News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

@Cristi5, ca sa iti schimbi domiciliul ar trebui sa stai legal acolo. Adica sa ai un contract de inchiriere la care sa fie platit impozitul. ceea ce la noi nu se prea practica.

Se incearca si la noi digitalizarea, dar e greu sa schimbi totul peste noapte. sunt multi care nu au incredere. drept dovada....desi comanda de pe net, majoritatea platesc ramburs chiar daca ar fi mai ieftin sa plateasca prin card. si chiar daca au comandat de la magazine online cunoscute.

macar au avansat cu www.ghiseul.ro
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cristi5

Declaratia domiciului ar trebui sa fie ca declaratia de venituri: pe proprie raspundere, nu sta nimeni sa te banuiasca si sa-ti ceara acte peste acte. Modul in care ai acces la respectiva locuinta e ceva cu totul separat de evidenta populatiei. Nu ai niciun interes sa-ti declari domiciliul undeva unde nu ai acces: nu vei putea primi nici o hartie oficiala, si cei ce locuiesc acolo vor primi hartiile altora si se vor sesiza.

Nici in Suedia nici in Austria nu am prezentat niciun contract de inchiriere ca sa-mi schimb domiciliul. In Austria a trebuit o semnatura de la proprietar, in Suedia nici atat. Eu nu stiu sa fi platit cineva taxa pe chirie (in Suedia am avut un contract de jumatate de pagina tiparit de pe internet, in Austria deloc) si oricum nu e problema mea, e in declaratia de venituri a proprietarului.

Apropo, evidenta populatiei din Suedia nu e la ministerul de interne, ci la fisc. Adica nu esti potential infractor, ci sigur platitor de taxe :) Asta nu inseamna ca se vor apuca sa verifice daca nu e vreun proprietar care nu plateste taxa pe chirie, la fiecare schimbare de domiciliu...

Exista numeroase avantaje, odata ce statul (si orice entitate de fapt) stie sigur unde stai. De exemplu ca sa ceri un act, chiar si acum 20 de ani, sunai la un robot telefonic dedicat pt actul respectiv, formai CNPul  si actul iti venea acasa. Din moment ce CNPul e asociat cu adresa, e "garantat" ca nu poate cadea pe maini straine. La alegeri primesti certificatul de alegator acasa cu cateva luni inainte de scrutin, etc. Exista si firme de comert pe internet la care le dai doar CNPul si ceva informatie de verificare (codul postal parca). Iti vine produsul acasa si o factura.

Si nu vorbim de fapt de digitalizare: nu e nimic digital la cetatean: formular pe hartie, raspuns de la stat pe hartie. Exista si varianta cu certificat digital si fara hartie, dar aici vorbesc chestii de baza.

Europiu

Asa este si in Germania, @cristi - declaratie pe proprie raspundere la 'evidenta populatiei' care, aici, tine de consiliul popular (sau cum s-o fi numind la noi). In plus, inscrierea este obligatorie - termenul este de 14 zile, daca nu ma insel.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

cristi5

#7653
In Suedia se declara schimbarea domiciliului prin posta de obicei _inainte_ de mutare, cu cateva zile. Confirmarea vine la vechea adresa, sa nu te poata "muta" cineva fara sa stii.

M-am dus cu masina la un centru de reciclare sa arunc deseuri provenind de la renovarea noii locuinte si mi-au spus ca teoretic n-am dreptul sa arunc nimic acolo, pt ca numarul masinii (monitorizat video la intrare) figureaza in alta comuna (arondata la alt centru)... Nu anuntasem inca schimbarea domiciliului asa ca masina "locuia" inca la vechea adresa.

Sigur ca sistemul fiind simplu, exista abuzuri. De exemplu "goal-keepers" de masini, oameni fara venituri care "au" pe numele lor sute sau mii de masini si toate amenzile de parcare ajung la ei, fireste ca nu le platesc si cand vine executorul nu are ce sa le confiste. Acum au introdus o regula noua: daca amenzile de parcare cumulate depaseac 500 eur, nu mai dau amenda, ridica direct masina.

dr4qul4

de la o declaratie pe propria raspundere a aparut si Colectiv...
Eu sunt pentru acest tip de declaratii deoarece elimina din birocratie.
Doar ca la noi lumea profita de ele si le folosesc chiar si atunci cand stiu ca nu se aplica.

Iar noi in loc sa pedepsim drastic falsul in declaratii, mai cerem 10 hartii deasupra sa ne acoperim.


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dumbravaandrei

Legat de declararea pe proprie raspundere a domiciliului. In baza a ce as avea dreptul sa imi declar o adresa unde vreau eu? Nu e logic ca trebuie sa dovedesc intr-un fel sau altul ca ori detin spatiul locativ respectiv sau ca proprietarul acelui spatiu isi da acordul sa ma primeasca acolo?
Adica ... la cat de creativi suntem... pot iesi numai minuni...

yetiman

Vezi, asta e problema la noi. Punem, intotdeauna, in fata doar partea negativa. Sau, mai bine zis, toti suntem potentiali infractori, deci trebuie sa luam masuri impotriva oricarei posibilitati de "furt".

