News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

Quote from: Europiu on August 26, 2016, 01:52:48 PM
Daca este cineva care merita, @rockie, numai tu puteai fi!

eh.. ar mai fi... ciprebbe si restul care mai fac reportaje pe aici  O:-)

Ionut

ciprebbe are suficiente veste. :)

Europiu

Destule veste și vești, de acord!  :lol:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

TibiV

Quote from: danutzu_1069 on August 26, 2016, 01:57:11 PM
Lipseste casca de protctie!

Este în sigla de pe tricou... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexV

Quote from: danutzu_1069 on August 25, 2016, 04:04:45 PM
Al trei-lea pod peste Bosfor va fi inaugurat maine 25.08.2016


Da, da, 3 ani si 3 miliarde de dolari.
articol Hotnews

Ma gandesc sa fac o comparatie intre podul turcilor si podul de la Gilau de pe A3. Al turcilor e gata mai repede dar al nostru e mai ieftin. Al nostru are mai mult deschideri :)

Atila60

Buna seara stimati colegi.Nu am urmarit forumul de vreo 2 luni de zile,fiind plecat din tara .Tin sa multumesc tuturor colegilor de pe acest forum pentru fotoreportajele facute.Special rocklee binenteles tuturor colegilor nu vreau sa supar pe nlmeni.Va doresc in continuare succes .Cu toti sunteti un geniu.

voicul

^^^ Legat de inaungurarea podului peste Bosfor:

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Extern/International/Turcia+construieste+cel+mai+mare+aeroport+si+cel+mai+adanc+tunel

Sunt la alt nivel:
"Aeroportul va fi cel mai mare din lume şi totodată cel mai mare proiect de infrastructură din istoria Turciei. 30 miliarde de dolari"

Turcia a devenit ţara cu cele mai mari investiţii în infrastructură din lume. Potrivit datelor Băncii Mondiale, acolo s-au cheltuit anul trecut 45 de miliarde de dolari pe astfel de proiecte, adică 40% din totalul global.


danutzu_1069

^^^
Si tot legat de asta, daca turistii rusi nu vor veni inapoi.... vor avea oarece probleme!
Nu degeaba s-a dus Erdogan la Putin si a inceput sa dreaga busuiocul.
Dar lumea vede... alteva

cezar-mario2012

Rusi ar fi venit si acum, dar Puțin a pus interdicție pe Turcia si nu cred că agențiile ar fi vândut pachete fără acordul lui.
Eu am fost la Istanbul de SF Marie si erau ceva turiști rusi, dar nu multi, marea majoritatea turiștilor erau de origine araba, oricum a fost mai bine așa, nu am stat la coadă la obictive :D

dr4qul4

Rusii au inceput sa vina. Putin a ridicat interdictia din iulie parca. Din pacate pt turci, a aparut si primul atentat: masina cu bomba intre Antalya si Kemer. Aeroportul din Antalya nu e ca cele din Egipt, dar e o tinta. Iar tunelele dintre Antalya si Kemer sunt greu de aparat de masini capacana.
Nu pot sa nu remarc ca aratati cu degetul lucrarile fara AC din Romania, dar dati exemple din Turcia si Bulgaria, unde se trece peste birocratie si se face ce trebuie facut.
La ei nu e ilegal, pentru ca legislatia e mai putin stufoasa si proiectele de importanta nationala au prioritate si nu se inpiedica de lilieci, castori, carnivore mari, exproprieri si ISC.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

Mai este un adevar legat de lucrariledin Turcia, nu suntin UE si nu trebuie sa tina cont de fel de fel de norme europene de mediu.
Sunt foarte adevaratedoua aspecte: autostrada care ajunge la al treilea pod peste Bosfor trece (afostconstruita) printr-o zona virgina a Turciei Europene. Idem si pentru noul aeroport Ataturk.

travelA10

Cum nu sustin UE? Nu negociaza acum capitole de aderare?

adiarc

Nu sunt in UE..asta spune...si negocierile sunt cam in stand-by in prezent.

in alta ordine de idei ,cand invidiezi o tara pt modul cum construiește,trebuie sa te gândești daca ai si vrea sa locuiești acolo,pt ca o construcție sau alta e facilitata de ansamblul cadrului legislativ in totalitatea lui.

