News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

#3975
CAPCANE, mai ceva ca pe vremea lui Țepeș! Ce soluție a găsit  Primăriea din Bistrita pentru protejarea bordurilor

Primăria Bistrița este Primăria din Ardeal care a găsit o soluție ieșită din comun pentru protejarea bordurilor și florilor din sensurile giratorii: țepușele metalice.  :bash:


Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

se vor invata minte cand va fi primul accident cu un pieton/biciclist/motociclist, care lovit usor de o masina, se va dezechilibra si se va infige in "protectia" lor.

Si eu care credeam ca bordurile (diafragmele) de 30 de cm ale lui Negoita pot fi periculoase.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dan74


adiarc

asfaltare pe ploaie usoara in Medias...sigur va rezista  :lol:



"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

sebba

Quote from: dr4qul4 on May 28, 2015, 01:39:52 PM
se vor invata minte cand va fi primul accident cu un pieton/biciclist/motociclist, care lovit usor de o masina, se va dezechilibra si se va infige in "protectia" lor.

Si eu care credeam ca bordurile (diafragmele) de 30 de cm ale lui Negoita pot fi periculoase.

mda, si deja au antecendente, cu tipa aia care si-a pierdut mana in accident
din pacate, istoria - daca nu inveti din ea - se repeta
Sailing away! S/Y Haimana


dr4qul4

poate ar fi timpul sa facem un grup pe waze, pentru toti utilizatorii forumului (nu stiu cum se face, dar cu siguranta avem colegi)
Eu am renuntat la statie. Aplicatia este mult mai buna
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

@dr4qul4
Eu zic sa nu renunti la statie.
Folosestele pe ambele.
Poate esti intr-o zona fara wazeri, dar cu colegi.

Eu le folosesc pe ambele.

stangabriel

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/portile-de-fier-1-construi-lift-sturioni-536349.html

"Ieri s-au împlinit 43 de ani de la inaugurarea oficială a Sistemului Hidroenergetic şi de Navigaţie Porţile de Fier I. În acest moment se intenţionează îmbogăţirea construcţiei cu un lift de trecere pentru sturioni.

În România şi în Bulgaria încă mai există populaţii viabile de sturioni sălbatici, unici în Uniunea Europeană. Ei trăiesc în mare, dar depun icrele în ape dulci. Sturionii sunt peşti de talie mare, care pot trăi şi 100 de ani. Ei străbat mii de kilometri pentru a se reproduce. Până în secolul al XIX-lea, sturioni uriaşi migrau în Dunăre până în Germania şi reprezentau o sursă de trai pentru multe comunităţi de pescari.
Astăzi, 5 dintre cele 6 specii native din Dunăre sunt critic ameninţate cu dispariţia, din două motive: braconajul şi barajele de pe Dunăre. Cel mai important, desigur, este barajul de la Porţile de Fier 1. În acest context, autorităţile române şi sârbe intenţionează să construiască la Porţile de Fier 1 un culoar special de circulaţie pentru peşti, un fel de lift pentru sturioni.
Conform unui studiu al Institutului Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor, în lume există 29.000 de asemenea construcţii, cele mai multe fiind realizate în Statele Unite şi Japonia. În Europa s-au construit până acum două asemenea pasaje pentru peşti pe barajele de pe Dunăre, în Austria.
Pasajul poate fi un tobogan de trecere realizat pe lângă baraj, prin care curge apa, sau efectiv un lift de peşti care traversează baraje mari. Acestea au un bazin deschis; după ce vietatea pătrunde, se închide trapa şi se transportă peştele cu liftul. Varianta aceasta este utilizată pentru peştii mari, în special în Franţa. Liftul de la barajul Tuilieres, de pildă, a costat 1.300.000 de euro. În România s-au realizat 100 de astfel de construcţii pe râurile interne, dar pentru obstacolele ce nu depăşesc 14 m înălţime. La Porţile de Fier 1, diferenţa de nivel e de peste 30 de metri."

Plus alte cateva informatii despre Portile de Fier.



adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

florin74

A fost saltat si patronul de la Selina. Deocamdata pt 24 ore. Sa vedem in continuare ce ne pregateste DNA-ul.

TibiV

De unde ştii ?
Nu am găsit nimic pe agenţii....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

florin74

#3989
E proaspata, din seara asta. Împreună cu vicepresedintele CJ Bihor, unul de la UDMR. Pe un site de stiri am vAzut.
Update. Vezi pe hotnews