News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

adiarc

Din contra,eu cred ca in 20-25 de ani,aceste accidente ( cauzate de tehnologie ),vor fii cele majoritare.( Per total insa,ca procent din nr,de autoturisme ,totusi mult mai putine ca astăzi ) si asta pt ca cele umane vor fii mult mai putine ( tot datorita tehnologiei ).


"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

Este doar 1 accident mortal!
Greselile umane vor fi mereu mai dese.
Pana una alta avem un sistem de pilot automat la care nu m-as fi gandit acum 10 ani.
Ma asteptam ca asa ceva sa functioneze doar dupa ce toate vehiculele ar fi fost dotate cu sisteme de pozitionare si detectie si doar pe drumurile cu marcaje corespunzatoare.

Este imposibil sa simulezi toate situatiile. Imaginati-va o caruta, sau o vaca pe drum care se intoarce in ultima clipa. Sau o groapa plina cu apa. Eventual toate 3....

Eu nu as merge cu pilot automat pe dn-urile noastre. In schimb pe autostrazi da, pentru ca situatiile sunt mai predictibile.

Imoortant e ca sistemul FUNCTIONEAZA. Si reactioneaza mult mai bine ca omul in situatiile obisnuite: cel din fata franeaza in fata ta, sau schimba banda in ultimul moment. Sistemul stie exact unde se afla celelalte masini si cu ce viteza merg, si alege trasa si viteza ideala. Oamenii pot avea doar un reflex, dar e mai mult la ghici...sau e intarziat daca te uiti in oglinzi ca sa decizi ce faci.

Daca unii cred ca un sistem poate fi perfect si se uita la filme pe un drum unde un camion poate vira la stanga (eventual fara semnalizare si cu un sofer care nu stie exact unde tb sa faca stanga si realizeaza in ultima secunda) atunci isi asuma acea eroare de 1 la 100.000.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

#6812
Sistemul va fii îmbunătățit considerabil cand mașinile vor comunica efectiv între ele.Si asta nu poate avea loc mai devreme de min 10 ani,pt ca e nevoie de timp pt ca mașini cu asemenea tehnologie sa devină majoritare in trafic....

Într-adevăr se face prea mult tam tam si aici cred ca cei mai bucuroși sunt concurenții Tesla.....
Pe tronsonul de DN între Săliște si Cunta,mor mult mai multi oameni,lunar,decat vor muri in accidente cu mașini pe pilot automat ,in toata lumea,in urm.ani.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

AdrianB1

Quote from: TibiV on July 01, 2016, 09:18:18 PM
Mare lovitura pentru Tesla si pentru masinile "automate"....
Chiar daca Tesla zice ca este primul accident mortal in 200 milioane kilometri parcursi de masini cu "pilot automat"
Ca sa fim corecti, accidentul e din cauza camionului, iar rata de mortalitate cu o masina pe pilot automat e mai mica decat cea cu soferi, deci care e marea lovitura? O data tot se intampla un accident, macar ca pica un asteroid pe masina si tot se gasea cineva sa comenteze de marea lovitura.

dr4qul4

Urmeaza o premiera! In vreo 3 ore o sa pun 2-3 poze. Pana si eu am fost luat pe nepregatite. Distanta e mare, dar cred ca e santier public. Nu privat. Sper sa nu ma insel.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

dr4qul4, asta doar asa, sa ne bagi in ceata totala... :D

Iar in legatura cu accidentul Tesla...
Nu contrazic argumentele voastre logice si corecte dpdv tehnic/tehnologic.

Eu vorbeam de perceptia oamenilor.
Nu are legatura cu logica si bunul simt. Exista oameni care nu se urca in avion de frica, desi probabilitatea de a muri in accident de avion este de cateva sute (sau chiar mii ?...) de ori mai mica decat cea de a muri intr-un autovehicul (nu stiu exact cifrele de morti/milion km x pasageri, dar diferenta este uriasa).

Iar cei care cumpara masini sunt oameni, iar deciziile lor de cumparare sunt dictate in mod evident de perceptii, nu de logica...


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

Daca am inteles bine, vorbim de 200 de milioane de km in total, nu e clar cati din ei sunt pe pilot automat. Inteleg de asemenea ca defunctul e un entuziast al pilotului automat, care a mai postat asemenea situatii pe youtube.

Problema invocata de Tesla e "Against a bright spring sky, the car's sensors system failed to distinguish a large white 18-wheel truck and trailer crossing the highway". Adica le-a batut soarele-n ochi. Am colegi care fac analiza video si din cate inteleg nu e usor de rezolvat. Cred ca masinile autonome nu sunt atat de aproape cum par.

sursa

cricric

#6817
O idee de afacere pentru baietii cu bani de pe forum :ze
Oare fosta fabrica de otet din Margina nu merita o transformare in hotel+restaurant, tinand cont ca e chiar langa nodul de autostrada? Cred ca ar putea iesi ceva frumos acolo, mai ales ca va exista si vad.
harta

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

bond

#6819
Quote from: cristi5 on July 02, 2016, 10:17:01 PM
Problema invocata de Tesla e "Against a bright spring sky, the car's sensors system failed to distinguish a large white 18-wheel truck and trailer crossing the highway". Adica le-a batut soarele-n ochi. Am colegi care fac analiza video si din cate inteleg nu e usor de rezolvat. Cred ca masinile autonome nu sunt atat de aproape cum par.
da, se bazeaza pe algoritmi de detectare de obiecte in imagine. cam toate esueaza cand contrastul dintre obiect si fundal e mic. pana si creierul uman (care face cam acelasi lucru :) )
totusi, sistemul nu e bazat doar pe computer vision ci are si un radar, fix pentru cazurile astea. deci suspect

dumbravaandrei

Imaginile respective nu inseamna ca neaparat pot fi obtinute prin senzori optici :)
De asta unele sisteme se bazeaza si pe imagistica cu semnale de alta natura decat cele optice.

clau

Costescu a demisionat

GDPR

Mult i-a mai luat. Cine credeti ca va fi noul MT?  :p

clau


dumbravaandrei

#6824
Sper ca nu cutter :D. Mai sunt probleme de rezolvat care din linia I nu va avea posibilitatea sa le rezolve din motive de expunere media. Cu mult mai mare decat ce a experimentat pana acum. Plus ca in troaca porcilor foarte usor i-ar frange astia aripile in 5 luni. Daca ar avea 2 ani ar fi alta discutie.
Sper sa nu homoram transportul in tara asta.
Zic ca o sa fie pus un pion de sacrificiu...