News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

yetiman

Vad ca ne-au scapat doua comunicate de la MT.  :D
Asta e primul, din 15.05.
Mai sa fie... MFE a descoperit secretul ne-absorbtiei forndurilor europene. Tot, ai dracului, constructori. Nu fac facturi ca sa ceara banii...

Quote
MINISTRUL TRANSPORTURILOR ȘI CEL AL FONDURILOR EUROPENE, ÎNTÂLNIRE DE LUCRU CU ANTREPRENORII PENTRU URGENTAREA LUCRĂRILOR DE INFRASTRUCTURĂ

    Publicat: 15 Mai 2018


Ministrul Transporturilor, Lucian Şova şi ministrul Fondurilor Europene, Rovana Plumb, au avut astăzi, 15 mai a.c., o întâlnire de lucru la Ministerul Transporturilor cu reprezentanți ai celor mai importante firme de construcție de infrastructură rutieră și feroviară în țara noastră.

Antreprenorii au prezentat stadiul de executie a lucrărilor de pe șantiere și problemele administrative care ar fi dus la întârzieri în realizarea proiectelor, precum: obținerea greoaie a autorizațiilor de construire, întârzierea exproprierilor și birocrația excesivă.

Ministrul Lucian Şova le-a spus antreprenorilor că este îngrijorat că pe șantiere nu se văd progresele asumate și a declarat că se implică pentru intensificarea activității. De la începutul anului până acum au fost introduse în Guvern o serie de acte normative care au asigurat front de lucru constructorilor pe șantiere.

"Nu am înregistrat progresele pe care mi le-aș fi dorit în sensul realizării obiectivelor de o manieră mai eficientă. Șantierele nu funcționează astăzi la parametri pe care ni i-am propus împreună. Am toată determinarea să monitorizez, să contribui la rezolvarea oricăror probleme administrative. Orice solicitare administrativă aveți, nu ezitați să o adresați Ministerului Transporturilor. În măsura în care competențele îmi permit voi interveni alături de managementul CNAIR și CFR S.A. în rezolvarea problemelor administrative în cel mai scurt timp cu putință. Susțin atât eforturile antreprenorilor, cât pe cele ale beneficiarilor în atingerea obiectivelor propuse în contracte pentru realizarea proiectelor de dezvoltare şi reabilitare a infrastructurii rutiere şi feroviare, însă cer mai multă implicare din partea antreprenorilor", a spus ministrul Lucian Șova.

Ministrul Fondurilor Europene, Rovana Plumb, a precizat că România are fonduri europene consistente pentru infrastructura de transport (6,6 miliarde euro), dar absorbția banilor europeni se face cu ajutorul antreprenorilor care trebuie să implementeze proiectele. Rovana Plumb a declarat că sunt două probleme majore: întârzieri în execuția lucrărilor – între 12 și 84 de luni și nepredarea lucrărilor executate pentru că antreprenorii nu au făcut cereri de plată.

"Avem 15 proiecte fazate, în valoare de un miliard de euro, care sunt contracte deja încheiate și pentru care nu primim facturi de la constructori. Sunt întârzieri în ceea ce privește cererile de plată. Sunt toate sumele asigurate, dar așteaptă situațiile de lucrări pentru rambursare. Mă îngrijorează că nu putem să avansăm", a spus Rovana Plumb.

La rândul lor, antreprenorii au semnalat lipsa acută a forței de muncă. Ministrul Lucian Șova a declarat că se lucrează la un mecanism legal care să rezolve această problemă.

Ministrul Transporturilor a concluzionat că realizarea proiectelor de infrastructură de transport este o responsabilitate a administrației în parteneriat cu firmele de construcții care trebuie să dea dovadă, la rândul lor, de seriozitate.

La întâlnirea de lucru au participat și secretari de stat din Ministerul Transporturilor care răspund de activitatea de pe șantierele de autostrăzi, directorul Direcţiei Generale Organismul Intermediar pentru Transport (MT), directorul Autorității de management pentru Programul Operațional Infrastructură Mare (MFE) și cei ai CNAIR și CFR S.A.


,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#10426
Si al doilea:
(fara comentarii...)



Quote
MINISTERUL TRANSPORTURILOR DEPUNE TOATE EFORTURILE PENTRU ATINGEREA ȚINTELOR PRIVIND DEZVOLTAREA INFRASTRUCTURII DE TRANSPORT CU FONDURI EUROPENE

    Publicat: 17 Mai 2018


Ministerul Transporturilor este responsabil până la această dată de absorbția a aproximativ 820 milioane Euro, pe locul doi după Agricultură ca valoare a fondurilor absorbite de România.

Structurile de specialitate ale ministerului implementează o serie de măsuri pentru a aduce și menține ritmul de lucru al antreprenorilor la un nivel ridicat prin întâlniri de lucru constante, vizite regulate în șantierele de lucrări, monitorizări lunare ale graficelor de execuție.

În ceea ce privește situația execuției bugetare pe proiecte, la trimestrul I 2018 (cu corecție aplicată) Ministerul Transporturilor a avut ca țintă de absorbție 229.489.487 lei din care a realizat 99,17%, reprezentând 227.575.076 lei.

În ceea ce privește stadiul contractării în cadrul POIM 2014-2020, din totalul în valoare de 6.809.320.366 Euro (UE + Buget de Stat) la acest moment au fost aprobate proiecte în procent de 73,96 % din alocarea UE, din februarie 2017 până în prezent, și contractate în procent de 61,07%, din care Fond de Coeziune 74,74% și Fond European de Dezvoltare Regională în 32,05%. În total au fost aprobate 35 de proiecte în valoare eligibilă de 4.937.369.840 Euro.

