News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

user201

Mai spun și eu ceva: Nu așteptați soluții peste noapte de la Iohannis, pentru că așa ceva nu este posibil și de asemenea nu îl judecați prea aspru legat de cei care vor apărea în jurul său pentru că, cel puțin până în 2016, există doar două alternative: ACL sau PSD cu Ponta prim ministru.

Ionut

^ Multumesc!

Inca o data, ca sa fie mai clar: va rog, daca mai este ceva de spus RELEVANT legat de IERI. Va rog sa inchidem discutia pe teme politice si sa ne intoarcem la infrastructura. Va multumesc inca o data pentru discutiile civilizate de ieri!

alecu26

ii trimitem si lui scrisoarea?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut


dr4qul4

Exact la asta ma gandeam si eu.
Acum e momentul daca vrem Sibiu-Pitesti.Stiu ca nu intra in atributiile presedintelui, dar sa fim seriosi, in 6 luni va avea si guvernul si avem nevoie de o declaratie de intentie din partea lui.

Dupa parerea mea, prioritatile ar trebui sa fie:
Continuarea proiectelor actuale (A10 si A3: C Turzii- Tg Mures, Gilau-Nadaselu)
Sibiu-Pitesti.
Centura Bucuresti (atat actuala la nivel de drum exprex cf standard, cat si semi A0)
Ploiesti-Focsani
Comarnic - Brasov
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

SB76UFO

La revedere dom' primar...
Dom' presedinte, bine-ati venit!
Sibiul pierde un gospodar desavarsit...
Romania castiga un presedinte iscusit!
Doamne ajuta, sa fie-ntr-un ceas bun!
Good fight, good night.
Good night Romania, wherever you are.
"Prostia este eternă și invincibilă"

Ionut

Cred ca este extrem de nepotrivit sa trimitem o scrisoare acum pentru a cere Sibiu-Pitesti. Cui cerem?! Stati sa vedem ce guvern avem, nici nu s-au validat alegerile. Pe de alta parte, putem face o scrisoare (a treia) pe care sa o gandim din timp pentru a cere Sibiu-Pitesti. Asta da, insa pentru a trimite exact cuiva, trebuie sa stim cui... si pentru asta mai avem nevoie de rabdare. Cum vreti voi, putem de acum sa crosetam scrisoarea. E un subiect ultra-discutat, mai avem lucruri noi de spus sau doar sa formulam o "pozitie oficiala" a forumului?

alecu26

nu e vorba de a cere Sibiu-Pitesti. E prea pe fata...chiar daca e doar coincidenta....si va fi usor de atacat....""Iata, face autostrada la el in curte imediat dupa ce a devenit presedinte"". Eu ma gandeam doar sa semnalam problema ignorarii cerintelor UE si a unor acte si angajamente deja semnate. Asta e destul de bine in atributiile lui ca Presedinte.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

handrei

Q: Ce autostrada veti sustine si in ce an o veti termina?

Klaus Iohannis:

Pot să susţin ideea unei autostrăzi, dar nu eu ca preşedinte încep sau termin o autostradă. Ca Preşedinte voi spune însă că povestea autostrăzilor în România tinde să devină o ruşine naţională. Este inadmisibil să avem mii de kilometri pe hârtie şi promisiuni peste promisiuni, idei peste idei şi aproape nimic în practică. Voi cere Guvernului şi partidelor politice să creeze un acord în jurul acestei teme. Până la urmă nu putem să o luăm de la capăt cu fiecare guvernare.

Noi trebuie să ne racordăm la marile culoare europene, să legăm toate regiunile României între ele şi mai departe cu Europa şi să folosim oportunităţile de finanţare europeană.
http://www.zf.ro/eveniment/ce-planuri-are-noul-presedinte-al-romaniei-cum-a-raspuns-klaus-iohannis-la-cele-20-de-intrebari-adresate-de-zf-13572764

Goldmund

Trebuie sa spun asta:
multi "stuttgart-dezi" au stat o zi intreaga afara pentru a vota cu tara, pentru tara, si au votat!(normal ca am votat,adiarc.)

Acum, ceva interesant ce am vazut joia trecuta, a fost un interviu acordat de Klaus Iohannis la ZDF( televiziunea publica germana), in care candidatul dreptei vorbea reporterului german de atragerea de noi investitii "masive" germane in Romania, de intensivarea relatiilor bune intre Romania si Germania..., interviu dat intr-o germana impecabila. Atunci mi-am dat seama ce ar pierde Romania daca nu-l voteaza pe Iohannis. Minunea s-a produs..

neobluenet

Avand in vedere ca s-a schimbat presedintele, probabil se va schimba si guvernul asa ca bine ar fi daca s-ar intoarce Boagiu la transporturi. Nu a fost numai lapte si miere pe vremea ei (vezi Romstrade si Impregilo), dar nu a fost total pe langa ca si Sova sau Rus. Partea buna e ca pe vremea ei s-au inceput si sfarsit licitatii pe partea de infrastructura si nu au fost amanari peste amanari.

alecu26

haideti ca Rus nu e pe langa. Mai ales ca nu e de mult timp.

Cel putin in interviul de la semnarea loturilor 1 si 2...e chiar coerent si corect. La fel si in declaratiile de la deschidere.

Eu zic ca e bine sa ramana acest guvern sub o forma sau alta. Altfel...99% Udrean, Videanu, Berceanu, EBA vor fi inapoi. Tarii asteia ii trebuie stabilitate, nu mici lovituri de palat si stat, de fiecare data cand se schimba parlamentul sau presedintele.

Avem o balanta buna de putere. De ce naiba am vrea sa se schimbe? Sa se incline iar intr-o parte??? (chiar daca aparent e mai buna acea parte...atunci chiar sunt dezamagit....si vor fi si altii).

PSD-ul il va taxa grav pe Johannis si-l va demite usor daca se inconjoara de figurile marcante ale PDL-ului.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ciprebbe

Eu zic sa ne oprim cu politica aici si sa avem rabdare. Timpul le va rezolva incet pe toate.

In acest moment avem un ministru al transporturilor si ne limitam la situatia de acum.
Pot sa sustin si sa intaresc cele spuse de alecu26 legate de ministru si cred ca in ultima perioada acesta s-a documentat mult mai bine, si-a intrat mai bine in paine si vorbeste coerent. Si-a invatat lectia cu "prietene", a citit scrisoarea noastra si (parere personala) incearca sa fie realist si obiectiv.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Tavi

Va rog ascultati si aplicati indemnul Monarhului  8)

Quote from: Ionut on November 17, 2014, 08:10:12 AM
Inca o data, ca sa fie mai clar: va rog, daca mai este ceva de spus RELEVANT legat de IERI. Va rog sa inchidem discutia pe teme politice si sa ne intoarcem la infrastructura. Va multumesc inca o data pentru discutiile civilizate de ieri!

Now back to http://pozehaioase2014.blogspot.ro/2014/01/parcare-exclusivista.html :)

alecu26

a fost mixt ce am scris...de aia mi-am permis derapajul.


PS: tocmai vroiam sa intreb unde a disparut fostul ministru a marilor proiecte...dar mi-am amintit cum imparteau ei...tortul si cum vroiau sa fie sefi.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).