News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

TibiV

Foarte adevărat.
Mai ales de voi, cei tineri...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Quote from: TibiV on May 02, 2015, 08:29:49 PM
. Vezi in zona semi-desertica din Gorj, cunoscuta ca "Sahara Olteniei". In anii 50 s-au plantat perdele de protectie, s-au facut retele de irigatii. Dupa revolutie li s-au data pamanturile inapoi. Au taiat tot - si perdele de protectie, si tevi de irigatie... Si s-au intors nisipurile... 

Sahara Olteniei e in Dolj, acasa la Carutasul, nu in Gorj :) Perdelele de protectie s-au taiat inainte de a se retroceda terenul, si nu de proprietari. Iar cu irigatiile... poveste lunga, partial ai dreptate, partial ... multi au preferat sa isi sape puturi, era mai ieftin si mai comod ( cu sistemul vechi iti trebuiau cativa oameni zdraveni ca sa il instalezi, plus ca iti trebuiau tevile, care... s-au furat :)  ). 
Retrospectiv privind, am inceput sa suspectez ca debandata a fost incurajata tacit de guvernele de la inceput.
Dar sigur nu s-ar desertifica nimic de la masinile cu hidrogen,

TibiV

Sorry, am luat informaţiile dintr-un reportaj TV - Romania Te Iubesc.
Eu mai departe de Caracal (unde am făcut armata) nu am ajuns...
Dar ideea este că perdelele forestiere S-au tăiat, țevile s-au furat, si acum statul dă zeci de milioane de euro ca să replanteze salcâmi ca să fixeze solul.
Si am înţeles că nici acolo licitațiile nu au fost prea curate...
Ideea este că deşertificarea o facem deseori noi oamenii, agresând direct flora...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Pai in principiu ai dreptate, nu e nici o suparare, am vrut doar sa precizez unele chestii :)
Perdelele de protectie s-au taiat chiar in '90-91 cand inca nu se retrocedasera terenurile decat in mica masura; de asemenea si tevile, pentru ca erau proprietatea CAP-urilor , iar CAP-urile..... 
Chiar si noi am fost ulterior nevoiti sa taiem o bucata de padure, pentru ca incepuse sa "dispara" accelerat.
Cel putin la mine in sat s-a impadurit nu numai zona respectiva, dar si alte terenuri, pe care erau plantate vii sau alte culturi; acum s-a trecut in cealalta extrema, din cauza schimbarilor de legislatie oamenii nu au apucat sa taie lemne de foc  pentru iarna (padurile fiind acum pazite si in regim silvic).
Ideea e ca se incearca acreditarea ideii ca distrugerile au fost din cauza retrocedarilor, ceea ce e in cea mai mare parte un fals tendentios .(Or mai fi si astfel de cazuri, in care cineva si-a taiat padurea a doua zi, dar sunt izolate).
Tocmai pentru ca nu s-a desfiintat CAP-ul legal, cu impartirea bunurilor, totul s-a furat inainte de retrocedare. De asemenea, evident ca nu proprietarii si-au distrus terenurile taind perdelele de protectie, acestea au fost furate de altii, pe fondul tolerantei autoritatilor la furt. Cat de greu crezi ca e sa urmaresti intr-un sat o caruta cu lemne? Acum se poate pazi padurea, desi nu s-a adus personal suplimentar.
In ceea ce priveste sistemul de irigatii, problemele sunt mai complexe. La noi a functionat pana prin 2000, dar aproape nimeni nu il mai folosea, pentru ca era scump si greu de folosit ( in noile conditii, cu tarani individuali) Care, bineinteles, imprumutau tevile de la cei care le furasera in '90 :)   Cred ca totusi s-ar fi putut mentine, cu un pic de atentie din partea autoritatilor ( subventie la apa, schimbarea tehnologiei pe tuburi de plastic etc) si este pacat ca s-a distrus.
Gata, scuze, m-a luat valul :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Desertificarea se raspandeste foarte rapid daca nu se iau masuri rapide, si terenul respectiv e cam mort odata ce s-a desertificat. E o problema la nivel mondial. La noi nu e chiar asa de mare, dar daca o tratam cu aceeasi indiferenta in continuare, o sa devina.

bond


danutzu_1069

^^
Rămâi mut de uimire si fara replica.
E scandalos!

bond

da, e trist, se taie fără discernământ și ăștia sunt în vârfu' "lanțului trofic"
de când m-am mutat în munți, au fost zile în care am văzut și 3-4 transporturi pe noapte... am vrut să urmăresc un camion odată să văd unde descarcă, dar nu e nici un secret
statisticile oficiale sunt vax, asta apropo de faptul că la noi nu e așa de mare problema

Ionut

Va rog nu deviati totusi prea mult de la domeniul infrastructurii. :cheers:

Ionut


horatiu.cosma

Declaratia respectiva miroase a DNA.

stangabriel

Dna? hai sa fim seriosi, cand licitezi la 40 % din suma estimata, superi multa lume. Sa-i vedem cu autostrazile terminate.
Apoi expresia ca nu a castigat nimic...pai a mai participat?


igorashu

Când ziceam că nemţii devin indieni...
Captează dioxidul de carbon din atmosferă, fac electroliză ca să separe hidrogenul din apă (maxim 70% eficienţă) pe care îl combină apoi cu dioxidul de carbon, rezultă un produs similar ţiţeiului (randament 70%) pe care îl rafinează ca să scoată motorină sintetică pentru motor Diesel (maxim 50% eficienţă) :o Rezultă o eficienţă energetică totală de maxim 24.5%.
Pentru tot procesul au nevoie însă de energie electrică pe care (după Fukushima) o obţin majoritar din cărbune (stupid, stupid, stupid).
Orice numai să nu renunţe la motorul cu combustie şi să treacă pe full-electric sau hibrid  :((