News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.


adiarc

tinand cont ca in perioada urmatoare se anunta o racire a vremii , nu pot sa nu remarc ( din nou , cu ocazia fiecarei ierni ) , ca multe judete nu au inca contract de deszapezire  si ca demararea proiectului perdelelor forestiere pe drumurile cele mai importante cum ar fii A1 sau A2 , a ramas in continuare la stadiul de bune intentii
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

stangabriel

Ce dragut din partea lor,sper sa ramana regula.

http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/comunicat%20CNADNR%20SA%2023.10.pdf

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România informează participanţii la trafic că
în următoarea perioadă urmează o răcire accentuată a vremii, precum şi ploi însemnate cantitativ, care pe
alocuri se pot transforma în lapoviţă şi ninsori, conform datelor furnizate de Administraţia Naţională de
Meteorologie.
În acest context, CNADNR SA recomandă tuturor participanţilor la trafic, şi în special celor din zonele
aflate sub incidenţa avertizărilor meteo, să respecte restricţiile de viteză, să adapteze viteza de deplasare
la condiţiile meteo-rutiere existente (ploi însemnate cantitativ, burniţă, depuneri de chiciură).
De asemenea, întrucât începe sezonul rece, recomandăm utilizatorilor reţelei de drumuri naţionale şi
autostrăzi să aibă în vedere echiparea vehiculelor corespunzător (anvelope de iarnă, săculeţ cu material
antiderapant şi lopată), astfel încât să fie evitată producerea unor posibile evenimente rutiere.


CataOT

Cum comentati metoda folosita in imagine ? Pare a fi facuta pe A3 , daca nu gresesc .

image upload no size limit

alecu26

Bogdy sau altcineva...exista pana la urma recomandarea in site la Politia Rutiera sau prin codul rutier ca nu au voie sa te opreasca asa pe autostrada ci doar in locuri amenajate?

Eu vreau sa o printez si sa o am cu mine. Nici nu opresc...sau opresc scurt i-o dau si merg mai departe. Nu-mi risc eu viata mea si a familiei pentru niste idioti...care stau la ciupeala.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

viossboss

In Austria ,acum vreo 3 luni , un politist similar cu cel din imagine facea aceleasi semne, diferenta era ca acesta se afla pe banda de urgenta.
Nu mi s-a parut foarte corecta nici acea metoda deoarece , in acelasi timp eram 3 masini vizate , numai una dintre ele a oprit simtindu-se cu"musca pe caciula".
Noi si cealalta masina nu am oprit insa am deranjat vizibil traficul din acea portiune fiind pe franare pana aproape de oprire. O:-)
Puteam provoca un accident in lant, in situatia data , cel vizat aflandu-se pe banda 2 intr-un X5 a franat violent langa noi.
Dream come through !
Once in a lifetime !

sebba

cred ca de chestia asta am putea sa ne ocupam mai degraba
sa facem o scrisoare tip pe care fiecare dintre noi sa o trimita la politie si sa-i intrebam de ce se practica asemenea... sa le spun... cum sa le spun... hmmm.... stiti voi...

cine se pricepe sa facem o model de scrisoare? (sau cum se numeste)
Sailing away! S/Y Haimana

dr4qul4

Acela e un sinucigas. Daca venea o rabla fara frane, fara ITP cu un sofer fara carnet si beat?
Si eu am fost oprit aproape in acelasi mod pe A3 in zona Moara Vlasiei dar politistul era pe banda de urgenta si acolo sunt 3 benzi pe sens.

Initial nu am vrut sa opresc, insa aveau un Porsche 911 la ei.  :D

Oricum, destul de nasol sa franezi de la 160+ pana la 0. A avut politistul vreo 50 de metri de mers pana la mine
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

sebba

nu inteleg de ce nu folosesc metoda "follow me", sa te pescuiasca din zbor si sa te duca in prima parcare si atunci nu ar mai avea nimeni nimic de zis

sau sa stea la intrarile/iesirile de pe A (dar nu cum fac la Arad si stau pe breteaua de coborare spre aeroport) si sa te traga acolo pe dreapta
poate ca nu vor sa foloseasca "follow me" ca nu stiu ce inseamna? sau ca multe parcari sunt inchise? tot le-ar ramane capetele "cioturilor" pe care nu ai cum sa le eviti, din pacate :)
Sailing away! S/Y Haimana

dr4qul4

pai nu pot face follow me pe A3. AU de mers vreo 20-30 de km. Si de unde benzina?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

Disney sau frunzaverde se pricep la scrisori.

Poate fi o intrebare simpla pe adresa oficiala: Domnule comandat, va rog sa ne confirmati daca aceasta "tehnica" de a opri masinile in trafic este aprobata de catre Politia Rutiera Romana. Aceasta practica, cum dovedesc numeroase filmulete pe you tube este foarte periculoasa atat pentru politist cat si pentru cel oprit, dar mai ales pentru ceilalti participanti la trafic, fortati sa franzeze sau sa schimbe brusc band, in urma celui care franeaza violent la semnele polististului.

In caz ca nu este o metoda aprobata intern de catre politia romana, va rog sa ne comunicati ce masuri vor fi luate la nivel national, pentru a informatii echipajele cu privire la pericolul real al unor asemenea manevre.

http://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

sebba

beton! tnx alecu! da, acolo ar trebui sa scriem toti si sa vedem ce vor raspunde dar mai ales ce vor face!
Sailing away! S/Y Haimana

paulst


MNU

Poate ar merita mentionat si faptul ca la 120km/h un vehicul parcurge peste 30 de metri intr-o secunda si franarea nu se face in 50m.