In rest, exact cum zice cristi5 in citatul de mai jos. Daca am gandi si actiona "normal", ce motiv am avea sa declaram alt domiciliu decat cel in care ne aflam?


Quote from: cristi5 on December 14, 2016, 11:53:49 PM
Declaratia domiciului ar trebui sa fie ca declaratia de venituri: pe proprie raspundere, nu sta nimeni sa te banuiasca si sa-ti ceara acte peste acte. Modul in care ai acces la respectiva locuinta e ceva cu totul separat de evidenta populatiei. Nu ai niciun interes sa-ti declari domiciliul undeva unde nu ai acces: nu vei putea primi nici o hartie oficiala, si cei ce locuiesc acolo vor primi hartiile altora si se vor sesiza.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

dr4qul4

Tocmai asta e problema la noi. Suntem mult prea creativi in a incalca legea.
Declaratia se numeste pe "proprie raspundere". Dar la noi nu raspunde nimeni. Acest sistem functioneaza doar cand majoritatea oamenilor sunt de buna credinta.

Am adus aminte de cazul Colectiv deoarece acolo un patron a dat o asemenea declaratie cum ca are doar 80 de locuri. Daca erau doar 80 de persoane acolo nu murea nimeni. Iar acel patron nu este nici acum la inchisoare. Trebuia condamnat direct la 10 ani. Ca sa se invete minte ce declara pe propria raspundere.

Nu este o situatie rara. Asta este practica. In mod normal, daca la un control se constata ca ai declarat ceva si in realitate este altceva, ar trebui sa iti inchida cosmelia pe loc + amenda + dosar penal pentru fals in acte.

In Londra, sunt mereu cozi la intrarea in cluburi. La noi nu vezi niciodata asa ceva. Explicatia vine de la faptul ca la ei, sunt numarati cei care sunt in club si nu te lasa sa intri pana cand nu pleaca altcineva. La noi nu numara nimeni. Te poti ingramadi in voie.


La fel e si cu domiciliul. Ca si aici proprietarul depune o cerere pe proprie raspundere de luare in spatiu. Si chiar daca trebuie sa fie prezent la sectie, tot avem situatii in care la 1 singura adresa avem cate 100 de buletine. Asa si-au facut toti cetatenii moldoveni buletin de bucuresti pentru a-si putea lua apoi pasaport UE.
Daca avem atatea abuzuri cand procedura este greoaie, imaginati-va ce se va intampla daca totul ar fi simplu.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

yetiman

Corect ceea ce spui.

Dar exact asta am vrut si eu sa subliniez. Ar trebui luate masuri drastice, asa incat "propria raspundere" sa si aduca raspunderea in fata legii.
Dar nefiind in stare sa aplicam asta, e mai "simplu" sa facem lucrurile sa fie complicate.

Asta imi aduce aminte si de un exemplu "extern". In 1990, imediat dupa deschiderea granitelor Romaniei catre vest, se putea merge in Austria fara viza. Dar cum compatriotii nostri "creativi" au inceput sa faca magarii pe acolo, austriecii au introdus viza pentru romani, pe baza de invitatie si deplasare la Bucuresti la ambasada (si cu cozile de rigoare).

Din pacate rezultatul acestei actiuni a fost cu totul altul: oamenii corecti ajungeau foarte greu sa obtina viza, in timp ce romanasii "descurcareti" aveau vize cu intrari multiple. Asa a aprut, la vremea respectiva "meseria" de "aducaci"de masini...  :lol:

Concluzia - putin diferita de a ta: Oamenii corecti (care, totusi, sunt majoritatea) trebuie sa sufere din cauza birocratiei. Iar cei incorecti oricum reusesc sa-si faca treaba si sa inregistreze 100 buletine la o singura adresa. Efectul - frectie la un picior de lemn.
Rezolvarea (nu totala, evident) - Pedepse drastice pentru declaratii pe proprie raspundere mincinoase! Poate ca atunci nu ar mai fi asa multi doritori sa declare altceva decat in realitate.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

vancouver

Quote from: dumbravaandrei on December 15, 2016, 10:27:11 AM
Legat de declararea pe proprie raspundere a domiciliului. In baza a ce as avea dreptul sa imi declar o adresa unde vreau eu? Nu e logic ca trebuie sa dovedesc intr-un fel sau altul ca ori detin spatiul locativ respectiv sau ca proprietarul acelui spatiu isi da acordul sa ma primeasca acolo?
Adica ... la cat de creativi suntem... pot iesi numai minuni...

Pai de ce sa trebuiasca sa dovedesc ceva. Adica se pleaca de la premisa ca sunt infractor si eu trebuie sa dovedesc contrariul. Asta nu corespunde unui stat de drept normal. Nu se poate pleca de la ideea ca eu poate mint in declaratia pe propria raspundere si trebuie sa dovedesc contrariul. Asta ar incalca principiul prezumptiei de nevinovatie.

