News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alexandru_m

#7860
Or fi 1,5 cm de zapada in mijlocul campului, dar cand bate vantul cu vitezele cu care a batut si bate pe A2 spre exemplu troieneste tot ce este peste acei 1,5 cm din camp pe primul obstacol. Sa zicem...o autostrada?

Poti sa ai 1,5 cm in camp si 150 pe parapetii medieni ai autostrazii in conditii de vant de 85 km/h

La mine in curte la poarta zapada avea 5 cm si in fata casei 30. Cu asta se ocupa vantul zilele astea.

Edit: imi cer scuze, eram cu gandul in 2 locuri si am inteles gresit postul lui nicolae. Gresit adica pe dos  O:-)

nicolaem

Alex, reciteste ce am scris. Ai inteles gresit. Tocmai aia ziceam si eu ca sunt troiene de 1m

teocharis

^sa admitem ca situatia ar fi apocaliptica precum o descrii (departe de a fi asa)

ai auzit de perdele forestiere de protectie?
dar de parapeti de protectie impotriva zapezii?

cand esti ditamai directorul CNANDR-ului si rulezi bugete de miliarde de RON, cand stii ca, de miliarde ani, iarna vine cu regularitate in lunile Dec-Ian-Feb si totusi decizi sa nu faci nimic invariabil trebuie sa confrunti una din urmatoarele variante:

(i) iti dai demisia la primul viscol serios
(ii) esti demis la primul viscol serios

alexandru_m

#7863
De acord cu tine, nu il simpatizez deloc pe individ. Vreau doar sa spun ca:

1. Nu din cauza nisipului nu se circula acolo

2. Nu sunt 1-2 cm de zapada in zona.

Edit: scuze, am inteles pe dos. Am editat si mai sus.

iuli_reiner

Din ce am observat dotarea este foarte slaba multe camioane cu lame foarte putine autofreze pentru indepartat zapada .


Sa lasam nisipul...sare in ochi.:)   la tv eu vad doar camioane cu lama.

De cate autefreze se dispune pe Autostrada Soarelui ?
De cate autofreze se dispune pe Buzau-Braila?

Cand stiti cate autofreze sunt o sa stiti si de ce sunt probleme?
---------------------------------------------------------------------------------
Din ce am cautat distributia autofrezelor noi in 2015:
DRDP Bucureşti a primit 12 autofreze capacitate medie şi 11 autofreze capacitate mare, DRDP Craiova - 9 autofreze (capacitate medie), DRDP Timişoara - 7 autofreze capacitate medie şi 6 autofreze capacitate mare, DRDP Cluj - 8 autofreze (capacitate medie), DRDP Braşov - 5 autofreze capacitate medie şi 6 capacitate mare, DRDP Iaşi - 20 autofreze (capacitate medie), DRDP Constanţa - 8 autofreze capacitate medie şi 8 autofreze capacitate mare.
------------------------------------------------------------------------------------

nirolf

Ok, și le-a văzut cineva la lucru pe undeva?

JohannDB

Quote from: nirolf on January 07, 2017, 06:40:05 PM
Ok, și le-a văzut cineva la lucru pe undeva?

        Bună întrebare nirolf, deoarece asta mă întrebam și eu privind "retrospectiv" la imaginile văzute pe posturile tv de știri...... Nicio autofreză..... Chiar nici una......
        Și mă mai gândesc la ceva; declara un om rămas pe A2 la KM 135 într-o benzinărie că și la momentul în care vântul a "luat o pauză" de vreo 6-7 ore, nici "aghiuță" n-a intrat pe autostradă cu ceva ca să facă o pârtie până la prima ieșire.... Dar întreb și eu (din casă, de la căldură) dacă s-a gândit ,oare, careva la "convoi" cu ferze și lame în cap pentru a face un culoar, temporar, și a scoate astfel pe cei înțepeniți..... Un convoi la primele momente de "non vânt"....

nicolaem

pai daca nu au aparut la TV e clar ca nu exista. sau stau garate.

Harry

^^ 8+8 la Constanta? Si unde naiba stau? Ca pe DN sau autostrazile din judet nici urma de ele.

