ca ocolitoare a reghinului, pana la Deda. Ar fi foarte interesant de folost, pt ca eu cand am venit de la Tg Mures spre Topita am traversat reghinul in 25 min.

Ma uit pe harta si nu inteleg ce ocolitoare vezi tu. Toate drumurile acolo se varsa in centru Reghin-ului, nu exista alta varianta.

Quote from: epuru on March 25, 2016, 11:20:08 PM
Am de facut un drum de la Timisoara la Leresti, jud. Arges, iar Google Maps imi ofera urmatorul traseu: https://goo.gl/maps/BTTLrkx7nRm si ma bate gandul sa-l urmez intocmai ca sa nu mai ocolesc pe la Ramnicu Valcea.

La fel ca mai sus, drum de pamant, mai degraba forestier. Plus acel Curtea de Arges - Campulung care era si mai groaznic in anumite portiuni multumita diferentelor mari intre placile de beton. In plus nu vad de ce te-ai feri de Valcea, centura aia e acceptabila. Si as merge prin Pitesti apoi, DN73 spre Campulung aud ca e foarte placut de parcurs acum.

dr4qul4

Nu se merita ocolul. Se poate merge pe DN73C.
In nici un caz pe DN7D. Acum sigur e noroi dupa Salatrucu.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024