News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

nicolaem

fiecare cu solutia lui.

a mea e urmatoarea :
indentificarea de cvartale, zone mai largi intre bulevarde unde sa se identifice locuri de parcare exact cate apartamente sunt in zona. se vor linia toate si date cu plata  per apartament. dupa asta se pot da amenzi mari pt cei care parcheaza ilegal. doar unde nu este posibil sa se construiasca parkinguri, ca o exceptie.

degeaba construim parkinguri de cartier (in cluj azi maine avem vreo 10 -> asta pt Bucuresti ar veni vreo 60 daca raportam grosier la marime) daca imediat familile isi cumpara a 2a masina si lasa tot pe trotuar. sau circula cu masina de la firma si cea personala ramane abandonata.
Am mai zis pe forum, la mine in zona majoritatea famililor a caror copii trec de 18 ani isi cumpara masina noua, cea veche ramanand proaspetilor soferi.
Nici o primarie nu va razbi sa constriasca parkinguri pentru cate masini sunt in stare sa cumpere cetatenii.

prd.marius

nicolae, cu toate minusurile asumate, dar n-am inteles nimic.
Sa se construiasca parkinguri? Sau nu sunt suficiente si daca se construiesc...
N-am inteles solutia data de tine deloc.

TibiV

Zi "grea":

PROGRAMUL PREMIERULUI LUDOVIC ORBAN
Vineri, 20 noiembrie 2020

Vizită în județele Bacău și Suceava împreună cu ministrul Transporturilor, Lucian Bode

Ora 9.30      Verificarea stadiului lucrărilor la varianta ocolitoare a municipiului Bacău

Ora 14.00    Participare la recepția lucrărilor variantei ocolitoare a municipiului Rădăuți
    -        Declarații de presă; Biroul de presă al Guvernului va transmite live pe pagina de Facebook a Guvernului declarațiile de presă și va pune la dispoziția media fotografii de la eveniment

Ora 16.00    Vizită la obiectivul de investiții al CFR în localitatea Pojorâta, județul Suceava
-        Declarații de presă; Biroul de presă al Guvernului va transmite live pe pagina de Facebook a Guvernului declarațiile de presă și va pune la dispoziția media fotografii de la eveniment
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nenea_hartia

^
<sarcasm>

Ora 18.00     Declarații ale ministrului Bode privind cei 2000 de km de autostradă care se vor da în folosință anul următor și terminarea lucrărilor la autostrada Pitești-Sibiu până în luna iunie. Anunț privind începerea în forță a lucrărilor la autostrada Comarnic-Brașov înainte de primul tur al alegerilor parlamentare.

Ora 19.00    Șpriț.


<sarcasm/>

rt25

Quote from: nicolaem on November 19, 2020, 08:24:50 PM
fiecare cu solutia lui.

a mea e urmatoarea :
indentificarea de cvartale, zone mai largi intre bulevarde unde sa se identifice locuri de parcare exact cate apartamente sunt in zona. se vor linia toate si date cu plata  per apartament.


In S4, teoretic, poti avea doar 1 loc per CNP inregistrat la taxe/apartament. Cu alte cuvinte, daca ai 2 proprietati, poti doar pentru 1 sa iti iei loc de parcare. Daca sunt mai multe CNP-uri per proprietate, doar 1 poate lua loc de parcare pe unitate locativa. Estimez ca regula se respecta in majoritatea cazurilor.  Cam tot ce a putut fi marcat este marcat. Totusi, este absolut imposibil sa faci paritatea locuri de parcare = apartamente. Acesta e motivul pentru care exista feude care nu trebuie pierdute aceste locuri de parcare.

O solutie este resetul locurilor si re-licitarea tuturor locurilor de parcare. O alta este resetul locurilor si folosirea la comun pentru oricine plateste un abonament pe cvartal.

Pe de alta parte, chiar sunt curios ce alte solutii ar mai fi, sau cum se pot determina acei oameni care folosesc masina 1 data pe luna sa renunte la ea (cred ca asta e problema la baza)

AndreiB

La ultimul tau punct: taxe.

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

dr4qul4

formula 1 cu autocare?
Soferul asta (si nu doar el din ce am vazut) ar castiga campionatul national de raliuri.
Banuiesc ca are o oglinda inversa ca sa vada cand e liber pe sensul opus? Altfel cum naiba sa te bagi in depasire fara sa vezi nimic.
Mai conduce si cu volanul pe partea care nu trebuie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

gruiarew

Îl ajută claxonul. Tot videou-ul am crezut că iese cu poc.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

alin2pas

Asta e, cine vrea să ducă o viață liniștită nu are decât să renunțe la plimbarea cu autobuzul și să se apuce de bungee jumping.

danutzu_1069

@dr4qul4, nu, volanul este pe partea corecta din tara aia... Adica pe dreapta.. Ala care se vede in stanga, doar filmeaza cu telefonul..

JohannDB

#13031
.... la ce parbriz și stergătoare are, mai face și raliu. Probabil nu duce "cartofi", duce "orez"..... :phew: :hm:

Harry


kitsune

Bangladesh, ce vrei. Ăia nici măcar bude nu au pentru jumătate din populație:

Quote85.6 million people in Bangladesh – one in two – do not have a decent toilet of their own.

Bine că au telefoane.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

subway

N-au nici apa potabila...si nu e vorba de apa la robinet...