Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Duta C


asd_91

turcii au mai dus ceva utilaje sau tot alea 3 basculante sunt in organizarea de santier?

ionut_16

Daca tot se mentiona mai sus ca exista documentele de la Bechtel in camp...

Poliţia şi CNAIR ridică documentele companiei Bechtel, aruncate pe un câmp din judeţul Timiş
https://adevarul.ro/news/eveniment/politia-cnair-ridica-documentele-companiei-bechtel-aruncate-camp-judetul-timis-1_60e81e9c5163ec4271e68ce7/index.html





Powered by API/PUM imgur uploader

QuotePoliţiştii şi reprezentanţii companiei naţionale de autostrăzi ridică, vineri, documentele companiei Bechtel, abandonate pe un teren privat de lângă localitatea Giroc, judeţul Timiş, după ce presa a scris că bibliorafturile zac la voia întâmplării.

Direcţia Regională Drumuri şi Poduri Cluj şi viceprimarul localităţii Giroc au confirmat pentru Libertatea că o anchetă este în desfăşurare, iar autorităţile ridică documentele aruncate pe câmp. La faţa locului s-au deplasat poliţiştii şi reprezentanţii Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).   Sursa citată a publicat o anchetă din care reiese că un morman de bibliorafturi ale companiei Bechtel se află pe un teren privat de la marginea localităţii Giroc.    Din fotografiile publicate se observă că documentele se aflau într-un container, ai cărui pereţi lipsesc, fiind deteriorat de-a lungul timpului. Cum din container a rămas numai scheletul metalic, arhiva s-a împrăştiat pe câmp.   

Ce detalii conţin actele aruncate pe câmp

Jurnaliştii au găsit acte deteriorate cu antetul companiei americane care a lucrat la vestita ,,Autostradă a Transilvaniei" pentru care autorităţile au plătit 1,4 miliarde de euro, dar care nu s-a finalizat nici până astăzi. Singurul tronson finalizat este cel de la Turda la Gilău, mai precis 52 de kilometri.   Actele ce pot fi identificate în maldărul de la marginea câmpului cuprind planuri, intrări şi ieşiri de materiale de construcţie, transporturi de pământ, instructaj al angajaţilor şi programul oamenilor care urmau să finalizeze autostrada Braşov – Borş.    Localnicii spun că documentele stau pe câmp de ani întregi, a plouat pe ele, iar oamenii fără adăpost le luau pentru a se încălzi.    După apariţia informaţiilor în presă, autorităţile locale au asigurat perimetrul, ca să nu se distrugă probe".

Kimi


nicolaem

^^ sa il anunte cineva si pe Sova ca s-a gasit contractul pe care il cauta cu atata interes. O:-)

mike_us

S-au mișcat foarte bine Strabag păcat ca nu au câștigat tot ei si pe Chiribis - Biharia. 

Ionut

Parca toata lumea a avut un mic orgasm de infrastructura cand a câștigat Selina. Cu excepția mea. Va mai aduceți aminte? Sa caut reactiile pe forum? Ca alea din API nici nu mai conteaza.

Duta C


rocklee

in perioada aceia era un val de nemultumire inpotriva STRABAG....pentru ca u contestat mai multe licitati unele la care nici nu a depus oferta ....gen CRAIOVA PITESTI .. O:-)

Teo

Azi la amiaza era desfasurare impresionanta de  forte pe Nadaselu-Mihaiesti. Asa cum au spus si ceilalti colegi, sunt aproape 10 foreze pe traseu, cu nenumarate bascule, buldozere, excavatoare si alte utilaje.
Au inceput sa iasa din pamant pilotii forati.

Bachus01

Am fost astazi Sebeș-Zalau.  Minim 16 foreze am vazut din mers. O bila neagra , pe lotul Gilau - Nadaselu sensul spre Zalău o denivalare foarte urata . In schimb porțiunea construită de Bechtel se menține foarte bine având în vedere că este data in exploatare de mult timp. Mult mai calitativă fata de Sebeș- Sibiu . Pe A10 minim 12 trambuline/tasari.  Pe ambele sensuri

klax187

Ce se intampla cu alunecarea pe sensul Nadaselul - Gilau? A expirat garantia?
Am trecut ieri pe acolo, si e urat tare...

Teo

Au mai reparat din ele. Garantia sigur nu a expirat inca

ivladbogdan

Au reparat la urcare, insa tot se simte bine de tot si la 90-100 km/h.
La coborare in schimb e teroare acum. Daca cumva cineva ignora restrictiile de viteza si intra in curba pe coborare cu mai mult de 90 la ora va fi chiar periculos, mai ales de la toamna incolo.

alext

Nu stiu cum sa zic... dar, la cate semne de circulatie si restrictii de viteza sunt uitate sau puse aiurea, ignorarea restrictiilor de viteza a devenit un fel de sport national.

Nici nu stii unde restrictiile sunt reale si unde nu... si ce sa respecti sau nu....

Asa ca cine nu va cunoaste zona, are sanse mari sa aibe parte de adrenalina....