Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 39 Guests are viewing this topic.

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

rocklee


rocklee

si acum ultimul calup cu imagini de la pasajele lapugiu de jos si teiu....si traseul autostrazi pina la amenajarea de santier .... :)

pasajul lapugiu de jos ...baieti au venit la lucru de trei zile ...asa mi sa spus :)

















de aici am intrat pe aliniamentul autostrazi ...si am mers pana la organizatea de santier ...nodul grind





imagini din mers






rocklee


icristian

#27019
Multumim rocklee  :gj:

Quote from: gruiarew on February 06, 2016, 02:22:47 PM
Am şi eu o întrebare legată de poziţia nodurilor. Îmi cer scuze de pe acum dacă e stupidă, precis e o logică, dar eu nu o înţeleg.

De ce se fac noduri în mijlocul câmpului? Mă refer la A1 că pe aici circul. În afară de oraşele mari, care au mai multe intrări direct din "centură" (mai puţin Timişoara)  oraşele mai mici din ce văd eu sunt pur şi simplu ocolite.

Exemplu:

1. Nodul Topolovăţu Mare. După capul meu era mai ok să fie făcut pe 609E, lângă Recaş.
...


O sa incerc eu sa-ti dau niste explicatii, dar nu sunt expert, mai mult sunt niste opinii.

Probabil la proiectarea unei autostrazi trebuie sa ai noduri mai dese (la noi am vazut o medie de 20 km) pentru a nu tine masinile blocate pe sute de km in cazul unui accident, iar masinile pot fi deviate mai usor.
Un al 2-lea motiv tine si de cum se liciteaza loturile de autostrada. Daca nu am fi avut nod la Traian Vuia sau Margina, am avea aceeasi situatie ca pe Timisoara Lugoj lotul 1: Autostrada finalizata dar fara descarcare, deci impracticabila.

Nu cred ca este atat de important sa pui un nod imediat langa un oras mai mic, autostrada va prelua oricum 90% din trafic si drumul pe dn pana la nod va putea fi parcurs relativ repede si in siguranta.  Ai dat exemplul cu Recas, deja e un nod la 7.5 km distanta, nu cred ca este o drama sa faci distanta asta pe dn pana la autostrada. Din cauza asta au fost multe discutii referitor la traseul Pitesti-Sibiu ca ocoleste orasul Ramnicul Valcea (si nu e chiar un oras mic). Parerea mea e ca daca ai un nod chiar si la 30km de oras, atat timp cat ai un drum bun pana la acel nod, tot este un beneficiu major.


Cozak

Rocklee! Regele loturilor 3 si 4! Sa traiasca regele! :horse:

Nelu63

Multumesc rocklee pentru imaginile postate , nu te lasi mai prejos de colegii nostii, ;) :gj:

Dragos Sebastian

@rocklee
Zgura vine in mare parte de la Hunedoara , vineri au intrat 100 de camioane in combinat , de saptamana viitoare o sa fie vreo 2-300 si o sa lucreze si noaptea.

TibiV

@rocklee,
Super treabă !

@Dragos Sebastian, sună bine ce spui...
Este sigură informaţia ?...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

neaguionutu

#27024
Multumim rocklee pentru imaginile postate si pentru tot efortul tau !
@rocklee, si de la mine!  :cheers:


Multumim @Dorum pentru efort si pentru poze !

Germany

Felicitări și mulțumim pentru eforturi!

rocklee

o stire de ultima ora .....se pare ca de maine la nodul ILIA ...DN7  va fi deviat PROVIZORIUN...prin cele doua sensuri giratori ...SI PE SUB  VIITORUL PASAJ AL AUTOSTRAZI .....   :)???


AM FOST .....plecat astazi pana la podul peste mures L3 ....si la nod nea intampinat un MEME cu o paleta verde/rosie !!!..... si se trasa linile de demarcatie cu galben pe deneu.... 8)  :o

Cozak

#27027
Rocklee, tu chiar vrei sa ne surprinzi in continuare, si chiar reusesti!!! Cum e podul, gata, au pus toate grinzile? Chiar ma intrebam cand ajungi acolo? Vezi ce ai creat? DEPENDENTA!  ;)

^ Ala nu e provizoriu. E definitiv! Pe acolo va trece DN-ul for ever de acum incolo. Finaly!

TibiV

rocklee a spus de deviere şi de un nene cu paletă la NOD, nu la POD !...

Şi drept vorbind, cam era momentul să termine relocarea DN7....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

Cozak ..ne facem doar datoria sa aducem stiri proaspete ... de pe santierele patriei ...:D