Adica imi place cum construiește China autostrazi.....dar nu as locuii in China ,datorita cenzurii de acolo.

La fel Bulgaria merge ok la construcție,dar in rest nici vb sa stau acolo datorita corupției si sărăciei endemice,chiar mult mai mari ca la noi

Chiar si grecii sau portughezii au construit ok....dar mai ales la greci,cand te uiți cum (nu) sunt întreținute drumurile mai vechi te apuca plânsul cum isi bat joc....noroc ca ii ajuta clima mult mai blânda ,altfel...

Si as încheia ,concluzionând ca imi place f.mult in concediu in Turcia,imi plac drumurile lor,imi place cum construiesc,imi place sa conduc acolo ( mai putin in Istanbul )...dar nici in ruptul capului nu M-as muta acolo....

La noi cu simplificarea drastică a procedurilor de avizare ( păstrând protecția mediului ) ,cu o structura supla de construcție din câțiva zeci de oameni f.bine plătiti si total independenți de politic,am face minuni...
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

#7093
IMPORTANT!

Ca urmare a unei lamentabile incercari de intoxicare cu mizerii a forumului, actiune intreprinsa azi-noapte de catre un "fan" al API si/sau al PUM si/sau al actualului Guvern si/sau al actualei conduceri CNADNR (vezi grupuri de interese si mafii), am luat decizia sa mai fac o modificare de securitate pe forum.

Astfel, pentru a trimite mesaje private pe forum (la alti useri) trebuie sa fii la nivel de Officer (Ofiter) sau mai sus, adica sa ai cel putin 100 de mesaje scrise pe forum si aprobate, desigur. De asemenea, doar Ofiterii (sau mai sus) pot vedea lista de membri si pot accesa profilul membrilor. Asta va pune si mai multe piedici in momentul in care un cretin (sau un postac platit) incearca sa vada detalii despre membri si sa le trimita ineptii.

SI MAI IMPORTANT!
Va rog ca toti userii cu acces sporit (titluri nobiliare, Knight, Duke, Count) si toti Ofiterii (sau mai sus - daca ai peste 100 de posturi esti Ofiter sau mai sus), sa isi schimbe parolele si sa fie FOARTE atenti daca primesc PE EMAIL cerere de schimbare a parolei contului. Va rog aveti mare grija de conturile voastre. Daca pierdeti controlul asupra contului vostru se poate ajunge la chestii neplacute. Contul nu vi-l puteti sterge, dar daca aveti acces extins se pot face mizerii prin forum. Nimic deosebit de grav, dar enervant.

Va rog, pentru securitatea voastra, a forumului si din respect pentru timpul meu (sper ca-l merit, macar atat), SCHIMBATI PAROLA CONTULUI si fiti foarte atenti daca primiti emailuri de schimbare a parolei (si nu le-ati dat voi!) - iar daca se intampla ceva dubios, raportati-mi imediat mie!

Din pacate sau din fericire, aceasta comunitate a inceput sa deranjeze foarte tare si am intrat in jocul dragut in care se folosesc ORICE mijloace de intimidare, manipulare si mizerii dintre cele mai josnice. Va rog sa fiti vigilenti si responsabili. Asta inseamna inclusiv sa NU bagati in seama toate porcariile aparute in presa, sa nu dati crezare zvonurilor scrise de truli-buli pe forum. Din fericire, acum avem posibilitatea sa verificam bine informatiile. Daca noi (liderii forumului si/sau liderii API) spunem ca da sau ba, credeti-ne pe noi, nu pe toti ineptii sau pe toti manipulatorii.

Va multumesc!
:cheers:

AFC

^ Done. Ionuț, știi vorba aia, " nu mor caii când vor câinii" !
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell