News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

@radutm: facerea unor astfel de filme este o afacere de milioane de euro, iar actorii sunt remunerați regește*. E foarte normal ca producătorii să plătească utilizarea platourilor de filmare, fie ele și autostrăzi. Nu te teme, Cage și gașca lui nu vin în România din dragoste, ci pentru că raportul calitate/preț la filmări e cel mai avantajos pentru ei.

* Aici e o altă discuție, de ce un DVD gol, care valorează în mod normal un leu, ajunge să coste 40-50 de lei pentru că pe el se imprimă în 30 de secunde un film pentru care un actor cunoscut încasează 15-20 milioane de dolari!  Nu e de mirare, la banii ăștia absurd de nejustificați, că MPAA e una din cele mai puternice și active corporații americane. Cred că toată lumea e conștientă de vânătoarea declanșată în ultimul timp împotriva trackerelor cu filme și chiar împotriva simplilor utilizatori de torrente, în timp ce vocea producătorilor de software, oameni care pun cu adevărat multă muncă și inteligență creativă în produsul lor, abia se aude.

cezar-mario2012

Nicolas Cage lucrează cu studioul Castel Film, tot ce se folosește pentru o filmare se inchiriaza. Locul de filmare in Romania este mai scump decât in Bulgaria sau Ungaria.  Autostrada a fost închiriată pentru filmări cu banii consistenti, nu pot spune o suma, nu am avut acces la aceste date, dar autorizare fimari dureza foarte mult la noi. Castel Film s-a ocupat de toate demersurile.  Filmele făcute în România sunt de categoria 2 si peste, filme cu buget foarte mic si cu public restrâns,  in general proaste si foarte proaste. Singurul film mai bun filmat la noi a fost Could Mountain, filmat tot cu Castel Film.

Archi

Macar daca s-ar folosi banii pentru terminarea A3 pana in Bucuresti si/sau pentru finalizarea nodurilor rutiere de pe aceasta autostrada.
Nu s-ar putea face mult cu ei, dar ceva tot s-ar face.

dr4qul4

un politist si jumatate, trebuia sa se filmeze in Romania si din cauza costurilor s-a filmat in Bulgaria.
Reclama facuta unei tari de orice film facut la Holywood valoreaza mai mult decat ar o taxa de cateva sute de mii de euro (maxim) si sa fim seriosi: nici nu incurca traficul.
macar sa vina sa filmeze la noi si altii ca le putem inchiria A3 gratis pana se face comarnic-bv

totul e sa programeze filmarea cand traficul este minim si sa anunte din timp ca va fi inchisa.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

#1669
Iar despre drone. Dati mai departe.

http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=86019174

Interesant, . A dat niste explicatii pe-acolo. :D

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

anacronox

Sova interimar la transporturi.  :o

rocklee

nasolll mai frate cum bubuiau buteliile acelia.... :o

frunzaverde

Quote from: radutm on February 25, 2014, 12:31:30 PM
Nu e nicio diferenta semnificativa de principiu, sau mai bine zis, ar fi o diferenta in favoarea lui Cage pentru ca un actor de talie internationala are mai multa acoperire media decat un documentar, chiar si unul de succes...faptul ca filmeaza de ani buni in Romania este mare lucru, publicitate gratuita de care nu am beneficia nici investind milioane de euro in campanii organizate.

In general, inchiderea unei autostrazi in uz pentru filmari este pur si simplu imposibila - costurile pentru societate ale unei astfel de miscari sunt imense. Simplul fapt ca au gasit un loc unde autoritatile sunt dispuse sa faca asta e al naibii de rar. In general se folosesc segmente in constructie, prin acord cu contractorii (doar ca in Romania nu exista vreun segment in stadiu suficient de avansat incat sa permita filmari, poate o bucata din segmentul Impregilio), segmente scoase din uz, segmente construite pentru alte scopuri (de exemplu bucata asta: http://goo.gl/maps/5H4DN, marcata 2nd Ave. pe harta, apartine unei institutii care pregateste pompieri in UK, si este complet construita ca o autostrada, pana la ultimul detaliu si ultimul semn de circulatie, fiind inclusiv inclusa in registrul autostrazilor din UK ca M96), sau, in caz extrem, se construiesc bucati necesare de la zero (uite aici un exemplu, in Oakland: http://goo.gl/maps/VNxd3). Cand chiar se face asta, pe bani multi, inchiderile se fac de obicei pe un singur sens, pentru 20-30 minute si-atat, de obicei la 5 dimineata daca e nevoie de filmari de zi sau la 3-4 AM pentru filmari de noapte. In 20-30 de minute se include si curatenia de dupa, dand in jur de 5 minute de filmari efective.