Pentru acest an, Ministerul Transporturilor are în plan transmiterea a 7 aplicații noi de finanțare către Comisia Europeană, aferente următoarelor proiectelor majore:

-        "Modernizare ecluze FAZA 2" (deja transmis CE în luna aprilie 2018)"

-        "Reabilitare DN 73 Pitești- Brașov"

-        "Construcție pod peste Dunăre la Brăila"

-        "Construcție Centura București"

-        "Construcție autostrada Transilvania - secțiunea Gilău – Nădășelu-Mihăiești"

-        "Construcție drum de mare viteză Pitești – Craiova"

-        "Îmbunătățirea serviciilor de transport public de călători cu metroul pe Magistrala 2 Berceni- Pipera"

Toate aceste proiecte se află într-un stadiu avansat din punctul de vedere al pregătirii documentațiilor necesare pentru completarea corespunzătoare a aplicației de finanțare, beneficiind constant de asistență tehnică din partea JASPERS. De asemenea, toate proiectele noi aflate în portofoliu vor fi lansate respectând toate prevederile legale din domeniu, inclusiv aspecte legate de aprobările de mediu, calitatea documentației, respectarea procedurilor privind achizițiile publice.

Proiectele noi împreună cu cele aflate în diferite stadii  de implementare vor asigura țintele de absorbție stabilite pentru anul 2018, astfel încât pentru acest an nu există un risc de dezangajare a fondurilor nerambursabile pentru sectorul de transport.

Responsabilii ministerului cunosc foarte bine problemele existente și fac toate eforturile pentru atingerea țintelor stabilite pentru dezvoltarea infrastructurii de transport folosind finanțarea nerambursabilă disponibilă în cadrul POIM pentru perioada 2014-2020.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

alecu26

Sibiu Pitesti de ce nu e aici?

Sunt curios daca vor fi aprobate cererile de finantare avand in vedere licitatia pe O600.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

voicul

Primul accident e din RO. Ala cu Honda e campionul la calitatea comentariului.

https://www.facebook.com/ozzymanreviews/videos/1807236515978874/

lupu.irimie

"Avem 15 proiecte fazate, în valoare de un miliard de euro, care sunt contracte deja încheiate și pentru care nu primim facturi de la constructori. Sunt întârzieri în ceea ce privește cererile de plată. Sunt toate sumele asigurate, dar așteaptă situațiile de lucrări pentru rambursare. Mă îngrijorează că nu putem să avansăm", a spus Rovana Plumb.


Ma ai dracului constructori, lucreaza si apoi nu isi vor bani. Tanti Rovana bre, da si la mine pontul, ca vreau si eu sa imi fac o casuta in asemenea regim.
"Only the shadows know"  - daca, si cand o sa avem infrastructura!

__dir

Vad ca tot ce e cu tunel e bleah, inclusiv PiSi.
Tanti de la MF e dusa rau, probabil au dat comunicatul asa la misto :)

Ionut

În direct în 10 minute intru pe Radio România Actualități cu Șerbănescu și Ion Lixandru.

dumbravaandrei

Pana acum moderatorul este de nota 11. Mai rar asa pregatire...
Bravo Ionut!

Ionut

Mda. Nu am scos nimic de la Șerbănescu. Niciun termen. Nimic concret. Incredibil. O sa facem. Va fi bine. Un rahat.

ovicor

Un link catre aceasta emisiune ?!?

Ionut

Nu cred ca exista inca. Cer link. :)

Mersul trenurilor



Oare asta sa fi fost impactul major ce a determinat rezilierea Bechtel ? foarte interesant video legat de Turda. Daca aveti timp chiar merita pentru cine nu stia.
Oricum nu prea are sens ca tocmai partea cu probleme a fost terminata. Urasc rezilierile. Si chiar era o firma capabila sa termine tot , acum eu sunt mai nou pe tema asta, cine e defapt incompetentul aici Bechtel sau CNADNR(sau cum se mai numea)? desi cred ca stiu raspunsul... (CNprostia)


Earthchild

#10437
Mai bine nu. Ne facem nervi degeaba.




PS: glumeam (sau nu)

Europiu

Quote from: Ionut on May 21, 2018, 02:30:56 PM
Nu am scos nimic de la Șerbănescu. Niciun termen. Nimic concret. Incredibil.

Nu e incredibil. Omul are scoala invatamantului politic de pe vremuri: scoti fumigene pana ii ametesti, la sfarsit reiese ca a vorbit fara sa spuna nimic.

Ionut: ai avut ocazia sa te uiti in liniste (atat cat se poate!) la inregistrarea emisiunii de pe digi, unde ati fost unul langa altul? Abureli-abureli pana la expirarea timpului... Inregistrarile astea ar fi bune ca "meciuri test" ale unor intalniri viitoare.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Ionut

Nu m-am uitat la inregistrarea de la Digi24... inteleg ce zici, dar nu am energie pentru asta. Si-asa am impresia destul de des ca investesc prea multa energie in API/PUM. Imi este foarte greu uneori, ma intreb de ce fac asta si imi vine sa renunt sa ma intorc la ce faceam inainte. Ca acum practic 80% din ce fac... e API/PUM (exact invers ca inainte, cand investeam 10-20% din timp/energie in domeniul asta).