[MS] Centura Targu Mures

Started by pentium10, April 18, 2018, 11:59:21 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pentium10

#15
vezi rapunsul de aici, dateaza din mai, si zice ca deja se lucreaza la documentatie
https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=7.msg197469#msg197469

din cate stiu eu, nu trebuie expertiza asa mi au raspuns inca din februarie, vezi raspunsul lor

Quote from: pentium10 on February 26, 2018, 05:16:17 PM
Cica. "Lucrarile executate pana in prezent au fost receptionate de catre Inginer conform prevederilor contractuale si legale, drept urmare nu este necesara demararea unei proceduri de achizitie publica pentru expertizarea acestor lucrari. De asemnea, au fost dispuse o serie de masuri de conservare si de punere in siguranta a lucrarilor, executie care trebuie finalizata pana in luna mai 2018."

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Daca tot urmaresti subiectul, intreaba atunci din nou la CNAIR. Sau daca iti raspund greu, scrie-mi mie intrebarile si trimit eu, poate de noi au mai prins frica si raspund mai rapid. Poate. :)

pentium10

nu mai stiu ce sa intreb asta e problema mea,
formulez aiurea, incorect gramatical, si imi raspund pe langa
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Gandeste-te bine ce vrei sa afli si ce merita sa aflam. Da-mi apoi pe email mie (sau mesaj privat pe forum) intrebarile asa cum le poti scrie/formula. Si trimit eu.

pentium10

4. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Varianta ocolitoare a oraşului Târgu Mureş, pe DN 13 şi DN 15"
Proiectul poate fi consultat la adresa: http://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2018/09/HG-49.pdf
Proiectele de acte normative și documentele de politici publice incluse pe agendă pot suferi unele modificări în urma dezbaterilor din cadrul ședinței Guvernului României.

http://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/informatie-de-presa-privind-proiectele-de-acte-normative-care-ar-putea-fi-incluse-pe-agenda-edintei-guvernului-romaniei-din-20-septembie-2018
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

Quote from: pentium10 on September 20, 2018, 03:57:55 PM
4. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Varianta ocolitoare a oraşului Târgu Mureş, pe DN 13 şi DN 15"

A primit indicativul HG 753 / 20.09.2018 si s-a publicat in MO 824 / 26.09.2018. Urmeaza decizia de expropriere, dar mai dureaza putin.

pentium10

Urmare a solicitării dumneavoastră cu privire la Varianta ocolitoare a orasului Targu Mures, vă comunicăm următoarele:

1. Contractul de lucrări a încetat la data de 29.12.2017 în baza "Acordului de voinţă  al Părţilor privind încetarea contractului de execuţie" în baza art. 1321 din Codul Civil, iar pentru finalizarea obiectivului se va demara o noua procedură de achiziţie publică.
2. În Monitorul Oficial nr. 824/26.09.2018, a fost publicată Hotărârea Guvernului nr. 753/2018 privind declanșarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național ,,Varianta ocolitoare a orașului Târgu Mureș, pe DN 13 și DN 15".
3. La km 2+415 al variantei de ocolire este demarată execuţia unui pasaj suprateran peste drumul judetean DJ135, ce va asigura traversarea (denivelata) a DJ135 de către traseul variantei de ocolire.
4. Având în vedere solicitarea dvs. în ceea ce priveşte prelungirea proiectului variantei de ocolire, astfel încât ulterior finalizării construcţiei Autostrazii A3 să fie posibilă conectarea celor două proiecte, vă aducem la cunostinţă că această solicitare nu face obiectul proiectului "Constructia variantei de ocolire Târgu Mureş".
5. La data prezentei, CNAIR SA face toate demersurile necesare în vederea semnării cât mai curand posibil a noului contract de proiectare şi executie lucrări care va avea ca scop finalizarea lucrărilor variantei de ocolire Târgu-Mures.
6. Termenul estimativ de demarare a noii proceduri de achiziţie publică este semestrul I al anului 2019.

prelungesc foarte mult demararea licitatiei, poate vedem ceva pe la vara
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

adiarc

cred ca ai atins un subiect important si anume cum conectam centura la A3.....ar fii necesara mai multa promovare pt un asemenea proiect....e ceva de genul A8 in zona Ungheni-Acatari
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasadia

Voi vorbiti de conectarea centurii de pe partea estica, intre DN13 si DN15 cu drumul de legatura dintre A3 si Targu Mures? Acel drum care facea parte din lotul 1 al Tg. mures - Campia Turzii (ala anulat, relicitat s inca neatribuit)?