In Germania este asa: declararea schimbarii domiciliului se face pe propria raspundere. Dar exista obligatia ca oricine in Germania sa-si treaca numele (nu si prenumele) pe cutia postala. Pentru a verifica noua adresa autoritatile trimit scrisori. Postasii nu au voie sa le lase decat daca este scris numele pe cutia postala. Nu este scris, inseamna ca acea persoana nu locuieste acolo sau nu este de gasit acolo. Ca atare declararea domiciliara este anulata. In ultima vreme, pe fondul venirii multor straini (romani, bulgari, arabi si alte natii), desigur ca si in Germania au inceput sa se faca abuzuri si se ajugea de locuiau sute de oameni la aceeasi locatie (de ex. in camine pentru muncitori), ca atare acum, prin sondaj, se cere o declaratie a proprietarului, cum ca omul chiar s-a mutat acolo. "Prin sondaj" inseamna ca angajatul de la primarie cere cam tuturor cu fata mai tuciurie sau cu mutare recenta in Germania. Si cam niciodata unui neamt cu nume nemtesc.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Europiu

Absolut corect @vancouver. Exemplu concret de verificare (sistematica): adeverinta pentru adresa este eliberata de evidenta populatiei. Cum spuneam, exista un termen legal de inregistrare a adresei. Cu aceasta adeverinta m-am dus la casa de asigurari medicale. De acolo mi se cere anual (re)confirmarea locului de munca, a statusului familial etc. In scris, pe adresa cu care figurez in baza de date. Nu sunt gasit, am incurcat-o.

Iar apropos de toata discutia voastra de mai sus, vedeti, aici e toata problema: in Balcani am dezvoltat cultura trasului pe sfoara a autoritatilor pentru ca, de regula, ele aveau foarte putina legitimitate (sau deloc). Ca era vorba de Inalta Poarta sau de regimurile comuniste, pur si simplu era "cool" sa zicem cum vor ei si sa facem cum vrem noi. Si poate ar mai fi ceva de adaugat: in partile astea de lume, daca te-ai facut o data de cacao, rar primesti o a doua sansa sa recastigi increderea. Este si motivul pentru care, de multe ori, cetatenii romani trebuie sa traga din greu ca sa treaca peste tot felul de stereotipii.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

dumbravaandrei

@vancouver... este o vorba prin popor: nu sunt pesimist, sunt patit
Cum ar fi sa ma trezesc cu amenzile unuia care si-a declarat domiciliul in apartamentul meu? Adica pe bune acum  :o
Sau cum ar fi sa ma trezesc cu o gasca de oameni cu domiciliul sau mutatie declarate "pe proprie" raspundere in apartamentul meu doar pentru simplul fapt ca unii vor sa-si ia permisul mai usor (vezi cazul de la Arges)
Cum ar fi ca la o campanie electorala sa isi declare unul domiciliul unde vrea pe proprie raspundere ca sa voteze unde ii doreste inimioara, nu acolo unde trebuie?
Cum ar fi ca unul sa isi declare domiciliul asa cum vrea el si dupa aia sa ma trezesc ca il cauta bancile si or sa imi frece mie nervii si zilele?
Cum ar fi ca .. (as putea sa continui 3 zile cu exemple si intrebari)


yetiman

Cum ar fi ca cei care fac cele de mai sus sa stea 3-5 ani la inchisoare pentru fals in declaratii?
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

dr4qul4

6 luni. Dar sa le faca. SI cand produc pagube/victime sa faca sa se sature.

Dar a trecut 1 an de la Colectiv si au dat vina doar pe sistem. Ala cu declaratia trebuia sa primeasca 10 ani imediat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cristi5

#7664
Quote from: dumbravaandrei on December 15, 2016, 04:58:53 PM
@vancouver... este o vorba prin popor: nu sunt pesimist, sunt patit
Cum ar fi sa ma trezesc cu amenzile unuia care si-a declarat domiciliul in apartamentul meu? Adica pe bune acum  :o

Ar fi amenzile lui, nu ale tale. La ce ii foloseste ca vin la tine? Sunt pe numele si CNPul lui.

Plus ca in momentul in care vine corespondenta altcuiva, e simplu sa-l reclami si sa fie adnotat CNPul in sistem cu adresa declarata fraudulos. Din momentul ala nu-l mai cauta nimeni la tine.

Despre votat: nu are cum sa voteze pt ca certificatul lui electoral vine la tine (la fiecare scrutin). Dar la noi nu exista certificat electoral tocmai (printre altele) pt ca nu stie sigur statul unde locuim... Cu certificatul electoral poti vota in oficii postale, biblioteci, etc, cu 14 zile inainte de scrutin. Votul si certificatul se trimit la sectia ta de votare si votul e introdus in urna in ziua scrutinului (daca nu cumva te-ai razgandit si ai votat la sectie). Prezenta la vot: vreo 90%. Cam astea sunt efectele cand statul stie unde locuiesti...

Deci inca odata eu nu spun ca nu se poate abuza dar (la fel ca la drumurile 2+1 etc) sistemul asta functioneaza in Suedia de decenii si te asigur ca si aici daca ceva se poate fura, se fura. Si de multe ori in moduri foarte sofisticate.