Asta va fi un film de categoria B, cu buget redus, facut de un regizor mediocru cu un actor care azi practic joaca in orice film de doi bani, chiar daca odata, de mult, a luat Oscar... Ultimele vreo 10 filme ale lui Cage au fost toate considerate si de critici si de presa si de spectatori ca proaste sau foarte proaste...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

pasadia

Adevarul e ca aveam si noi 10 km terminati si nefolositi pe care ii puteam pune la dispozitie. A1, pe la Sanovita pe acolo...

Archi

 :no: :no: :no:

Ii foloseste Tirrena Scavi pentru lotul 2  :D

ciprebbe

#1676
CNADNR a câștigat 610 euro pentru scena cu Nicolas Cage de pe autostrada București-Ploiești

QuoteÎnsă acestea sunt tarifele oficiale valabile în cazul oricui vrea să închirieze o bucată de autostradă, aşa cum a făcut şi casa de producţie care s-a ocupat de filmarea peliculei

Cine face cererea sa inchidem o autostrada? :)))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cezar-mario2012

Cam greu de crezut ca asta este suma, eu știu ca este mai mare si implica mai multe plăti.  Poliția ce oprea circulația si asigurau perimetrul se plătește tot de studiouri. Lucrurile sunt mult mai complexe decât par.Eu am avut ceva tangente cu Castel Film, numai avizele durează cam trei luni si trebuie o multime de autorizații.  Dupa 2005 taxele de filmare in locații publice s-au marit considerabil,  mulți producători străini renunțând sa mai filmeze în România.

frunzaverde

Quote from: cezar-mario2012 on February 26, 2014, 03:56:41 PM
Cam greu de crezut ca asta este suma, eu știu ca este mai mare si implica mai multe plăti.  Poliția ce oprea circulația si asigurau perimetrul se plătește tot de studiouri. Lucrurile sunt mult mai complexe decât par.Eu am avut ceva tangente cu Castel Film, numai avizele durează cam trei luni si trebuie o multime de autorizații.  Dupa 2005 taxele de filmare in locații publice s-au marit considerabil,  mulți producători străini renunțând sa mai filmeze în România.

Bineinteles ca paza este platita tot de compania care filmeaza. In RO taxele insa sunt mici, mult sub cele din HU, cu toate ca studiourile se plang constant in Romania (la fel cum se plange ANEIR ca exporturile romanesti vai-de-abia-o-duc in fiecare aprilie-mai, pentru ca pana la sfarsitul anului sa fi crescut iar cu 5% yoy la maxime istorice). Da, nu exista o reducere a bazei de taxare ca in Ungaria (unde baza de taxare se reduce cu 20%), dar costurile totale sunt mult, mult mai mici - permisele sunt mult mai ieftine si, desi birocratia este stufoasa, Romania e prietenoasa pentru ex. plata cu ora (mai ales ca salariile sunt mici). De asta vin filme direct-to-DVD, cu bugete minuscule, unde costul e cea mai importanta vairabila.

De ce nu vin filme mari? Pai hai sa vedem ce le ofera Castel sau MediaPro fata de companiile din HU sau BG... Si hai sa vedem ce locatii pot garanta romanii fata de (mai ales) HU. In Budapesta atractia e "capitala europeana mare la pret redus" (cam cum e Toronto, Montreal si Vancouver "inlocuitor" pentru NYC sau Washington"), Bucurestiul neavand nici o sansa.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

sebba

Quote from: ciprebbe on February 26, 2014, 03:12:01 PM
Cine face cererea sa inchidem o autostrada? :)))

ma bag si eu dar sa nu fie ca in bancul ala cu pustiul de 6 ani de-i zice lui tacsu: tati, ia-mi si mie masina aia ca nu costa decat 12 lei si un zero; la care tacsu zice: fiule, 12 lei am, nu-l am pe zero ala!

asa si noi, bani de taxa gasim dar shpaga, cat e shpaga?

redevenind serios (cam greu in ultima vreme): cum pisici sa coste doar atat? e mai ieftin decat la rent-a-car daca vrei sa iei vreo masina mai de figuri!
hai sa facem un nou serviciu: rent-a-bahn  :lol: :lol: :lol:
Sailing away! S/Y Haimana