Daca da, atunci nu exista deja un proiect al primariei care urma sa fie facut din fonduri UE si care urma sa prelungeasca str. calea Sighisoarei?
Sau vrei alt proiect (care nu imi dau seama pe unde ar urma sa fie)?

pentium10

discutam ca trebuie conectat

aceea prelungire despre care se pomeneste este doar o bucata de 400 metrii.

primaria nu face nimica, nu are buget, si curtea de conturi a contestat ceva plati eronate pt relocari utilitati
zona este plina cu exploatare gaz
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

adiarc

eu nu stiu de un proiect al primariei.Poate ne poate furniza cineva informatii
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pentium10

pai este pe harta proiectelor de infrastructura, cele doua linii roz, sunt pe lista Primariei de 10 ani.
http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=13/46.537/24.587/0
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

^^^ Continuare VO Targu Mures catre Vest

Quote from: NGC on June 23, 2016, 09:59:46 AM
Continuare VO Targu Mures catre Vest

Quote from: NGC20 on April 12, 2016, 07:01:23 PM
Quote from: horatiu.cosma on April 12, 2016, 03:46:17 PM
Pentru lotul reziliat se poate scoate in orice moment la licitatie executia lucrarilor pe FIDIC Rosu. Pe Ungheni-Acatari nu avem nici macar SF. Are sens sa stam 2-3 ani pana cand va exista un proiect tehnic si pentru Ungheni-Acatari, pentru a le licita la pachet?

Apropo, uite ce interesant pica suspendarea. ;)

Quote from: NGC20 on September 30, 2015, 12:31:33 PM
"Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Targu Mures-Ditrau" -> Contract semnat in Mai 2015, dar suspendat din 15 Iulie 2015 pentru 12 luni.

Quote from: NGC20 on April 12, 2016, 03:43:18 PM
Quote from: NGC20 on October 16, 2015, 10:26:32 AM
DJ151D (km 0+000 – km 15+513) Ungheni - Acatari se va transforma in DN15H si se va moderniza.
^^^
Asta era intentia anul trecut.

Pana cand CNADNR si MT se hotarasc sa faca ceva pentru cele 2 proiecte de mai sus, Primaria Targu Mures a publicat pentru consultare publica alte doua proiecte pentru prelungirea VO Targu Mures catre Vest la nivel de 2x2.









1. ,,Tronson de legatura intre strada Budiului si Autostrada Transilvania" - Pentru rezolutie mai mare, vedeti aici.



2. ,,Prelungirea Caii Sighisoarei in directia DN13" - Pentru rezolutie mai mare, vedeti aici.



Quote from: pentium10 on August 30, 2016, 03:36:54 PM
Quote from: NGC20 on August 26, 2016, 09:03:45 AM
Cele 2 proiecte apar in convocatorul pentru Consiliul Local pentru 30 August 2016.

QuoteProiect de hotărâre  aprobarea indicatorilor tehnico-economici şi Declararea utilitate publică de interes local, a obiectivului de investiţii "Tronson de legătură între str. Budiului şi Autostrada Transilvania"

QuoteProiect de hotărâre  privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici şi  Declararea utilitate publică de interes local, a obiectivului de investiţii "Prelungire Calea Sighişoarei în direcţia DN 13, Tîrgu Mureş"

Au fost votate cele 2 hotarari. Vezi la transmisia live 1h07 https://www.facebook.com/transilvaniaerdelysiebenburgen/videos/1147481791993195/

pentium10

#28
S-a semnat contractul pentru un studiu de prefezabilitate pentru
"SPF - Strada de legatura intre Autostrada Transilvania si Sancraiul de Mures si pod peste raul Mures" in romanian 69 000 RON
continuarea drumul de legatura A3 prevazut la Sud de Targu Mures spre vest trecand Muresul.

PDF link la contract

variante desenate de mine
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Primaria Targu Mures incearca o Centura sub o forma de strada de legatura, dar a mai incercat acesta si din cauza fondului forestier nu prea le a iesit planul in ultimul 14 ani.

S-a semnat contractul pentru "Studiu de prefezabilitate pentru Creare strada de legatura intre Livezeni si Spitatalul Judetean de Urgenta Mures" in valoare de 65 000 RON.

https://tirgumures.ro/TRANSPARENTA/PRIMARIA%20TIRGU%20MURES%20SI%20SERVICIILE%20PUBLICE%20SUBORDONATE/Contracte/2018/12.%20Decembrie/contract_296_2018.pdf
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures