News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Quest

#9555
Mie nu-mi ies din cap cei 150 km de Autostrada, despre care Stroe a declarat zilele astea la HD, ca dindu-se in trafic anul viitor.
Sa zicem ca LD3 + LD4 se termina anul viitor. Dar nici daca le face o nefacuta celor de la Porr + TS ptr ST4 si respectiv ST3 sa nu le poata deschide anul asta (asa cum s-a facut in decembrie trecut pe LD2...) tot nu se aduna 150 km, nici daca TS termina podul de pe A3 Gilau-Nadaselu, nici cu cei 3 km de A3 de la iesirea din Capitala, nici cu Ogra-Ungheni nici cu nimic. Iar nimeni din jurnalistii aflati in preajma lui Stroe nu l-a intrebat cum a ajuns la cifra asta, dar asa cuviincios, stiti LD3 are atitia km, LD4 are atitia, ST4 si restul etc iar el sa enumere mai departe tronsoanele care sa duca la cifra asta fabuloasa. Nimeni.

Presa in orice caz isi ia niste hapuri majore din partea politicienilor. Pe nemestecate. Nimeni nu le cerea sa-l contrazica pe Stroe acolo in teren, dar vii in redactie si in cursul croirii stirii pe subiect, mai tragi cu ochiul pe PUM ce zic baietii de pe PUM, si tii cont de opinia lor avizata, si dai curs unui statement care se opune pe buna dreptate zicerilor lui Stroe, sau a altora care cred ca publicul mai poate fi manipulat grosier.
Common sense will get you far !

alecu26

teoretic daca iese AC rapid, Ungheni-Campia Turzii trebuie terminat si el. Parca era un an termenul de executie.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Tavi

@Quest: Avem un nou Pristanda? ... "paș-patru în cap coane Fanică! ... poate unul, două să le fi dat jos vântul ..."  :lol:


cristi5

#9559
Quote from: Tavi on October 25, 2017, 05:08:19 PM
@Quest: Avem un nou Pristanda? ... "paș-patru în cap coane Fanică! ... poate unul, două să le fi dat jos vântul ..."  :lol:

cu dedicatie pt dl Ministru: poate gasi oricand situatia autostrazilor la aceasta adresa usor de retinut

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=9.0

Pentru confortul dumnealui, punem aici situatia la zi



Acum urmeaza un exercitiu simplu: se insumeaza lungimile loturilor prognozate pt 2018 (hai si 2017). Mie-mi iese 100 cu indulgenta...

Doua la primarie, doua la prefectura, doua la scoala  de fete...

carutasul

Da, da, politrucii le spun la ingineri când să termine şi lui Dumnezeu când să plouă :)

Germany

Interesantä afirmatia UMB-ului din reportajul de mai sus : "Dacä vremea este favorabilä, suntem gata de Pashti 2018" cel târziu 31 Mai. Iar cei de la Comsa ....septembrie 2018 :)

dumbravaandrei

Eu cand v-am zis ca ii masoara dus-intors, nu m-ati crezut....

patratel_ro

"Estimez ca lucrarile vor fi terminate cel mai devreme in 3 ani"  :o :o  era o minune daca ne spunea "cel mai tarziu"
Si ne-a transmis clar ca nu o sa vina iarna anul asta ... poate doar dupa Paste cand o sa fie gata lotul 4 ... Sau a incurcat cineva loturile 3 cu 4 ?

alecu26

Eu zic ca deja la ST1 si ST2 se poate trece cu liniuta....T1 2020.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

Quote from: gerulus on October 25, 2017, 05:27:32 PM
http://www.servuspress.ro/ministrul-transporturilor-a-impus-constructorilor-termenele-de-finalizare-a-autostrazii-deva-lugoj_147736.html

Articolul asta imi da ameteli...
Incepand de la "noile prioritati zero"....

Pana la calitatea autorului articolului respectiv...

Adicatelea faptul ca au asteptat vreo 2 (doi) ani AC-ul pentru "dealul cu lilieci" nu mai este "deloc credibil"....

In alta ordine de idei...
Ar fi off-topic, dar in "Parcare" cred ca merge...

Quote from: cristi5 on October 25, 2017, 08:22:31 AM
Apropo de programul de lucru vad ca de la "hei-rup pe SEAP" se trece la "foc continuu" si "sa facem totul", alte linii de propaganda dragi vechiului regim cand vine vorba de munca.

Asta este exact ca bancul ala din vremurile (aparent) apuse in '89....

- Care este culmea purgatiei ?
- Simplu: "Tovarasi, sa facem totul !...."

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasa_andrei

#9566
Hai ca mi am dat seama cum ajunge domnul ministru la 150 km deschisi in 2018.

Se "lucreaza " pe 187,7 km( pe hartie)  in acest moment conform tabelului pus mai sus pus de Ionut. Vine  si AC pe toate loturile din A3 pana la sf anului. Se lucreaza la foc automat in 2018 si mergem pe urmatorul scenariu:  anul asta nu deschide nimic si la anu da drumul la tot mai putin ST1 si ST2 si astfel ajungem la cifra magica de 147 km ( aproximata de ministru la 150) .

:D :p O:-)


Earthchild

Un "vizionar" arunca niste cifre in presa si toata API isi bate capul sa le identifice. Mai vorbim cu ministrul (daca mai e) la anu' pe vremea asta.

Quest

^ pasa_andrei
Deci ies pe la 150 km pe 2018 daca nu dau in trafic ST3 & ST4 ?
O sa vedem ce au de gind. Precedentul (josnic) oricum e creat in 12.2016 cind se putea da in trafic LD2, iar dir. jur. Filipescu i-a blocat mina lui Homor nesemnind receptia, totul ptr a multumi PSD care vroia inadins sa arate ca guvernul Ciolos n-a dat niciun km de A in trafic. A fost o chestie care mai devreme sau mai tirziu se va razbuna impotriva diriguitorilor ei, ptr ca nu e normal sa mistifici intr-atit de flagrant realitatea.
Common sense will get you far !

GDPR

^Lucrarile nu erau gata, hai sa fim seriosi. Sa nu mai zic ca Homor era laudat ca vrea sa dea drumul la trafic pe 4 benzi pe DNCB la sfarsitul lui decembrie 2016, desi lucrarile erau departe de a fi gata, iar cand Cuc a dat drumul la trafic sase luni mai tarziu, in exact aceleasi conditii ca cele promise de Homor, a fost injurat?