News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

florin74

De pe vremea lui Indurain,Pantani, Richard Virenque, Jalabert, Giani Bugno, Tomy Rominger urmaresc cursele de ciclism. De fapt de cand a inceput transmisia Eurosport in Romania, 1992-1993. Spre disperarea nevestei, care nu intelege ce imi place sa ma uit ore intregi la unii care se dau cu bicicleta.  :lol: Intre timp s-a resemnat, si chiar la unele curse s-a uitat.  :D

horatiu.cosma

Chiar, cum poti sa te uiti ore intregi la unii care se dau cu bicicleta  :lol:? Glumesc, intrebari de genul mi-au marcat copilaria. Singura sansa sa ma uit la sport la TV era sa il si practic in prealabil in ziua respectiva, conform alor mei.

pasadia

Dar ca sa fim in aceeasi tema cu forumul, ar trebui sa precizam ca exista inclusiv un ONG care se ingrijeste sa intretina portiunile de pavate folosite in Paris - Roubaix intr-o stare cat mai apropiata cu cea naturala, adica cat mai distrusa. Oameni care se opun civilizatiei asfaltului, beneficiilor aduse de planeitatea perfecta si panta constanta. ;)

Ma rog, eu stiu ca visam sa filmez / regizez transmisia unei curse cicliste in Romania. Cum ar arata o imagine din elicopter cu ciclistii urcand pe drumul spre Pestera si cu creasta Craiului in spate! Bine, ar trebui si drumul ala sa fie asfaltat cat de cat, caci altfel numai cursa ciclista nu e.

nicki4

Hristos a inviat si sarbatori fericite tuturor!
"Government don't want well informed, well educated people capable of critical thinking. That's against their interest. They want obedient workers, people who are just smart enough to run their machines and do the paperwork. And just dumb enough to passively accept it!" George Carlin

user201

Sărbători fericite tuturor!

:lol:

NGC

Au fost emise primele ordine de plata pentru lucrari de infrastructura din 2015. Deocamdata doar pentru lucrari la DN si VO.

SB76UFO

Fie ca Sarbatoarea Invierii sa va aduca multa bucurie in viata. Va doresc un Paste fericit si o primavara plina de reusite!
"Prostia este eternă și invincibilă"

bogdymol

In Romania nu este interzisa circulatia camioanelor in week-end sau in zilele de sarbatoare? Astazi am circulat pe DN79 Arad-Chisineu Cris (dus-intors) si am intalnit o gramada de TIR-uri. Multe erau cu numere de Romania, dar foarte multe si straine (Ungaria, Polonia, Bulgaria, Turcia). Banuiesc ca evitau Ungaria unde e interzisa circulatia astazi.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

pasadia

Din cate stiu e interzisa duminica circulatia tirurilor doar pe DN1, doar pe segmentul Ploiesti - Brasov. Bine, pe segmentul asta regula e oarecum altfel: permis accesul doar de la ora 22 la ora 6 si doar in noptile de duminica/luni/marti/miercuri/joi.
Parca imi amintesc ca s-a mai interzis circulatia lor pe alte tronsoane, dar doar ocazional si foarte rar. Bine, pe de alta parte eu inca traiesc cu impresia ca duminica traficul e mult mai lejer pe DN-urile noastre decat in timpul saptamanii, deci eu nu as fi de acord cu o regula care le-ar interzice accesul duminica. Mai degraba as prefera sa le fie interzis accesul in timpul zilei, intre 08:00 si 18:00.

Marius

Hristos a inviat!

La iesirea din Brasov spre Ploiesti exista restrictie. Nu stiu daca sunt si alte DN-uri avand astfel de restrictii, dar ar fi bine  :)

https://www.google.ro/maps/@45.611415,25.658939,3a,58.4y,221.62h,82.44t/data=!3m4!1e1!3m2!1s-rp3Qj3EsguIs1S6XXw-pA!2e0?hl=ro

TibiV

Mă întreb cât de legale sunt astfel de indicatoare de restricţii din pdv-ul U.E. ?

Să nu fie cu supărare, dar îţi vine un TIR-ist din Danemarca sau Finlanda, care ştie că e miercuri. De unde naiba să ştie el ce înseamnă "sărbătorilor legale", si mai ales că în România Rusaliiile de exemplu sunt sărbătoare legală?

Si dacă îşi ia amendă, nu poate da România în judecată? Că în Tratatul Uniunii nu spune nicăieri că șoferii trebui să cunoască limba fiecărei ţări prin care trec?

Întreb si eu, nu dau cu parul... Eu în Bulgaria de pildă aş fi mort. Chiar si indicatorul de Ruse scris cu chirilice este la limita puterii mele de întelegere a limbii slave...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Obligatia de a cunoaste legislatia locala nu stiu sa se fi abrogat nicaieri. M rog, poate nu o privesti ca o obligatie, dar ea exista si e fireasca: nu ti-as recomanda, daca ai fi olandez, sa invoci in Singapore  faptul ca posesia anumitor droguri e permisa la tine in tara. Da, stiu, exemplu e exagerat, dar un minim de cunostinte ar trebui sa aiba oricine atunci cand intra intr-o tara straina.

horatiu.cosma

Din ce tin minte cand am invatat pentru permisul de conducere, scrie clar ca daca circulam in alte tari, trebuie sa ne conformam regulilor de circulatie de acolo. Deci din ce inteleg, faptul ca nu stim chirilica sau cum se zice pe finlandeza la weekend nu e o scuza...

hentz

#3673
Quote from: TibiV on April 12, 2015, 11:42:09 PM


Întreb si eu, nu dau cu parul... Eu în Bulgaria de pildă aş fi mort. Chiar si indicatorul de Ruse scris cu chirilice este la limita puterii mele de întelegere a limbii slave...

De vreo cinci ani in toata Bulgaria s-au schimbat indicatoarele,este scris in chirilice cat si cu litere latine.

TibiV

#3674
@ pasadia & horatiu

Eu nu vorbesc de regulile si indicatoarele internaţionale standardizate .
Evident că opreşti la STOP, că cedezi trecerea la triunghiul cu vârful in jos si nu intri pe strada cu un minus alb pe un cerc roşu... :)
Ah, da, şi în Anglia circulăm pe stânga...

Dar ştiu că tocmai ăsta a fost scopul standardizării indicatoarelor, şi anume să le înţeleagă şi un japonez şi un chinez şi un american.

Semnul " Interzis pentru vehicule peste 7,5 tone" de asemenea este clar.
Dar când urmează "poezie" în limba locală ce faci ?....
Adică o regulă inaccesibilă străinilor?
Adică ăla trebuie să ştie nu doar regulile de circulație, ci şi sărbătorile religioase de la noi, gen Rusaliile sau (de sezon) Paştele la ortodocşi ?
Este sau nu OK ca în condițiile astea să îl amendezi pe un TIR-ist italian care circulă pe un tronson restricționat pentru că omul ştie că este luni, adică zi de lucru ?


Mama proștilor este mereu gravidă... :)