News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

ludus

Având în vedere că Rocklee a depus o muncă intensă în ultimii ani pentru a fotografia şantierele din zona Hunedoarei, ar fi de bun simţ să ţineţi cont de dorinţa lui şi nu de legislaţie. Aşa cum s-a mai spus, îl putem urmări pe facebook.
T. Luduș

Europiu

^^ absolut corect, ciprebbe!
@rocklee: cu tot respectul pentru devotamentul pe care l-ai aratat si arati, aici nu ai dreptate, sorry!

In paranteza fie spus: nu era la un moment dat vorba ca tot ce se posteaza pe FB devine, de facto, proprietatea FB? Fireste, nu in sens de copyright. Sau incurc borcanele?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Ionut

Daca rocklee nu doreste sa i se publice pozele pe forum, nu vor fi publicate. E foarte simplu. Nu e niciun motiv sa se comenteze in plus pe tema asta. Fiecare poate avea o opinie, evident. :) Decizia ramane, daca sursa (rocklee sau oricine altcineva) nu vrea sa-i apara pozele aici, nu apar. E valabil pentru orice alta sursa, ASCORO, MetrouUsor, presa etc etc. Chiar daca pozele sunt publice (pe Facebook), daca sursa pozelor nu vrea sa apara pe PUM, este OK.

Cel mai usor este ca rocklee sa publice PRIVAT pozele pe Facebook. Asa vor fi vazute doar de prietenii lui. Si atunci e si mai clar. Puteti sa-i spuneti asta. Sau poate citeste el, ca stiu sigur ca urmareste forumul in continuare. :)

vancouver

In mod normal lucrurile stau asa: pozele publice sau articolele publice pot fi preluate aici pe forum cu citarea sursei, DAR NU INTEGRAL. Adica daca vedeti o poza pe fb la rocklee si este publica si aveti ceva de comentat legat de ce se vede in poza, ACEA poza puteti sa o puneti aici si sa comentati. Nu are legal ce sa comenteze nimeni.

Daca el nu doreste sa fie publicate pozele lui aici, atunci nu trebuie facut asta, dar repet, poze singulare pot fi luate si comentate, cu citarea sursei.

Valabil si daca luati poze de pe ASCORO sau MT sau SSC sau de oriunde.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.


Kidu

#11225
^^

Inainte de aspectul legal este respectul, omul si-a adus o contributie comunitatii si chiar daca a decis sa nu mai activeze pe forum ar fi de bun simt sa ii respectam dorinta fara sa incercam sa ne prevalam de alte aspecte. Punct.

dan tm

Quote from: TibiV on November 13, 2018, 12:12:10 AM
marcelbanu,
WOW !!!
Chapeau, maestre!
Un BIG LIKE, cu multumiri si felicitari !

Toate pozele sunt de exceptie, si jumatate din ele pot fi teme de discutie despre diverse solutii tehnice...

Insa m-ai "daramant" cu o poza care chiar spune o poveste...
O poveste despre oameni, nu despre antreprenori...



Cu scuzele de rigoare, dar o sa ma enervez rau cand mai apar discutii "dar UMB-istii de ce pleaca acasa la fiecare doua-trei saptamani?..."
Uite d'aia!...

Basca nu ma pot impiedica sa ma intreb: peste 10-15 ani, cine va mai munci pe santiere?.... :(

Eu cred ca si poza asta are o poveste, colegii asteapta pe cei doi sa termine de mincat sau poate cei doi se grabesc sa termine.


Harry

Un nou nivel atins la Constanta sa parchezi pe accesul la heliport....


cristi5

#11228
Quote from: pasadia on November 14, 2018, 07:37:05 PM
Si nu e acela singurul membru care da de inteles ca ar fi citit documentul. Dar nici unul nu-l pune public, ca deh... transparenta.

Cultura este ca daca cineva iti arata un document, nu il publici fara acceptul sursei. Cam ca la jurnalisti.

Transparenta (sau lipsa ei) este la sursa.

Si pe mine ma frustreaza, eu cu drag as publica pe forum tot, pt ca stiu ca ar creste nivelul de competenta a comunitatii.

Pe de alta parte, extrag din SEAP si public SFuri (munca de cateva ore ca sunt sute de fisiere) si discutam pe topicul respectiv dar din pacate nu mi se pare ca sunt foarte consultate. Si nu conteaza ca spui lucruri documentate, daca spui ceva ce nu corespunde "parerii unanime" (gen: dupa deschiderea autostrazii traficul va exploda), te taxeaza :)

pasadia

Stiu cum e, am mai citit (si citat) si eu din SF-uri desi nu e absolut deloc domeniul meu. Dar la naiba, profesional vorbind eu chiar am inceput sa lucrez pe cartea de munca in cadrul unui proiect ce viza implementarea L544/2001 (proiect derulat in 2003, "instructor" mi-a fost Laura Stefan). Asa ca de asta ma irita cei care urla transparenta dar uita sa o practice. Ai acces la un document? Atunci:
- fie il publici complet, astfel incat si ceilalti sa aiba acces egal la el
- fie taci din gura si nu citezi nimic, ca si cum intr-adevar ai un NDA semnat care te impiedica legal sa il mentionezi.

Orice alta cale e... sunt multe epitete potrivite, dar transparenta in mod sigur nu e.

cristi5

#11230
Da, e o zona gri. Fix ca jurnalistul: va scrie articolul asa incat sa nu compromita sursa. Va da informatii, dar nu pe toate.

De exemplu Ionut ne da din cand in cand informatii de trafic. Daca intrebam, ne raspunde. Dar tot fisierul nu ni-l da, si nici cifre exacte. Ai prefera sa nu ne dea deloc?

