News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ovicor

Mica evaziune se rezolva prin conformare voluntara, atunci cand perceptia ca fondurile adunate nu sunt risipite aiurea, cumulat cu o relaxare fiscala. Cand vezi ca firmele ce "contribuie" la campania electorala au tratament preferential la colectarea taxelor si impozitelor, bineinteles ca nu poate fi vorba de conformare voluntara. S-ar putea strange aceleasi fonduri, chiar mai mari, cu cota unica de 8%, eradicandu-se evaziunea. Dar, atunci, de unde ar avea partidele bani negri pentru atentii electorale ?!?!

iulius

de acord cu tine @StanGabriel, dar mai exista o problema, cea a marilor companii de stat, care nu produc indeajuns si ies in pierderi, a mega salariilor platite pentru anumiti "indivizi", s.a.m.d, toate acestea le platim noi, din banii nostri...

ovicor

Sa presupunem ca am o fabricuta de facut cuie. Aceleasi cuie le produce un "cotizant" la un partid. Pe 50% de productie plateste impozit, 30% cotizeaza la partid, 10% si-o insuseste, 10% o foloseste pentru a-si diminua pretul sub pretul practicat de mine. Ce solutii am eu pentru a ma alinia la pretul sau si sa nu fiu ejectat de pe piata ?! Concluzia e una singura: sa fac si eu evaziune, in limita a 10%, pe cont propriu, fara a lua in calcul cei 10% pe care el si-i insuseste !!!!!!!!!!!!!!!
Concluzie finala : Pana ce nu umple DNA-ul si DIICOT-ul puscariile cu oameni politici si reprezentantii lor in AGA si diferite structuri, agentii, nu va fi bine in RO !!!!!!!!!!! 

radutm

O clarificare: banii din acciza pe combustibil se duc la bugetul general unde se contopesc cu restul surselor de venit. Ulterior, daca din bugetul general guvernul decide sa suplimenteze sumele acordate autostrazilor, foarte bine, dar in niciun caz nu se poate vorbi despre banii din acciza care se duc direct la autostrazi, fara sa mai treaca prin bugetul general. Ar fi ilegal. De obicei, atunci cand vor sa introduca noi taxe si impozite sau sa le mareasca pe cele existente, guvernele se justifica sustinand ca vor destina banii exclusiv pentru o problema sensibila, aflata in discutia opiniei publice. Se intampla ca autostrazile sa fie acum pe agenda publica, dar putea sa fie altceva. In realitate este un truc pentru a obtine sustinerea populatiei care in mod natural este reticenta sa dea bani in plus la stat. Cu siguranta guvernul va creste sumele acordate autostrazilor, dar in niciun caz cu suma totala care se va strange dupa cresterea accizei, ci cu mult mai putin...iar restul se va duce pe altceva.
cont inchis

stangabriel

#1789
Viziunea probabil corecta a noastra  nu este impartasita de majoritatea romanilor(din tara). Insa mici progrese s-au facut,chiar si in justitie. Uite,nu stiu ce varsta au cei de pe forum,insa eu am de exemplu 26 de ani si ma uitam la harta cu evolutia autostrazilor din Romania...si nu imi venea sa cred cati ani pierduti,mai ales in perioada in care eu nu stiam ce e aceea o autostrada. Asta ma multumeste ca macar acum sunt santiere deschise...Prima oara am vazut in Germania autostrada adevarata,apoi m-am minunat la verdeata de langa autostrada in desert in Israel....culminand cu peste 1500 de km prin Japonia. Eram suparat pe ce e acasa,dar stiam ca au ani de lucru. Imi cer scuze daca par ca ma laud cu ceva,doar vreau sa stiti ca am vazut si mai bine. Drumurile au fost cu treaba,am avut noroc de sansele calatoriilor.

