DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

danutzu_1069

Stai sa vezi cat o sa le ia sa puna predalele pe aceiasi zona.... Si atunci trebuie NO trains, NO power... (sa nu-mi spuna careva ca nu au oprit tensiunea prin LEA....)

Marius Papadopol

Fotografia  - arta de a fura timpului
O firimitura de clipă! 😇


Telvanni

@Raducu Popa
Este (poate) doar parerea mea: e super durutand cand filmuletul este montaj din cadre diferite, nu apuc sa-mi dau seama bine ce vad ca POC, ai schimbat cadrul.

TibiV

Doar ca noutate tehnica: Primul pod din România cu cărucior de cofrare Doka WagonT



Observasem ceva "neobisnuit" in filmarile colegilor din primavara, acum m-am lamurit ca este o noutate absoluta....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Whyse1

Din descrierea clipului de mai sus:
QuotePrimul proiect din România 🇷🇴 cu cărucior de cofrare, a fost implementat cu succes. 🙌
Podul face parte din drumul de legătură al Drumului național Brăila-Jijila, care include binecunoscutul pod hobanat Brăila-Tulcea.
:doh:

danutzu_1069

Ete na... și la viaductul Talmacel ce a fost când au turnat partea de borduri (exterioare)? Tot d-asta a fost...

TibiV

Da, mai, dar alea nu au fost Doka.

Probabil Doka este un sistem similar, dar mai simplu si mai ieftin pe distante scurte. Ei nu au avut deschiderile de la Talamacel...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Daaa, erau de la Hunnebeck... :lol:  :lol:
No comment!!

(captura filmari)

(captura filmari)

mitsu

Poate ca s-a mai vorbit despre asta si imi cer scuze daca ce spun e redundant.
Dar chiar ramane podul asta fara un nume la inaugurare? Nu stiu sa aiba vreunul si nu stiu sa existe vreun demers in acest sens - poate nu sunt eu la curent.

Iar ca propuneri, din punctul meu de vedere, cred ca doua sunt numele care i s-ar potrivi de minune Podului de la Braila:
1. Mircea cel Batran, pentru ca doar in timpul domniei acestuia Tara Romaneasca s-a intins pana la ,,Marea cea Mare", Dobrogea revenind la Romania abia 500 de ani mai tarziu.
2. Panait Istrati, cel mai cunoscut scriitor brailean la nivel mondial, pentru ca Podul de la Braila este un arc in timp si spatiu peste intregul univers descris de el.

Mai e o luna pana la inaugurare si ar fi cazul sa se faca ceva in acest sens. 



mirceaeliade

^exista in Romania vreo metoda de creare de petitie publica pe care sa fie si recunoscuta/urmarita de autoritati?

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Mai degraba Poarta Deltei. Sau Delta Gate. Putina lumea a auzit de Macin, in schimb Delta Dunarii este cunoscuta la nivel international.
Si acest pod va prelua si incuraja traficul turistic spre Delta Dunarii (in special dupa ce va exista un drum rapid pana la Braila)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rocklee

@POARTA DELTEI  8) ...mi se pare cel mai potrivit nume pentru acest pod ....

multumesc dra4qul4....chiar ar fi super acest nume ...

mirceaeliade