Pe DN-urile din judet au intrat la lucru autospecialele CJC, azi noapte o femeie din Corbu murea daca nu interveneau autospecialele CJC. Intre timp directorul DRDP nu zice nici pis.

De azi din Replica de Constanta:

"Reprezentanţii Regiei Judeţene de Drumuri şi Poduri au anunţat că freza de mare capacitate a ajuns pe DN 3 până în Valu lui Traian. Se întoarce spre Constanța pentru a mai face o bandă, aşa încât drumul dă devină practicabil. Sunt scoase din nămeţi ultimele maşini rămase blocate."


subway

#7869
Quote from: nirolf on January 07, 2017, 02:26:26 PM
Dl. Neaga mi se pare un om competent, iar pe vremea lui deszăpezirea mergea strună...
Trimiterea la plimbare a lui Neaga a fost conditia 'sine qva non' a institutiilor europene pentru a nu stopa total finantarea rutierului...asta va doriti???
:-[

ion59

Quote from: nicolaem on January 07, 2017, 07:46:07 PM
pai daca nu au aparut la TV e clar ca nu exista. sau stau garate.
Păi, chiar s-au cumpărat?

iuli_reiner

Quote from: nicolaem on January 07, 2017, 07:46:07 PM
pai daca nu au aparut la TV e clar ca nu exista. sau stau garate.

Aceasi parere am si eu,la tv am vazut numai lame.
Dupa parerea mea este o problema legate de niste costuri pe care nimeni nu doreste sa si le asume.
Fiind legat de siguranta rutiera o sa pun o intrebare acolo.

Ca titlu informativ: http://www.gandul.info/stiri/cat-a-platit-cnadnr-pentru-100-de-autofreze-de-curatat-zapada-15014776



mvmocanu

#7872
Uite aici o filmare in care apar ceva freze. Intre Calarasi si Lehliu Gara. Nu e a mea filmarea, am gasit-o pe net, deci nu stiu prea multe detalii.

nirolf

@subway Eram ironic.

Adevărata cauză a problemelor de pe A2. Pe ăștia îi demite cineva sau nu sunt numiți de tehnocrați?

Quote
Traficul pe Autostrada A2 a fost inchis, vineri dimineata, abia la patru ore dupa ce politistii aflati pe teren au raportat ca vizibilitatea este sub un metru din cauza viscolului, au declarat, pentru News.ro, surse din Brigada Autostrazi si Misiuni Speciale.


"Daca inchideau A2 la ora 3.00, si nu la ora 7.00, nu ramaneau oameni blocati", au spus sursele citate.

Comisarul Ion Ilinca ar fi fost cel care a refuzat sa ia decizia inchiderii autostrazii, in ciuda informarilor din teren, potrivit acelorasi surse.

"El (Ion Ilinca, n.r.) a fost informat de seful de tura de ieri (vineri, n.r.) un baiat nou din Academie, la ora 3.00, ca afara este prapad si trebuie inchis ca nu se vede la un metru si este viscol rau, dar s-a opus si a zis sa-l sune pe Marian Ichim de la CNAIR (seful Sectiei de Drumuri Nationale Calarasi, n.r.), sa ia el decizia, dar si Ichim a zis ca merge", au adaugat sursele din Brigada Autostrazi si Misiuni Speciale.

Sursele au mai sustinut ca nu este prima data cand se intampla ca responsabilii Autostrazii Soarelui sa nu tina cont de informarile din teren.

"Deci nu au vrut, asa a fost in fiecare an si de aceea au ramas 215 persoane si 86 de autoturisme blocate, in loc sa ia decizia de a o inchide de la ora raportarii de catre baiatul ala sef de tura. Si nu mai ramanea nimeni blocat, dar tin de scaun si le este frica sa ia decizii", au mai spus sursele citate, pentru News.ro.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21518280-traficul-a2-fost-inchis-abia-patru-ore-dupa-politistii-raportat-vizibilitatea-este-sub-metru-spun-surse-din-brigada-autostrazi.htm

subway

#7874
Pai rutiera nu e in subordine la Vlashca&Teleorman acum???
Sau o fi de la prefectul de Giurgiu care nu a avut 'viscol' si s-a dus acasa la culcare???
Hai ca e hazliu rau de tot...
:-[