Acum trebuie sa mergem cu toate poverile...cu ati spus si voi:pierderi la companii de stat,sistem de pensii neperformant,taxe mari pe firme. Si eu ma gandesc cu groaza la cat am de plata. Inca nu am adunat ani de frustrare datorata lipsei de autostrazi. Si era sa o patesc rau de Centura Ploiesti cand o masina s-a lovit de parapet fix in dreptul meu pe contrasens...Mi-a salvat viata modernizarea. Inainte de refacere,pe o ceata puternica,efectiv am luat-o pe camp,cu 20 Km/h,nu mai se cunostea drumul de camp....cat se poate de serios,pentru cine nu stie zona inainte de refacere..  Poate ca m-am "nascut=trezit" in santiere de autostrazi.

Hai ca e frumos afara si se poate lucra...o zi buna la toti.


sebba

Quote from: ovicor on March 31, 2014, 09:56:05 AM
Mica evaziune se rezolva prin conformare voluntara, atunci cand perceptia ca fondurile adunate nu sunt risipite aiurea, cumulat cu o relaxare fiscala. Cand vezi ca firmele ce "contribuie" la campania electorala au tratament preferential la colectarea taxelor si impozitelor, bineinteles ca nu poate fi vorba de conformare voluntara. S-ar putea strange aceleasi fonduri, chiar mai mari, cu cota unica de 8%, eradicandu-se evaziunea. Dar, atunci, de unde ar avea partidele bani negri pentru atentii electorale ?!?!


Quote from: ovicor on March 31, 2014, 10:27:52 AM
Sa presupunem ca am o fabricuta de facut cuie. Aceleasi cuie le produce un "cotizant" la un partid. Pe 50% de productie plateste impozit, 30% cotizeaza la partid, 10% si-o insuseste, 10% o foloseste pentru a-si diminua pretul sub pretul practicat de mine. Ce solutii am eu pentru a ma alinia la pretul sau si sa nu fiu ejectat de pe piata ?! Concluzia e una singura: sa fac si eu evaziune, in limita a 10%, pe cont propriu, fara a lua in calcul cei 10% pe care el si-i insuseste !!!!!!!!!!!!!!!
Concluzie finala : Pana ce nu umple DNA-ul si DIICOT-ul puscariile cu oameni politici si reprezentantii lor in AGA si diferite structuri, agentii, nu va fi bine in RO !!!!!!!!!!!


perfect de acord ovicor, singura diferenta e ca eu as fi fost mai acid si mai vehement si n-as fi incercat deloc sa folosesc diminutive de genul "mica evaziune" sau doar "10%"
eradicarea evaziunii? LOL! asa ceva nu exista la noi decat la nivel propagandist, pentru cei ce inca mai cred ca nu e nimic putred in... Romania! concret, asta ar fi de fapt eradicarea intregii clase politice
Sailing away! S/Y Haimana

iuli

Si exista undeva in lumea eradicarea evaziunii sau a coruptiei?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Va rog terminati cu discutiile astea. Chiar daca e vorba de Parcare, aceleasi reguli se aplica.
Toate comentariile politice si/sau lacrimogene care vor urma vor fi sterse. Multumesc.

ashbird

Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

nenea_hartia

^ Le-a pus, le-a pus, dar pe banii cui? Îmi amintește de coșurile de gunoi de la Sâmbăteni, Arad.

ciprebbe

^^ Linia aia de tramvai mergea la Ghioroc? Pe unde gasesc istoria ei?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


Tavi


nirolf

Eu nu prea văd speranța, bugetul alocat autostrăzilor a scăzut față de anul trecut, iar banii din taxă se vor duce în pensii și salarii.

teocharis

Quote from: nirolf on April 01, 2014, 11:20:03 AM
Eu nu prea văd speranța, bugetul alocat autostrăzilor a scăzut față de anul trecut, iar banii din taxă se vor duce în pensii și salarii.

asa si?

ai fi preferat sa taie din nou pensiile si salariile ptr a acoperi gaurile din buget?