Secretomania din Romania amplifica acest fenomen. Ca degeaba vrem noi sa fim deschisi daca sursa functioneaza pe practici din guvern si industrie. Nu poti sa schimbi lumea peste noapte.

Dar nici in Suedia daca as avea un document confidential nu cred ca l-as da public integral.

Despre documentul A8/A13 eu am dat analize pe marginea documentului ale unor oameni care stiu ca nu se supara daca le fac parerea publica. Gen "surse apropiate subiectului" nu date din document ci discutii si prelucrari ale lui (care sunt de fapt mai valoroase). Sau poate s-au suparat si nu mi-au spus :) Dar macar am incercat. Daca ti se pare aiurea poate e bine sa nu le dau nici pe alea.

pasadia

Cat timp prezinti o informatie ca fiind opinia / parerea / analiza ta atunci e ok.
Cat timp prezinti o informatie ca fiind sigura dar nu indici sursa, nu precizezi documentul la care faci referire si partea catre care comunici nu are acces la acesta, atunci e manipulare.

Da, si includ aici inclusiv acele date despre MZA pe care ti le-a oferit Ionut. Uite, din intamplare cunosc pe cineva care lucreaza in CESTRIN - ne-am cunoscut acum multi ani in cadrul unui grup de excursii montane, nu am vorbit propriu-zis niciodata de infrastructura, nici macar nu am tinut legatura in mod special. Dar cum ar fi sa obtin de la acea persoana anumite date (numai unele) si sa vin cu ele aici doar pentru a-mi sustine propriile puncte de vedere? Manipulativ?
De altfel cum ai putea controla ca datele pe care le-as prezenta ar fi cele reale? Un antet sau un sir de numere le pot schimba usor astfel incat sa si produc un document care ar avea aerul ca e oficial.

E pana la urma ca la lucrarile plagiate ale doctorantilor romani. Una e sa respecti un standard, sa indici surse si sa precizezi clar care sunt opiniile tale si care sunt informatiile preluate de la altii, si alta e sa insiri doar anumite informatii, fara a preciza sursa citata si fara a da ocazia cititorului sa verifice detaliile prezentate.

tom_sawyer

Quote from: danutzu_1069 on October 11, 2018, 12:00:09 AM
Eu, numai cand inca vad imprimanta aia matriceala, ma apuca toți dracii.... Si la fel, cand se apuca sa caute prin fel de fel de registre si caiete...
Au ramas la nivelul anilor 90...
Quote from: Io on October 11, 2018, 05:51:46 PM
- tipareste la imprimanta matriciala (mai foloseste cineva la birou asa ceva?) chitanta de ramburs;

Poşta Română scapă de imprimantele vechi

Bucureşti, 14 noiembrie 2018 - Compania Naţională Poşta Română a achiziţionat 2.000 de imprimante laser şi consumabile aferente pentru o perioadă de şase luni. Astfel, până la sfârşitul lunii ianuarie 2019, imprimantele matriceale din oficiile poştale vor fi înlocuite cu unele noi.

Primele 1.000 de imprimante vor fi instalate, până la sfârşitul acestui an, cu prioritate în oficiile poştale unde există contracte cu autorităţile publice locale pentru încasarea taxelor şi impozitelor.

Până la finalul acestui an, Poşta Română va avea un număr de 1.000 de oficii informatizate, dotate cu tehnică de calcul nouă, POS-uri şi case marcat fiscale, ceea ce face parte din planul de măsuri pentru reducerea la jumătate a timpilor de aşteptare, la ghişeu, pentru clienţii noştri.

posta-romana.ro


Quote from: voicul on October 07, 2018, 01:28:23 PM
Ce urmeaza NEXT: sa bage plata cu cardu' la Posta ?!!  :wtf:

Clienţii Poştei Române pot face plăţi cu cardul bancar, în oficii

Bucureşti, 12 octombrie 2018 – Poşta Română a început dotarea subunităţilor sale cu terminale POS. În prezent, 50 de subunităţi poştale din toată ţara oferă clienţilor posibilitatea să efectueze plăţi cu cardul bancar. Alte 950 de oficii vor oferi această facilitate, până la finalul anului.

Plata cu cardul se va efectua pentru o gamă variată de servicii poştale (vânzare de mărfuri, timbre poştale, timbre fiscale, timbre judiciare, mandate încasare facturi, trimiteri de corespondenţă internă şi internaţională, trimiteri de colete interne şi internaţionale, servicii poştale express interne şi internaţionale).
posta-romana.ro

danutzu_1069

Da, am vazut si eu anuntul... :)
Mare minune as zice.... dar ma impunge necuratul sa ma gandesc la fel de fel de afaceri, cintracte cu spaga, etc...
Totusi, sunt 2000 de imprimante, plus consumabile...

tom_sawyer

^^
Anunt de participare: [CN1002737] - Imprimante laser monocrom A4

Descrierea achizitiei publice: Imprimante laser monocrom A4 Cantitate: 2.000 buc.

Valoarea totala estimata: 1.600.000 lei

Ofertanti:
XEROX (ROMANIA) ECHIPAMENTE SI SERVICII S.A.
CONCEPT ELECTRONICS S.R.L.
CHROME COMPUTERS S.R.L.
SKY GROUP S.R.L.
Dataware Consulting S.R.L.
IT CLICK & SERVICE SRL
ETA2U
AGER BUSINESS TECH S.A.
ROPECO BUCURESTI S.R.L.
DATA COMPUTER
EUROCOM S.A.

Pe SEAP inca nu apare ca finalizata, probabil nu e inca actualizat, deci nu stim castigatorul. Totusi sunt 11 oferte, poate a fost pe bune licitatia...