News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

alecu26

#3420
Quote from: CataOT on February 12, 2015, 11:12:00 PM
Dupa atatea vesti proaste , aduc cateva mai bune pentru Bucuresti . Speram sa se mentina trendu pozitiv din ultima perioada .

poate e doar teoria conspiratiei...dar ciudat cum se deblocheaza brusc penetratia ciurel-splai...tocmai când Astaldi are mari sanse sa nu mai castige Polivalenta si nu are lucrari in alte parte.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dr4qul4

La cum se misca Astaldi, din partea mea, pot sa primeasca si mai multe lucrari.
Nu ma deranjeaza ca au preturi mai mari ca Tehnologica Radion sau Romstrade  :lol:

Iar daca se lacomesc, sunt si altii care pot face treaba.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: dorum on February 15, 2015, 09:11:10 PM
sau asa...



:)

G E N I A L !!!....

Ar trebui să o trimitem " cu infinită dragoste" tuturor (ministrilor) domni şi doamne din perioada Fenechiu-Rus !....  :lol:

Sau mai extindem perioada?....

Si ce dacă a trecut Valentine"s Day ?
O să fie şi la anul, şi până atunci vor fi şi mai multe inimi în șoselele patriei !....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

sebba

Extindem perioada si o mentinem, inca e nevoie. Eventual updatam "afisul" si prin integrarea imaginii urmatoare :)

Sailing away! S/Y Haimana

SB76UFO

Cine ma ajuta sa aleg un aparat foto?
Eu ma gandeam la in Nikon Coolpix P600

"Prostia este eternă și invincibilă"

BIGRED1984

Salut,
Fara suparare dar ai aruncat asta aici ca o grenada cu fragmentatie... :D ... sunt atatea lucruri pe care ar trebui sa le iei in calcul ...
Depinde ce vrei sa pozezi cu el, cat de mult o sa-l folosesti, daca o sa vrei sa prelucrezi apoi pozele sau nu, daca vrei sa fie usor ...
Eu sincer ti-as recomanda un ghid :) intai sa cumperi
http://www.snapped.ro/ghid-foto/ghid-pentru-cumpararea-unui-aparat-foto.htm
http://www.clubulfoto.com/ghidul-cumparare-aparat-foto-dslr-bridge/

(Modelul pe care l-ai propus este un bridge , un aparat cumva intre cele compacte dar mici si cele mai complexe, dslr/mirrorless.
Daca vrei un zoom mare si-l folosesti la poze de la distanta a lucrarilor (cum banuiesc eu , ca doar suntem aici pe forum) pare o alegere buna, desi ca pret se apropie de dslr-urile entry level, care ofera o calitate a pozelor mai buna decat acest model.)

...Probabil foarte curand vor veni profesionistii care vor face o analiza mai buna  :)

alecu26

wow...60X zoom. Sunt nebuni. Cred ca e maxim disponibil pe piata...asa in mod normal.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

MHN

Eu am Coolpix P510 de vreo 3 ani si nu mai sunt multumit. In aceeasi suma puteam sa iau atunci un DSLR cu un obiectiv standard.
Astfel, sfatul meu este ca de aceeasi valoare sau de una apropiata mai bine sa-ti achizitionezi un model DSLR din gama Incepator.
Daca vrei neaparat marca Nikon, in configuratorul pentru gama DSLR, ai la pagina 3 scurtatura pentru categoriile Incepator, Avansat si Profi:
link configurator

nirolf

#3428
Într-adevăr un DSLR îți va oferi o calitate a pozelor mult mai bună comparativ cu un bridge. Dar dacă zoom-ul atât de mare este important pentru tine, vei avea nevoie de un obiectiv "tele" suplimetar. Un obiectiv care să se apropie de jumătate din acei 1440 mm va costa de câteva ori cât un DSLR pentru începători. Dacă te mulțumești cu un zoom mai mic (adică 450mm = zoom ~ 18X ) găsești un obiectiv bunicel Tamron 70-300mm la ~1300 lei. Combinat cu un aparat cu rezoluție mare (care îți ca permite să decupezi zona care te interesează) vei obține o calitate a imaginii mai bună. Dezavantajul fiind că tot ansamblul va fi mai mare, mai greu (nu e de neglijat dacă vei sta toată ziua cu el la gât) și va fi nevoie să schimbi obiectivele din când în când (sau chiar des, depinde ce vei poza).

Legat de P600, recent s-a lansat P610. Pare cam același aparat, dar are GPS, Wi-fi și NFC inclus. S-ar putea să te intereseze, măcar pentru că poate mai scade prețul la P600.

SB76UFO

M-am ferit de DSLR-uri din 2 motive , unul acela de a-mi prinde urechile si doi pentru ca in general sunt mai mari, mai grele. Ideea e ca, nu sunt un mare fotograf,  dar imi trebuie in primul rand sa il "surprind" pe Eurocopter in actiune (alaturi bineinteles de santierele patriei) si doi pentru 1-2 excursii pe an + iesiri in natura
"Prostia este eternă și invincibilă"

linucsu

#3430
uita-te si la specificatiile/preturile unui Canon SX60 sau a unui Sony Cyber-shot DSC-H400, sunt in aceeasi clasa si au caracteristici asemanatoare...

Lvs_tm

Salut, vin si eu cu o intrebare.
Am trecut azi pe langa un MCV cu 80 km/h in localitate, limita de 50. Nu m-au oprit baietii, dar mi-au dat un blitz ca si cum te-am ochit..
Sa ma astept la ceva in posta?!

Ionut

^^ Daca ai un buget mai generos, alege un mirrorless, este usor, compact, dar are o calitate a pozelor superioara unui bridge. Pentru santiere e OK si un bridge, insa pentru vacante daca vrei sa surprinzi un pic mai bine natura, se merita un mirrorless (daca ai buget).

Quest

Legat de interviul pe care Ioan Rus l-a dat ieri ptr DC News


de la 29'10"
A fost edificatoare afirmatia despre potenta firmelor poloneze 170-180 din primele ca marime 500 firme europene, existind 7-8 firme care prin anvergura mondiala reusesc sa se bata in SUA acasa la americani cu cele autohtone.
Deosebit de plastica remarca despre traseul banilor europeni: vin aici pina la noi, ii mirosim, si pleaca inapoi la cistigatorii licitatiilor, firme din strainatate. Tu firma romanesca daca vrei sa participi la o licitatie, iti cere normal garantie bancara, dar pe care banca (cu capital strain !!) nu ti-o da decit daca intri intr-un consortiu cu o firma din afara, care vine aici cu un manager si o secretara intr-un apartament de bloc si isi ia 30% din suma contractului, urmind ca tu sa faci lucrarile cu restul de 70% din suma.
De acord, asta este de fapt marea problema, ca banii europeni nu ramin la firme din tara...
Common sense will get you far !

SB76UFO

Va rog detaliati diferente intre Mirrorless-Bridge , dar pe privat, sa nu umplem "parcarea"
"Prostia este eternă și invincibilă"