News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

TibiV

Hopa...
Ex-ministrul Noica (haaaat in urma cu muuulta vreme) vine cu precizari...

"Ce eficientizare a CNAIR vrem daca repunem in urma cu doua saptamani in fruntea institutiei un domn care a fost demis pentru grave deficiente..."

A7 era gandita inca din 1938...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

Mi se pare normal ca era gandita inca de atunci...
Dar eu imi amintesc de o alta legenda auzita acum vreo 40 de ani, poate stie cineva daca era doar "fake news" sau contine si un sambure de adevar. Cica "americanii" (care or fi fost ei) i-ar fi oferit lui nea Nicu urmatorul deal: autostrada Bucuresti-Suceava contra concesionarea Bucovinei, pe nu stiu pe cati ani, cu zona manastirilor.

Basme de adormit copii?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

dumbravaandrei

#10487
Basm curat asta cu americanii. Ce interes sa fi avut americanii cu Bucovina? Nu puteai sa plasezi nimic in zona aia (macar Kaliningrad are o iesire la mare...).
Dar nu pot sa iti neg ca nu au fost presiuni suficient de mari in zona pentru a se dezvolta o artera de transport integrata (CF + autostrada) de la Cernauti pana la Galati. Infrastructura care sa faciliteze plata datoriilor de razboi (adica bineinteles, cu scopul de a scoate din tara). Din ratiuni militare s-a ales politica parjolului in zona de nord a Moldovei, ramanand foarte mult timp intr-o subdezvoltare lucie. Cu datoria asta de razboi, un batran de la mine din sat avea o vorba "noroc ca nu au avut pe unde sa mai puna o sina in plus de la Vicov la Galati, ca asa a mai ramas si cate ceva pentru magazinul de la cooperativa, ca altfel ne luau astia si apa din fantani").


Imi pare bine ca Ionut a reusit sa se pozitioneze echidistant. Felicitari!.
Intrarea fostului ministru Noica nu am gustat-o deloc. Filosofie ieftina inspirata de culoarea carnetului de partid ce l-a slujit atatia ani, chiar daca dupa 89 a devenit cameleon. Sa ne fie cu iertare, dar perioada lui de ministeriat e total anonima.

P.S: Acum, nu ma credeti aiurea... ce a reusit Ionut sa puncteze a punctat excelent. Insa faptul ca Realitatea a ales apartanenta politica si o manifesta cu atata darz, tot in teapa televiziunilor de propaganda intra. Numai ca la ei propaganda asta e mai interesanta (deloc mai putin nociva sau periculoasa) fiind ceva soi de neo-liberalism cu puternice nuante de ultra-nationalist si megalomanie economica comunista. Tot culoare de latrina au obtinut. Nici aia cu "PRO TVu' e cu noi"  nu am gustat-o.

Ionut

Hai ca am mutat discutia aici, in Parcare. S-a discutat mult pe langa subiect, asa ca nu are rost sa las discutiile pe thread-ul de autostrazi. Cum vi s-a parut ce am zis in contextul emisiunii? Am vorbit putin, nu stiu cat de bine insurubata a fost interventia mea. I-am lasat pe colegi sa se desfasoare, era show-ul lor, eu doar am fost suport acolo, in special pe partea tehnica. Nu am vrut sa acaparez deloc... oricum nu s-a discutat decat foarte putin tehnic, de suprafata... si nici nu am vrut sa duc discutia in zona tehnica decat foarte putin, cat sa fie mai bine intelese unele chestii.

Ionut

Quote from: dumbravaandrei on May 27, 2018, 09:37:28 PM
Antena 3 dar de partea cealalta a gardului.... Nasol moment si nasoala circumstanta pentru Ionut...
Atat am de zis.

La ce te referi? N-am inteles absolut nimic din ce-ai vrut sa zici aici. Ce treaba are Antena 3 cu discutia din seara asta si mai ales cu mine? :o

dumbravaandrei

Nu la tine m-am referit, ci la Rares Bogdan & Realitatea. De multa vreme nu am mai dat pe postul asta (m-am obisnuit cu posturile TV disponibile in hotel) iar monologul realizatorului din deschiderea emisiunii mi-a lasat un gust amar. Deschiderea lui nu a avut treaba nici cu invitatii, nici cu subiectului emisiunii, am sa caut si alte inregistrari de la emisiunea lui sa vad daca asa ii place sa se auda vorbind sau in seara asta a fost altfel.

Era doar o constatare personala despre Rares Bogdan si iRealitatea...

pasadia

Rares Bogdan e la fel de ... (insert orice adjectiv doresti - eu prefer jegos) in orice seara. Dintotdeauna e asa.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


ovicor

Confirm si eu, asa e Rares Bogdan mereu, uneori il urmaresc pentru ca apreciez invitatii. Valabil si acuma, invitati de calitate, discurs bun, moderatorul si interlocutorul prin telefon (Noica) in disonanta cu voi, Ionut. Felicitari pentru prestatie, pentru modul de pliere la interlocutori. Un plus si pentru @Cove-Adrian!

TibiV

Quote from: Ionut on May 28, 2018, 12:08:53 AM
Quote from: dumbravaandrei on May 27, 2018, 09:37:28 PM
Antena 3 dar de partea cealalta a gardului.... Nasol moment si nasoala circumstanta pentru Ionut...
Atat am de zis.

La ce te referi? N-am inteles absolut nimic din ce-ai vrut sa zici aici. Ce treaba are Antena 3 cu discutia din seara asta si mai ales cu mine? :o

Eu am crezut ca Andrei vorbeste despre emisiunea concurenta.
In pauza de publicitate am dat pe A3 si aveau emisiune cu arestarea lui Ilie Nastase (filmare din momentul arestarii, beat manga si isi baga toate alea in politisiti)
Si evident aveau in studio pe cineva care spunea ca este inadmisibil ca i-au pus catuse...

Probabil ca au facut rating mai mare decat autostrazile... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Ah stai e clar ca au făcut rating mai mare decât autostrăzile...


cristi5

De notat si folosirea stereotipa la Realitatea a cupletului lui Constantin Tanase "Nu-s parale!"

Tocmai, ca sunt parale si stam sa ne uitam la ele. Poate nu sunt parale pt ce e acum in SF A8, dar parale sunt.

Quest

#10497

Mersi de link Iulius.

Jocuri de Putere - Despre A8 (A7)

Invitati:
Catalin Urtoi, ing. constructor, initiator al grupului civic "Impreuna pentru A8"
Mihaela Steliana Munteanu, jurnalist, activist civic, membru al "Impreuna pentru A8"
Adrian Covasnianu, geograf, fondator "Moldova VREA Autostrada"
Sorin Dobrincu, istoric, fondator "Moldova VREA Autostrada"
Ionut Ciurea, economist, vicepresedinte "Asociatia Pro Infrastructura"

De la 21:20 pina la 22:49 (ceasul din coltul dreapta sus, sub sigla statiei)

Daca vreti sa vizionati emisiunea, dar fara sa descarcati separat acel mp4 de 1,8 GB, puteti merge la:
www.realitatea.net/jocurideputere.html
si alegeti din multitudinea de editii: Duminica, 27 Mai 2018 21:00
Common sense will get you far !

cristi5

Ucraina si Bulgaria vor sa se conecteze via Dobrogea... Drum Reni-Varna... via A4 probabil. Nici nu stiu pe ce topic sa pun...

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22475827-ucraina-bulgaria-construiesc-drum-prin-romnia.htm

Ionut

În parcare e cel mai bine deocamdată. :lol: Ulterior se poate discuta pe threadul drumurilor vecinilor.